Սամվել Շահրամանյանը և Ջալալ Հարությունյանը հրավիրվել են ԱԺ քննիչ հանձնաժողով․ Անդրանիկ Քոչարյան 11/16/2023 13:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր առավոտյան խոսել եմ Ջալալ Հարությունյանի հետ, այնտեղ մի փոքր իրավական խնդիր կա, եթե դա էլ լուծվի, կարծում եմ՝ նա էլ կկարողանա մասնակցել քննիչ հանձնաժողովի նիստին։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ չներկայանալու դեպքում քննիչ հանձնաժողովը ոչինչ չի կարող անել, բայց այն օրենսդրական նախաձեռնությունը, որ պատրաստվել է, ապագայում քննիչ հանձնաժողովներին կտա հնարավորություն, որ իր կողմից հրավիրյալները չունենան հնարավորություն չներկայանալու նիստերին։ Անդրանիկ Քոչարյանը նշեց, որ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստին հրավիրվել է նաև Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը։

Самвел Шахраманян и Джалал Арутюнян приглашены в следственную комиссию НС - Кочарян 11/16/2023   13:41  |  Лента новостей
Президент Арцаха Самвел Шахраманян и бывший командующий Армией обороны республики Джалал Арутюнян приглашены в следственную комиссию НС Армении по расследованию обстоятельств 44-дневной войны. Об этом сообщил председатель парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
"Сегодня я переговорил с Джалалом Арутюняном, там есть небольшая юридическая закавыка. Полагаю, что и он сможет участвовать в заседании следственной комиссии", - заявил Андраник Кочарян.
По его словам, в случае неявки следственная комиссия не может ничего сделать, но та законодательная инициатива, которая была подготовлена,  в будущем позволит следственным комиссиям не допустить возможности неявки приглашенных на заседание. Кочарян отметил, что на заседание следственной комиссии был приглашен и президент Арцаха Самвел Шахраманян.