«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը Հայաստանից խնդրում է դադարեցնել կաթնամթերքի մատակարարումները Ռուսաստան 03/31/2023   18:32  |  Տնտեսություն
«Ռոսսելխոզնադզորը» խնդրում է Հայաստանին 2023 թվականի ապրիլի 5-ից դադարեցնել կաթնամթերքի մատակարարումը Ռուսաստան, ասվում է գործակալության կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդվում է, որ 2023 թվականի մարտի 31-ին բանակցություններ են տեղի ունեցել Ռուսաստանի և Հայաստանի անասնաբուժական ծառայությունների միջև, որոնց ընթացքում քննարկվել են մարտի 20-ից 24-ը Հայաստանում կաթ վերամշակող ձեռնարկություններում անցկացված ստուգումների արդյունքները։
«Հանդիպման ընթացքում բարձրացվել է Հայաստանի անասնաբուժական ծառայության կողմից ռուս սպառողների համար կաթնամթերքի անվտանգությունը երաշխավորելու անհնարինության հարցը։ Հաշվի առնելով բանակցությունների արդյունքները և ստուգման անբավարար արդյունքները, «Ռոսսելխոզնադզորը» դիմել է Հայաստանի անասնաբուժական ծառայությանը՝ ապրիլի 5-ից ՀՀ բոլոր ձեռնարկություններից Ռուսաստան կաթնամթերքի սերտիֆիկացումը կասեցնելու խնդրանքով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ մատակարարումների վերսկսման հնարավորությունը կքննարկվի լրացուցիչ։
13:53 22/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿասեցվել է կաթնամթերքի արտադրամասի արտադրական գործունեությունը
11:28 28/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿաթնամթերքի տեղական արտադրությունը բավարարում է պահանջարկի 90-99 տոկոսը. ՄՊՀ-ն հրապարակել է կաթնամթերքի շրջանառության ոլորտի ուսումնասիրությունը
11:54 04/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿաթնային յուղի փոխարինիչ պարունակող կաթնամթերքը խանութներում կցուցադրվի առանձին դարակաշարերում
10:09 28/01/2022  |  ՄամուլԿաթնամթերքի շուկայում լորջ գնաճ է լինելու. «Ժողովուրդ»
11:58 19/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿաթնային յուղ պարունակող կաթնամթերքը խանութներում առանձին դարակաշարերում կտեղադրվի․ԱԺ-ն քննարկեց նոր նախագիծը
11:00 29/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿասեցվել է կաթնամթերքի արտադրամասի գործունեությունը
13:50 12/04/2021  |  ՎերլուծություններՄրցակցության հանձնաժողովը մոլորեցնում է հանրությանը․ իրականում կաթնամթերքի գները բարձրացել են

Россельхознадзор просит Армению приостановить поставки молочной продукции в Россию 03/31/2023 17:11 | Экономика
Россельхознадзор просит Армению с 5 апреля 2023 года приостановить поставки молочной продукции в Россию, говорится в сообщении на сайте ведомства.
Сообщается, что 31 марта 2023 года между ветеринарными службами Российской Федерации и Республики Армения состоялись переговоры, в ходе которых обсуждались результаты проведенной с 20 по 24 марта 2023 года инспекции молокоперерабатывающих предприятий Армении.
"В ходе совещания поднимался вопрос о невозможности армянской ветеринарной службы гарантировать безопасность производимой молочной продукции для российских получателей. Учитывая результаты переговоров и неудовлетворительные результаты инспекции, о которых сообщалось ранее, Россельхознадзор обратился в ветеринарную службу Армении с просьбой приостановить с 5 апреля 2023 года сертификацию молочной продукции в Россию со всех предприятий страны", - говорится в сообщении.
Отмечается, что возможность возобновления поставок будет обсуждена дополнительно, по итогам проведенной армянской стороной работы по устранению выявленных нарушений.