ՀՀ-ում ապրելը պիտի լինի հարմարավետ եւ շահավետ, բարեկեցությունն ու երջանկությունն այսօ՛ր պիտի լինեն եւ ոչ թե հեռավոր մի ապագայում եւ պատմական պահը հիմա է եւ ոչ թե հետո․ՀՀ վարչապետ 05/28/2023 10:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Սարդարապատից՝ Հանրապետության տոնի առիթով․
Կառավարության հարգելի անդամներ,
Գործադիր իշխանության ներկայաուցիչներ,
Ազգային ժողովի պատգամավորներ,
Դատական իշխանության եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս մայիսի 28-ի՝ Հանրապետության օրվա առիթով: 1918 թվականի այս օրը հայ ժողովուրդն իր պատմության մեջ առաջին անգամ կառավարման հանրապետական կարգով պետություն ստեղծեց: Առաջին անգամ մեր իրականության մեջ ստեղծվեց պետություն, որտեղ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին:
Այս դարակազմիկ իրադարձությունը տեղի ունեցավ կայսրությունների փլուզման, նոր կայսրության եւ աշխարհակարգի ձեւավորման պայմաններում, երբ մեր ժողովուրդը Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերում կարողացավ ապացուցել ապրելու իր իրավունքը:
Բայց Առաջին Հանրապետությունն ընդամենը երկուսուկես տարվա կյանք ունեցավ, նաեւ այն պատճառով, որ հաղթելով գոյամարտում, հռչակելով պետություն՝ մենք անկախ պետությունում ապրելու մեր տեսլականը չհասցրեցինք ձեւակերպել, առաջին հանրապետությունում ապրելը չհասցրեցինք ինքներս մեզ համար դարձնել հարմարավետ եւ շահավետ:
Առաջին Հանրապետությունը չհասցրեց ինքն իրեն դիրքավորել որպես սեփական քաղաքացիների անվտանգության, բարեկեցության ու երջանկության միջոց, որովհետեւ, ըստ էության, խաղաղության եւ ոչ մի օր չունեցավ իր գոյության ողջ ընթացքում: Սովը, ցեղասպանությունից մազապուրծ գաղթականությունը, ներքին խժդժությունները, տնտեսության, պետական ինստիտուտների, պետականության մշակույթի բազմադարյա բացակայությունը, արտաքին ազդեցությունը, պատերազմը՝ Առաջին Հանրապետության անկման պատճառ դարձան:
Սրանով, սակայն, Առաջին Հանրապետության դերն ամենեւին չի նսեմանում: Ավելի քան 540 տարվա ընդմիջումից հետո հայ ժողովուրդը պետություն ունեցավ, եւ առաջին անգամ ունեցավ Հանրապետություն եւ այդ Հանրապետության դասերն այսօր ահա մեր սեղանին են:
Այդ բազմաթիվ դասերից այսօր ուզում եմ ընդգծել միայն մեկը. Հայաստանի Հանրապետությունում ապրելը քաղաքացու համար պիտի լինի հարմարավետ եւ շահավետ, բարեկեցությունն ու երջանկությունն այսօ՛ր պիտի լինեն եւ ոչ թե հեռավոր մի ապագայում եւ պատմական հանգույցները հանգուցալուծելու պահը հիմա է եւ ոչ թե հետո:
Առաջին Հանրապետությունը չունեցավ ժամանակ. մենք դեռեւս ունենք: Առաջին Հանրապետությունը չկարողացավ կանգուն մնալ 20 թվականի պատերազմից հետո, մենք կանգուն ենք 20 թվականի պատերազմից հետո եւ կառուցում ենք մի հայրենիք-պետություն, որն այստեղ է եւ հիմա է, եւ մենք այլեւս չենք գնալու նոր հայրենիք փնտրելու, որովհետեւ մեր հայրենիքը մեր պետությունն է:
Այդ պետությունը եւ՛ նպատակ է, եւ միջոց: Նպատակ է, որովհետեւ հենց պետությունը կարող է լավագույնս արտահայտել իր հիմնադրի՝ ժողովրդի շահը, միջոց է, որովհետեւ հենց պետությունը կարող է լավագույնս արտահայտել իր հիմնադրի՝ ժողովրդի շահը: Իսկ այդ շահը պարտադրում է ունենալ անվտանգություն, բարեկեցություն եւ երջանկություն՝ մեր բազմաչարչար ժողովրդի համար, իսկ դա հնարավոր է՝ հարեւանների հետ կարգավորված հարաբերությունների պայմաններում, միայն ու միայն խաղաղության պայմաններում, մի բան, որ չունեցավ Առաջին Հանրապետությունը, մի բան, որ ցավոք դեռեւս չունի Երրորդ Հանրապետությունը:
Հենց այս է պատճառը, որ մենք որդեգրել եւ հետեւողական իրագործում ենք խաղաղության օրակարգը, որովհետեւ մեր բոլոր նահատակներն ընկել են հանուն սեփական ժողովրդի երջանկության եւ ոչ տառապանքի, ու բարեկեցիկ, զարգացած, ապրող ու անվտանգ Հայաստանն է, Հայաստանի Հանրապետությունը, Հայաստան պետությու՛նը, որ պիտի հավերժ խաղաղություն բերի մեր բոլոր նահատակների հոգիներին:

У Первой Республики не хватило времени: у нас оно еще есть - премьер Армении 05/28/2023   12:23  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян из Сардарапата выступил с поздравительным посланием по случаю Праздника Республики. В послании говорится:
"Многоуважаемый президент Республики Армения,
Многоуважаемый председатель Национального Собрания,
Представители исполнительной власти,
Депутаты Национального Собрания,
Уважаемые представители судебной власти и органов местного самоуправления,
Поздравляю всех нас с 28 мая - Днем Республики. В этот день в 1918 году армянский народ впервые в своей истории создал государство с республиканской системой управления. Впервые в нашей действительности было создано государство, где власть принадлежит народу.
Это эпохальное событие произошло в условиях распада империй, формирования новой империи и нового миропорядка, когда в сражениях при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе наш народ смог доказать свое право на жизнь.
Однако Первая Республика просуществовала всего два с половиной года в том числе и потому, что, одержав победу в битве за существование, провозгласив государство, мы не успели сформулировать свое видение жизни в независимом государстве, не сумели сделать жизнь в первой республике комфортной и выгодной для себя.
Первой Республике так и не удалось позиционировать себя как средство безопасности, благополучия и счастья собственных граждан, поскольку, по сути, за все время своего существования у нее не было ни одного мирного дня. Голод, спасшиеся от геноцида эмигранты, внутренние распри, многовековое отсутствие институтов экономики, государственных институтов, культуры государственности, иностранное влияние, война стали причиной падения Первой Республики.
Это, однако, ничуть не умаляет роли Первой Республики. После более чем 540-летнего перерыва армянский народ обрел государство и впервые обрел Республику, и уроки этой Республики сегодня на нашем столе.
Сегодня я хочу выделить только один из этих многочисленных уроков: жизнь в Республике Армения должна быть комфортной и полезной для гражданина, благополучие и счастье должны быть сегодня, а не в каком-то отдаленном будущем, и время распутывания исторических узлов – сейчас, а не потом.
У Первой Республики не хватило времени: у нас оно еще есть. Первая Республика не смогла выстоять после войны 20-го года, мы стоим после войны 20-го года и строим Родину-государство, которое есть здесь и сейчас, и мы больше не будем искать новую Родину, потому что наша Родина - наше государство.
Это состояние является и целью, и средством. Является целью, потому что только государство может лучше всего выражать интересы своего основателя, народа; и является средством, потому что только государство может лучше всего выражать интересы своего основателя, народа. А эти интересы диктуют нам, чтобы были обеспечены безопасность, благополучие и счастье для нашего многострадального народа, а это возможно при условиях урегулированных отношений с соседями, только и только при условиях мира, чего не было у Первой Республики, и чего, к сожалению, до сих пор нет у Третьей Республики.
Именно поэтому мы приняли и последовательно претворяем в жизнь повестку мира, потому что все наши мученики пали ради счастья, а не страданий своего народа, и именно процветающая, живущая, развитая и безопасная Армения, Республика Армения, государство Армения должно принести вечный покой душам всех наших мучеников.