Իրանը ձգտում է Եվրոպայի հետ ավելի սերտ կապերի․ Ռաիսի 01/21/2024 21:50 | Միջազգային լրահոս
Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին հայտարարել է, որ Իրանը լի է եվրոպական պետությունների հետ փոխադարձ հարգանքի հիման վրա հարաբերություններն ընդլայնելու վճռականությամբ:Այս մասին հայտնում է գրում է Tasnim-ը։
Կիրակի օրը Թեհրանում Բելգիայի նոր դեսպանի հետ հանդիպման ժամանակ Ռայիսին ասել է.
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը վճռական է ընդլայնել հարաբերությունները եվրոպական երկրների հետ փոխադարձ հարգանքի եւ շահերի հիման վրա, Եթե որեւէ երկիր Իրանի նկատմամբ անտագոնիզմի չի ձգտում»:
Նա եվրոպական պետություններին խորհուրդ է տվել հետապնդել իրենց շահերը եւ կարգավորել իրենց հարաբերությունները ՝ անկախ ԱՄՆ-ից, որը, նրա խոսքով, ամբողջովին խայտառակվել է աշխարհում իրենց քաղաքականության պատմության պատճառով, մասնավորապես ՝ Գազայում Իսրայելի հանցագործություններին լիակատար աջակցության եւ մեղսակցության պատճառով:
Իր հերթին նոր դեսպանը Բելգիայի պատրաստակամությունն է հայտնել ընդլայնել կապերն Իրանի հետ:
Նա նաեւ հույս է հայտնել, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կկարողանա լուծել խնդիրները եւ օգնել ամրապնդել կապերը Իրանի հետ տարբեր ոլորտներում:

Иран полон решимости расширять отношения с европейскими странами - Раиси 01/22/2024 11:08 | Международные новости
Президент Ирана Эбрахим Раиси заявил, что Тегеран полон решимости расширять отношения с европейскими государствами на основе взаимного уважения. Об этом пишет Tasnim.
"Исламская Республика Иран полна решимости расширять отношения с европейскими странами на основе взаимного уважения и интересов, если только какая-либо из стран не стремится к антагонизму по отношению к Ирану", - заявил Раиси на встрече с новым послом Бельгии в Иране.
Он посоветовал европейским государствам преследовать свои интересы и регулировать свои отношения независимо от США, которые, по его словам, "полностью дискредитировали себя в мире из-за истории своей политики, в частности, полной поддержки преступлений Израиля в Газе и соучастия в них".
В свою очередь новый посол выразил готовность Бельгии расширять связи с Ираном.
Он также выразил надежду, что за время своего пребывания в должности ему удастся решить существующие проблемы и способствовать укреплению связей с Ираном в различных областях.