Բրյուսելում աշխարհաքաղաքական հարցեր չենք քննարկելու, դե յուրե մեր դաշնակցից ակնկալում ենք, որ իր քայլերով չվնասի մեր կենսական շահերին . ԱԳ փոխնախարար 04/04/2024   13:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 5-ին նախատեսված հանդիպմանը քննարկելու ենք Հայաստան-ԵՄ և Հայաստան- ԱՄՆ երկկողմ համագործակցությունը,ինչպես նաև`եռակողմ համագործակցությունը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը:
Ինչպես արդեն հայտնել ենք` վաղը Բրյուսելում նախատեսված է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպմանը։ «Քննարկումը մեծապես ուղղված է մեր տնտեսական հնարավորություններին, կարողությունների բարձրացմանը։ Կարևոր միջոցառում է, բայց պետք է փորձենք ճիշտ կառավարել մեր ակնկալիքները, աշխարհաքաղաքական հարցեր չենք քննարկելու։ Հաճախ պետությունները կամ կողմերը, որոնք դեմ են այս ֆորմատում մեր համագործակցությանը՝ մեդիա դաշտում փորձում են ստեղծել առավել մեծ ակնկալիքներ, քան կարելի է ունենալ վաղվա միջոցառումից՝ հետագայում հանրության մոտ որոշակի հիասթափություն առաջացնելու համար։ Կարծում եմ վաղը սոլիդ հանդիպում կունենանք», - ասել է փոխնախարարը։
Անդրադառանալով ՌԴ դեսպանատան՝ ՀՀ կառավարությանը հղված ուղերձին, որով առաջարկվում էր կուտակված խնդիրները երկխոսության միջոցով կարգավորել՝ Կոստանյանն ասաց, որ դիվանագետները միշտ էլ խոսում են գործընկերների հետ, բայց կարևոր է այն միջավայրը, որը պետք է լինի տարբեր թեմաների շուրջ խոսելու համար։ «Իսկ ՌԴ ԱԳՆ որոշ ներկայացուցիչների հայտարարությունները չեն նպաստում նման մթնոլորտի ձևավորմանը։ Մենք բարձրաձայնել ենք այն խնդիրները, որոնք տեսնում ենք ՀՀ- ՌԴ հարաբերությունների օրակարգում, կարծում ենք, որ կարելի է ակնկալել, որ դե յուրե մեր դաշնակից պետությունը դրանց կարձագանքի և կարձագանքի ոչ միայն խոսքերով, այլեւ` քայլերով, ինչպես նաև չի վնասի ինչպես իրենք են պնդում՝ իրենց դաշնակցի կենսական շահերին»։
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ հայտարարությանը, թե որն է ՀՀ սուվերեն տարածքը՝ նա ասաց, որ ՀՀ սահմանները բավական հստակ են։ «Կարելի է, իհարկե, վիճել, թե արդյոք ՀԱՊԿ քարտուղարությունը կարող է հայտարարություն անել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների անունից, թե ոչ՝ մեր դիրքորոշումը չի փոխվել և մենք ակնկալում ենք, որ, ի վերջո, ՀԱՊԿ-ը քաղաքական գնահատական կտա նրան, որ ՀՀ սուվերեն տարածքը օկուպացվել է», - ընդգծել է Վահան Կոստանյանը:
12:02 28/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ համագործակցությունը որեւէ մեկի դեմ ուղղված լինելու պնդումները արհեստածին են. Բադալյան
10:51 28/03/2024  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը շարունակաբար քայլեր է ձեռնարկում տարածաշրջանային նախագծերից Հայաստանին դուրս թողնելու ուղղությամբ. ԱԳՆ
13:14 26/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Արգենտինայի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր
21:49 25/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է Արարատ Միրզոյանի այցը Արգենտինա
23:39 21/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը Ուրուգվայում ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված պայմանագրի նախագծում այս պահին առկա հիմնական հարցերը

Замглавы МИД Армении озвучил ожидания от РФ и ОДКБ и высказался о встрече в Брюсселе 04/04/2024   14:12  |  Лента новостей
На запланированной на 5 апреля встрече будет обсуждаться двустороннее сотрудничество Армения-ЕС и Армения-США, а также трехстороннее сотрудничество. Об этом в беседе с журналистами заявил заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян.
Как сообщалось ранее, 5 апреля в Брюсселе намечена встреча премьер- министра Армении Никола Пашиняна, главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и госсекретаря США Энтони Блинкена.
"Обсуждение в основном будет сосредоточено на наших экономических возможностях и наращивании потенциала. Это важное событие, но мы должны постараться грамотно управлять своими ожиданиями - мы не будем обсуждать геополитические вопросы. Зачастую государства или партии, выступающие против нашего сотрудничества в этом формате, пытаются сформировать в медийном поле завышенные ожидания, чем можно было бы иметь от завтрашнего мероприятия с тем, чтобы потом вызвать некоторое разочарование у общественности. Думаю, завтра у нас будет солидная встреча", - сказал замглавы МИД Армении.
Коснувшись послания посольства РФ правительству Армении, в котором предлагается урегулировать проблемы посредством диалога, Костанян заявил, что дипломаты всегда общаются с партнерами, но важна та атмосфера, в условиях которой ведутся дискуссии на разные темы.
"Заявления некоторых представителей РФ не способствуют формированию этой атмосферы. Мы затрагивали эти проблемы, которые мы видим в повестке отношений Армения-Россия. Мы полагаем, что можно рассчитывать на то, что наш де-юре союзник отреагирует на них и отреагирует не только на словах, но и на деле, а также не предпримет шагов и не сделает заявлений, которые наносят вред, как они утверждают, жизненным интересам своего союзника", - отметил он.
Коснувшись ответа ОДКБ на вопрос о суверенной территории РА, он отметил, что границы РА достаточно четкие.
"Конечно, можно спорить о том, может ли секретариат ОДКБ делать заявления от имени государств-членов ОДКБ или нет. Наша же позиция не изменилась, и мы ожидаем, что в конечно итоге ОДКБ даст политическую оценку тому, что суверенная территория РА оккупирована", - подчеркнул Ваан Костанян.