Փաշինյանը՝ Վեհափառի մուտքը Սարդարապատ խոչընդոտելու դեպքի մասին 05/29/2024 12:01 | Քաղաքական
Ամենայն հայոց կաթողիկոսի կողմից կառավարվող քաղաքական շարժումը նախորդ օրը եւ նաեւ երեկ պետական արարողակարգային միջոցառումների խոչընդոտելուն ուղղված գործողություններ էր արել,- այսօր նման հայտարարությամբ հանդես եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, թե տեղեկություն չեն ունեցել, որ երեկ Վեհափառ հայրապետը մոտենալու է պետական արարողակարգային միջոցառման վայր։
Հիշեցնենք, որ Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրում միջոցառումը պետք է տեղի ունենար առնվազն ժամը 9:00-ից ոչ ուշ, քանի որ Ազգային ժողովի կողմից տրամադրած տրանսպորտային միջոցները պետք է շարժվեին մայիսի 28-ին, ժամը 07։30-ին, իսկ ովքեր մեկնելու էին ծառայողական և անձնական օգտագործման փոխադրամիջոցներով՝ պետք է Սարդարապատի հուշահամալիրի հարակից ավտոկայանատեղիում լինեին ժամը 08։30-ին, սակայն այդ ժամին պետական պաշտոնյաները չեն գնացել հուշահամալիր։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Սարդարադապատի հուշահամալիր է գնացել ժամը 14։30-ի մոտակայքում, որտեղ բերետավորները փակել են նրա ճանապարհը՝ փորձելով արգելել մուտքը, ապա ստիպված եղել ընկրկել։
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել է, թե Վեհափառը հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու հրավեր չի ունեցել։
«Մենք էլ տեղեկություն չենք ունեցել, որ նա ակնկալում է հրավեր, ոստիկանությունը պարզապես փորձել է ճշտել, թե արդյոք Վեհափառ հայրապետը եկել է իր քաղաքական կողմնակիցների եւ իր կողմից ղեկավարվող շարժման նախաձեռնած խոչընդոտող եւ սադրող գործողությունները շարունակելո՞ւ, թե՞ այլ նպատակադրմամբ»,- ԱԺ-ի բակում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երբ ստացել են հավաստիացումներ, որ այցը ունի միայն արարողակարգային նպատակ, ապահովվել է Վեհափառ հայրապետի մուտքը Սարդարապատի հուշահամալիրի պետական արարողակարգային միջոցառման տարածք»,-ասաց նա:
- 09/18/2024 17:06 Երբ որևէ երկրի պաշտոնական իշխանություն նման բան է հայտարարում, ապա ցանկացած այլ երկիր սա հասկանում է հետևյալ կերպ. «Եկեք, մեր երկրի տարածքները գրավեք, մենք չենք պատերազմելու». Գեղամյան
- 09/18/2024 21:13 Փրկարարները հեռացրել են կամրջից կախված բետոնի կտորը
- 09/18/2024 15:48 Փրկարարները քաղաքացուն դուրս են բերել փոսից
- 09/18/2024 12:18 Խոշոր ու ողբերգական ավտովթար՝ Տաշիր քաղաքում. բախվել են «DAF» բեռնատարը, «Opel»-ն ու «ՎԱԶ 2109»-ը. կա 1 զոհ, 5 վիրավոր

Пашинян прокомментировал инцидент с Католикосом в Сардарапате 05/29/2024   12:24  |  Политика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал инцидент с участием полицейских, преградивших путь Католикосу всех армян Гарегину Второму в мемориальный комплекс "Сардарапат".
"Управляемое Католикосом всех армян политическое движение в предыдущий день, а также вчера совершило действия, направленные на препятствование проведению государственных протокольных мероприятий", - сказал Пашинян, отметив, что у власти не располагали сведениями о прибытии Верховного Патриарха к месту государственного протокольного мероприятия.
Католикос всех армян около 14:30 направился к мемориальному комплексу Сардарадапат, где полицейские преградили ему путь, после чего им пришлось отступить.
Никол Пашинян сегодня заявил, что у Верховного Патриарха не было приглашения к участию в церемонии.
"А у нас не было информации о том, что он ожидает приглашения. Полиция просто попыталась уточнить, прибыл ли Верховный Патриарх для продолжения инициированных его политическими сторонниками или руководимым им политическим движением препятствующих и провокационных действий или с другой целью", - сказал Пашинян в беседе с журналистами в среду
По словам премьера Армении, когда были получены заверения в том, что визит преследует лишь протокольную цель, проход Верховного Патриарха на территорию государственного протокольного мероприятия в мемориальном комплексе Сардарапата был обеспечен.
18:01 28/05/2024  |  Лента новостей"Очередной эпизод позорной деятельности властей": Первопрестольный Св. Эчмиадзин об инциденте в Сардарапате