Ադրբեջանական զորքերի անհապաղ դուրսբերումը օրակարգային հարց է՝ բանակցություններում. ԱԳՆ 03/29/2023   16:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներից ադրբեջանական զորքերի անհապաղ դուրսբերման անհրաժեշտությունը օրակարգային հարց է բանակցային գործընթացում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Նկատի ունենալով, որ Ադրբեջանի քաղաքական բարձր ղեկավարության կողմից բացահայտ տարածքային պահանջներ են ներկայացվում Հայաստանին՝ մարտի 22-ին «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ ԱԳՆ՝ ի թիվս այլ հարցերի հետաքրքրվելով, թե արդյոք պաշտոնական Երևանը պահանջելու է , որ նախ Ադրբեջանի զինված ուժերը դուրս գան 2021 թ. մայիսին, 2022թ. սեպտեմբերին օկուպացված ՀՀ տարածքներից, իրականացվի սահմանների դելիմիտացիա ու դեմարկացիա եւ հետո միայն ստորագրվի Խաղաղության պայմանագիրը։
ՀՀ ԱԳՆ-ն խուսափել է հայտնել, թե պաշտոնական Երեւանը որքանով է գործնականում հետեւողական՝ իր տարածքային ամբողջականության պահպանության հարցում, քանզի չի պատասխանել, թե արդյոք թշնամու զորքերի հետքաշումը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից հանդիսանում է նախապայման՝ պայմանագրի ստորագրման համար։
«Ի պատասխան Ձեր հարցման տեղեկացնում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներից ադրբեջանական զորքերի անհապաղ դուրսբերման անհրաժեշտությունը օրակարգային հարց է բանակցային գործընթացում, ինչի մասին բազմիցս շեշտվել է ՀՀ կառավարության եւ ԱԳՆ-ի կողմից»,- նշված է գրավոր պատասխանում։ Սակայն ԱԳՆ-ն խուսափել է ասել, թե որքանով է ադրբեջանական զորքերի դուրսբերումը նախապայման՝ «Խաղաղության պայմանագրի» ստորագրման համար։

Вывод азербайджанских ВС с оккупированных территорий Армении является одним из пунктов повестки дня переговорного процесса – МИД РА 03/29/2023   17:18  |  Лента новостей
Необходимость немедленного вывода азербайджанских войск с оккупированных Азербайджаном территорий Армении является одним из пунктов повестки дня переговорного процесса. Об этом заявили в МИД Армении в ответ на письменный запрос "ФактИнфо".
С учетом того, что высшее политическое руководство Азербайджана предъявляет Армении открытые территориальные претензии, 22 марта ИА "ФактИнфо" направило в МИД РА письменный запрос, в котором среди прочего поинтересовалось, будет ли официальный Ереван требовать сначала вывода азербайджанских ВС вооруженной  с территорий РА, оккупированных Азербайджаном в мае 2021 года, в сентябре  в мае 2022 г., проведения делимитации и демаркации границ, после чего только будет подписан мирный договор.
В МИД РА не указали, насколько официальный Ереван на практике последователен в вопросе сохранения своей территориальной целостности, поскольку в ведомстве не ответили, является ли вывод войск врага с суверенной территории РА обязательным предусловием для подписания соглашения.
"В ответ на ваш запрос сообщаем, что необходимость немедленного вывода азербайджанских войск с оккупированных Азербайджаном территорий является пунктом повестки дня переговорного процесса, что неоднократно подчеркивалось правительством РА и МИД", - отмечается в письменном ответе.