5 դեպքում ադրբեջանական կողմը սահմանից 100-ից 300 մետր ավելի առաջ է տեղակայվել. ԱԱԾ 03/30/2023   23:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԱԾ-ն քիչ առաջ տարածել է հայտարարություն՝ Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու վերաբերյալ
1.Համաձայն 2022թ. օգոստոսին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, 2023թ. ապրիլի 1-ից ԼՂ-ն Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը պետք է ավարտվի Կոռնիձորի կամուրջին: ՀՀ տարածքը Լաչինի միջանցքին կապող երթուղին ապրիլի 1-ից պիտի անցնի Կոռնիձոր-Տեղ երթուղիով՝ միայն ՀՀ տարածքով:
2․ 2022թ. օգոստոսից հետո Լաչինի միջանցքը ՀՀ-ին կապող ճանապարհի մի հատվածը՝ Կոռնիձորի կամուրջից հետո կրկին անցնում էր Ադրբեջանի տարածքով: Ճանապարհի այդ հատվածն իր ամբողջ երկայնքով և իր հարակից տարածքով վերահսկվում էր ՌԴ խաղաղապահ ուժերի կողմից:
3․ Համաձայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախօրեին ձեռքբերված պայմանավորվածությունների երկու երկրների սահմանապահները մարտի վերջին օրերին վերոհիշյալ հատվածի երկայնքով պետք է տեղակայվեին սահմանի երկու կողմերում:
4․ Տեղակայման ընթացքում ի հայտ են եկել քարտեզների տարընթերցումներ: Որոշ տեղերում ադրբեջանական կողմը, չսպասելով նախապես պայմանավորված ճշգրտումներին, սկսել է դիրքավորվել և իրականացնել ինժեներական աշխատանքներ:
5․ Հայկական կողմի հաշվարկներով հինգ այդպիսի կետ կա, որտեղ ադրբեջանական կողմը սահմանից 100-ից 300 մետր ավելի առաջ է տեղակայվել: Այժմ պայմանավորվածություն է ձեռբերվել, որ երկու կողմերի քարտեզագիրները ճշգրտեն իրավիճակը:
6․ Հայկական կողմն իրավիճակին մոտենում է էսկալացիա թույլ չտալու տրամաբանությամբ:
7․ Խնդրո առարկա հատվածում ՀՀ բանակը դիրքեր չի ունեցել, որովհետև դիրքեր տեղակայվում են ոչ թե սահմանի գծին, այլ մոտակա ռազմավարական բարձունքների վրա: Իսկ սահմանի այդ հատվածի պահպանությունը պետք է անցներ սահմանապահ զորքերին՝ համաձայն վերը հիշատակված պայմանավորվածության:
21:27 24/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ չեն բացել հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու ուղղություններում․ ՊՆ-ն հերքում է
08:33 24/03/2023  |  ՄամուլԱԱԾ-ն հարցաքննության կկանչի մաքսատան ղեկավարին. «Ժողովուրդ»
20:48 22/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիներն ինձ լուսարձակներով ու ԱԹՍ-ներով էին փնտրում. բացառիկ մանրամասներ մոլորված ենթասպայից․ 24news.am
19:26 22/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդի կրակոցից Երասխում զինծառայող է զոհվել
19:55 21/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամին ուղիղ գծով 3-4 կմ է հեռու. սեպտեմբերյան ռազմագործողություններից հետո անվտանգային խնդիրներն ավելի են խորացել. Սեյրան Զաքարյան
22:22 20/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿարկուտ է, ու դեմը պետք ա հրատապ առնենք, որ առաջ չգան․ Ջերմուկում կրակում են․ Oragir.News
20:44 20/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Բասեյն ունենք, գնացել էինք ջուրը բացելու, այդ ժամանակ կրակեցին». Երանոսյան
19:19 15/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԽփելու են Նոյեմբերյանին, Գեղարքունիքին, բայց հիմնական թիրախը Նախիջևանի հատվածն է. Եփրեմ Մարգարյան

ВС Азербайджана в пяти точках продвинулись вперед на 100-300 м от границы – СНБ Армении 03/30/2023   23:42  |  Лента новостей
Служба национальной безопасности(СНБ) Армении выступила с заявлением по поводу нового маршрута Лачинского коридора.
В заявлении СНБ РА говорится:
1. Согласно достигнутым в августе 2022 года договоренностям, с 1 апреля 2023 года Лачинский коридор, соединяющий Нагорный Карабах с Арменией, должен заканчиваться у Корнидзорского моста. С 1 апреля маршрут, соединяющий территорию РА с Лачинским коридором, должен проходить только по территории Республики Армения – по маршруту Корнидзор-Тех.
2. После августа 2022 года часть дороги, соединяющей Лачинский коридор с Республикой Армения, после Корнидзорского моста снова проходила через территорию Азербайджана. Этот участок дороги по всей ее протяженности и прилегающая к нему территория контролировалась миротворческими силами РФ.
3. Согласно достигнутым накануне между Арменией и Азербайджаном договоренностям, пограничники двух стран должны были быть размещены по обеим сторонам границы на указанном участке в последние дни марта.
4. В ходе размещения появились разногласия по картам. На некоторых участках азербайджанская сторона, не дожидаясь заранее оговоренных корректировок, приступила к возведению позиций и провела инженерные работы.
5. По расчетам армянской стороны, есть пять таких точек, где азербайджанская сторона продвинулась вперед от 100 до 300 метров от границы. Сейчас достигнута договоренность о том, что картографы обеих сторон внесут корректировки.
6. Армянская сторона подходит к ситуации в логике недопущения эскалации.
7. На спорном участке армия РА не имела постов, так как они расположены не на линии границы, а на ближайших стратегических высотах. А охрана этой части границы должна была быть передана пограничным войскам в соответствии с упомянутой выше договоренностью.