Ադրբեջանը, փաստացի, դեկտեմբերի 12-ից չեղարկել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը. կեղծ օրակարգերից դուրս գալ է պետք. Արցախի ԱԺ պատգամավոր 03/30/2023   16:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք, վերջապես, պարտավոր ենք փաստել, որ Ալիևը որևէ պայմանավորվածություն չի կատարելու, որևէ ստորագրություն չի հարգելու՝ անգամ իր իսկ ստորագրությունը։ Կեղծ օրակարգից դուրս գալ է պետք ու ընդունել, որ Ադրբեջանին զսպել հնարավոր է միայն ուժով։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Մետաքսե Հակոբյանը։
«Ադրբեջանը, փաստացի, դեկտեմբերի 12-ից չեղարկել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։ Ալիևն իր իսկ ստորագրությունն էլ է անտեսում, ոտնահարում։ Հայտարարություններով Ադրբեջանին կանգնեցնել հնարավոր չէ. է՞լ ինչ պետք է լինի, որ դա հասկանանք։ Արցախի իշխանությունները քաղաքական կամք դրսևորելու դեպքում կարող ենք իրավիճակը փոխել. ի վերջո, կեղծ օրակարգից ազատվել է պետք։ ՀՀ իշխանությունը մանևրեց ու իր վրայից թոթափեց Արցախի հարցում ունեցած պատասխանատվությունը՝ չնայած Փաշինյանի ստորագրությունն է համաձայնագրի տակ։ ՀՀ իշխանությունն Արցախի հարցը ռուս-ադրբեջանական տիրույթում է դիտարկում, Արցախից էլ չեն հակառակվում, ստիպում ստանձնած պատասխանատվությունը կատարել»,-ասում է տիկին Հակոբյանը։
Ստեղծված իրավիճակի պատճառներից մեկն էլ, ըստ պատգամավորի, չհամակարգված գործելն է, հստակ քաղաքականությամբ չշարժվելը։
«Խաղաղապահների օգնությամբ մեր բանակը ունակ է կանխել թշնամու ներխուժումները, ուղղակի չկան համակարգված գործողություններ։ Պատերազմից հետո բազմիցս են մեր զինված ուժերը ապացուցել, որ կարող են պաշտպանվել։ Ադրբեջանական վերջին ներխուժումն էլ կարելի էր կանխել, ինչպես դրա հաջորդ փորձը կանխվեց, որի արդյունքում թշնամուն թույլ չտրվեց ռազմավարական բարձունքը գրավել»,-ասում է պատգամավորը և հավելում, որ Փառուխ-Քարագլխի՝ թշնամու հսկողության տակ անցնելու փաստն արձանագրելն ու առաջ անցնելը կոպիտ սխալ էր։
Հակոբյանի ներկայացմամբ՝ նման հարմարվողական քաղաքականության անթույլատրելիության մասին բազմիցս են բարձրաձայնել Արցախի ընդդիմադիր ուժերը ու դա արել են ոչ թե հայտարարություններով, այլ, նախ և առաջ, իշխանությունների հետ հանդիպումների, քննարկումների ժամանակ։
13:58 30/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը կրկին խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը. Թիրախում` քաղաքացիական անձինք են

Азербайджан фактически с 12 декабря аннулировал трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года - депутат НС Арцаха 03/30/2023 23:22 | Лента новостей
Мы в конце концов обязаны констатировать, что Алиев не будет выполнять договоренности, не станет уважать чью-либо подпись, даже собственную. Надо выходить из фиктивной повестки дня и признать, что сдержать Азербайджан можно только силой. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявила секретарь фракции "Справедливость" Национального собрания Республики Арцах Метаксе Акопян.
"Азербайджан фактически с 12 декабря аннулировал трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года. Алиев игнорирует даже свою собственную подпись. Остановить Азербайджан одними только заявлениями невозможно. Что еще должно произойти, чтобы мы это поняли?! Переломить ситуацию удастся, если власти Арцаха проявят политическую волю. В конце концов, надо избавляться от фиктивной повестки дня. Власти РА сманеврировали и скинули с себя ответственность в вопросе Арцаха, несмотря на подпись Пашиняна под соглашением. Власти РА рассматривает вопрос Арцаха в российско-азербайджанской плоскости…", - сказал Акопян.
Одной из причин сложившейся ситуации, по словам депутата, является отсутствие скоординированных действий, неследование четкой политике.
"Наша армия при поддержке миротворцев способна пресечь вторжения врага, просто нет слаженных действий. После войны наши вооруженные силы неоднократно доказывали, что могут защищать. Можно было пресечь и последнее вторжение азербайджанцев, как это имело место в случае с предыдущей попыткой, когда врагу не позволили занять стратегическую высоту", - сказала депутат.
"Было грубейшей ошибкой лишь констатировать факт перехода Паруха-Караглуха под контроль врага и идти дальше", - добавила она.
По словам Акопян, о недопустимости подобной конформистской политики неоднократно говорили оппозиционные силы Арцаха и делали это не только в своих заявлениях, а в первую очередь на встречах и обсуждениях с участием властей.