Հայաստանը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը ներկայացրել է Glօbal Gateway ներդրումային համաժողովում 01/30/2024   14:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը ներկայացվել է Բրյուսելում մեկնարկած Glօbal Gateway ներդրումային համաժողովի ժամանակ։
Ինչպես հաղորդում է Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, համաժողովի շրջանակներում «Հարավային Կովկաս և Թուրքիա․ Կենտրոնական Ասիայի և Եվրոպայի միջև ամուր կապող օղակ» թեմայով պանելային քննարկման ժամանակ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը ներկայացրել է Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը։
Փոխնախարարն ասել է, որ ծրագրի հիմնական սկզբունքն այն է, որ բոլոր ենթակառուցվածքները, այդ թվում՝ ճանապարհները, երկաթուղիները, օդային ուղիները, խողովակաշարերը, մալուխները, էլեկտրահաղորդման գծերը, գործեն այն երկրների ինքնիշխանության և իրավասության ներքո, որոնցով դրանք անցնում են։ «Աշխարհաքաղաքական վերջին զարգացումները ապացուցեցին, որ տրանսպորտային երթուղիների դիվերսիֆիկացիան կենսական անհրաժեշտություն է տարածաշրջանային շուկաներ ապրանքների մատակարարման շարունակականության համար: Եվ սա է պատճառը, որ Հայաստանի կառավարությունը նախագծել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը։ Գործարկման դեպքում առաջին տարվա ընթացքում այն  կապահովի 4,7 մլն տոննա բեռի և 300 հազար ուղևորի փոխադրում տարածաշրջանի երկրներով։ Մինչև 2050 թվականը Հայաստանի Հանրապետության երկաթուղային ենթակառուցվածքով տարածաշրջանային երկրների միջև փոխադրվող բեռների ծավալը կկազմի մոտավորապես 10 մլն տոննա», - ասել է Սիմոնյանը։
Համաժողովի շրջանակներում փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել տարբեր գործընկերների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Միջոցառմանը մասնակցել են ոլորտը կարգավորող փոխնախարարներ Կենտրոնական Ասիայից, Հարավային Կովկասից և Թուրքիայից, ԵՄ անդամ պետություններից։ Ներկա էին նաև մասնավոր ներդրումային ընկերությունների փորձագետներ, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի փորձագետներ։
Ֆորումը նվիրված էր ԵՄ ընդլայնված հարևանությունում առկա ենթակառուցվածքային հնարավորությունները օգտագործելուն՝ դյուրացնելու միմյանց միջև առկա առևտուրը։ Առանձին պանելային քննարկումների ժամանակ ներկայացվել են մասնակից երկրների ենթակառուցվածքների ներդրումային գրավչությունն ու առկա հնարավորությունները։

Армения представила проект «Перекресток мира» на форуме инвесторов Global Gateway 01/30/2024   14:49  |  Лента новостей
Проект правительства Армении «Перекресток мира» был представлен на форуме инвесторов Global Gateway, начавшемся в Брюсселе.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс» в Брюсселе, в рамках панельного обсуждения «Южный Кавказ и Турция: прочное связующее звено между Центральной Азией и Европой» проект «Перекресток мира» представил заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Армен Симонян.
Заместитель министра сообщил, что основной принцип программы заключается в том, что все инфраструктуры, включая автомобильные, железные и воздушные дороги, трубопроводы, кабели, линии электропередачи, функционируют под суверенитетом и юрисдикцией стран, через которые они проходят. «Последние геополитические события доказали, что диверсификация транспортных маршрутов является жизненной необходимостью для непрерывности поставок товаров на региональные рынки. И именно по этой причине правительство Армении разработало инициативу «Перекресток мира». В первый год работы он обеспечит перевозку через страны региона 4,7 млн тонн грузов и 300 000 пассажиров. К 2050 году объем грузов, перевозимых между странами региона по железнодорожной инфраструктуре Республики Армения, составит около 10 миллионов тонн», - представил Симонян.
Форум был посвящен использованию имеющихся в расширенном соседстве ЕС инфраструктурных возможностей для облегчения торговли, налаженной между ними. В ходе отдельных панельных обсуждений была представлена инвестиционная привлекательность и существующие возможности инфраструктур стран-участниц.