Ռայիսին և Էրդողանն ընդգծել են կովկասյան տարածաշրջանի երկրների տարածքային ամբողջականությունը հարգելու անհրաժեշտությունը 01/25/2024 11:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Իրանն ու Թուրքիան համատեղ հայտարարություն են տարածել, որում, ի թիվս տարբեր տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի, ընդգծել են Հարավային Կովկասի երկրների տարածքային ամբողջականությունը հարգելու կարևորությունը։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով IRNA-ի կողմից հրապարակված հայտարարության տեքստը։
«Ընդգծելով կովկասյան տարածաշրջանի երկրների տարածքային ամբողջականությունը հարգելու անհրաժեշտությունը՝ երկու երկրները 3+3 երկխոսության մեխանիզմը գնահատել են որպես անդամ երկրների միջև խորհրդակցությունների և կառուցողական համագործակցության հարմար հարթակ», - գրված է հայտարարության տեքստում։
Համատեղ հայտարարությունը ստորագրվել է հունվարի 24-ին Անկարայում Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպման արդյունքներով։
Փաստաթղթում կողմերը նաև դատապարտել են Իսրայելի ռազմական գործողությունները Գազայի հատվածում, ընդգծել են երկու երկրների փոխադարձ կամքը՝ Սիրիայում խաղաղություն պահպանելու համար, իրենց աջակցությունն են հայտնել Եմենի տարածքային ամբողջականությանը, միևնույն ժամանակ շեշտել են միջազգային ջրերում, այդ թվում՝ Կարմիր ծովում նավագնացության անվտանգության կարևորությունը, ինչպես նաև Ուկրաինայում կայուն խաղաղության կոչ են արել՝ հակամարտող կողմերի միջև քաղաքական երկխոսության միջոցով։

Раиси и Эрдоган подчеркнули необходимость уважения территориальной целостности стран Южного Кавказа 01/25/2024 12:09 | Лента новостей
Иран и Турция выступили с совместным заявлением, в котором среди прочих региональных и международных вопросов подчеркнули необходимость соблюдения территориальной целостности стран Южного Кавказа, передает "Арменпресс" со ссылкой на текст заявления, опубликованного IRNA.
"Подчеркнув необходимость уважения территориальной целостности стран Кавказского региона, две страны оценили механизм диалога «3+3» как подходящую платформу для консультаций и конструктивного сотрудничества между государствами-членами", - говорится в тексте заявления.
Совместное заявление было подписано 24 января в Анкаре по итогам встречи президента Ирана Ибрагима Раиси и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
В заявлении стороны также осудили военные действия Израиля в секторе Газа, подчеркнули обоюдную волю двух стран к поддержанию мира в Сирии, выразили поддержку территориальной целостности Йемена, подчеркнув при этом важность безопасности судоходства в международных водах, включая Красное море. Они призвали к стабильному миру посредством политического диалога между конфликтующими сторонами и в Украине.