Պայմանագրի ստորագրման ժամկետները փոփոխվում են. այլ գործընթաց է գնում. ԵՄ-ն չի կարողանում հասնել իր ուզածին. Գրիգոր Բալասանյան (տեսանյութ) 06/06/2023 14:51 | Քաղաքական
Խաղաղության պայմանագրի հնարավոր ստորագրման նոր ժամկետ է նշվում։ Ակնհայտ է, որ այլ գործընթաց է գնում, և ԵՄ-ն չի կարողանում հասնել իր ուզածին։ Այնպիսի տպավորություն է, որ բանակցային գործընթացը տեղի է ունենում ԵՄ-ի վերահսկողությունից դուրս։ «Փաստինֆո»-ի եթերում նման դիտարկմամբ է հանդես եկել միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը։
Նշենք, որ պայմանագիրը տարեվերջին ստորագրելու մասին հայտարարել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։ 2022 թվականին եւս Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է 2022թ.-ի վերջերին ստորագրելու մասին, հետո շրջանառության մեջ դրվեցին այլ ամսաթվեր։ Արդեն իսկ նախապես հայտարարված հանդիպումների ժամանակացույցից հետեւում է, որ մինչեւ հոկտեմբերի 5-ը ներառյալ ծրագրված են քննարկումներ։
«Ակնհայտ է, որ այլ գործընթաց է գնում, և ակնհայտ է որ ԵՄ-ն չի կարողանում հասնել իր ուզածին։ Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ բանակցային գործընթացը տեղի է ունենում ԵՄ-ի վերահսկողությունից դուրս։Ինչն է պատճառը, որ անընդհատ երկարացվում է, այդ պայմանագրի ստորագրման ժամկետը։ Սա կարծես նմանվում է այդքան աղմուկ հանած ուկրաինական հարձակմանը, որի մասին անընդհատ խոսում են, բայց այն կարծես տեղի չի ունենում»,- ասել է փորձագետը՝ կարծիք հայտնելով, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն արվում է իմիտացիա ստեղծելու համար։
Արմեն Գրիգորյանը օրերս խոսել էր նաեւ ռուս խաղաղապահների և ռուս սահմանապահների մասին՝ նշելով, որ Հայաստանի սահմանը պահելու են հայ սահմանապահները։
«Իհարկե այստեղ երկրորդ հարցն է առաջանում։ Հիշում ենք, որ Մոսկվայում ընթանում են հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման մասին բանակցություններ և արդեն Երասխ-Ջուլֆա- Հորադիզ երկաթգծի մասին է գնում խոսքը, որը սկսելու է աշխատել։ Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետում հստակ նշված է, որ երկաթգծի հսկողությունն իրականացնելու է ռուսական սահմանապահ ծառայություը։
Ստացվում է, որ Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությամբ խախտվում է նոյեմբերի 9- հայտարարությունը»,- նշել է միջազգայնագետը։

Идет другой процесс, ЕС не может достичь желаемого – эксперт о возможном мирном договоре между Ереваном и Баку 06/06/2023   16:24  |  Лента новостей
"Указываются новые сроки подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном; очевидно, что идет другой процесс, и ЕС не может достичь желаемого. Складывается такое впечатление, что переговорный процесс проходит вне контроля ЕС. Такое мнение в эфире "ФактИнфо" высказал эксперт по международным вопросам Григор Баласанян.
Отметим, что о возможном подписании договора в конце текущего года заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян. В прошлом году о заключении мирного соглашения к концу 2022 году говорил премьер РА Никол Пашинян, затем озвучивались другие сроки. Из уже анонсированного графика встреч следует, что обсуждения запланированы до 5 октября включительно.
"Очевидно, что протекает иной процесс. И очевидно, что ЕС не может достичь желаемого. Складывается такое впечатление, что переговорный процесс проходит вне контроля ЕС. В чем причина того, что сроки заключения договора постоянно продлеваются? Это, казалось бы, начинает походить на нашумевшее украинское контрнаступление, о котором постоянно говорят, но оно, похоже, не происходит", - сказал эксперт.
14:58 28/03/2023  |  ПолитикаКакая-то невидимая рука наказывает одну за другой страны, которые пошли войной против Армении и маленького Арцаха - эксперт