Ադրբեջանը սպառնում է նոր «օպերացիաներ» իրականացնել՝ Բաքվում հանդիպելու առաջարկը Արցախի կողմից յուրաքանաչյուր մերժումից հետո 03/29/2023   17:57  |  Քաղաքական
Բաքուն շարունակում է սպառնալ հայկական կողմին, թե Արցախի ու Հայաստանի միջև հաղորդակցությունն էլ ավելի կաթվածահար վիճակում կպահեն, եթե չկատարեն Ադրբեջանի պահանջները։ Չնայած Հաագայի դատարանի որոշմանը՝ Լաչինի միջանցքն անհապաղ ապաշրջափակելու վերաբերյալ, Ադրբեջանն արդեն 108-րդ օրն է շարունակում է Արցախի լիակատար շրջափակումը, դեռ մի բան էլ հանդես է գալիս նոր շանտաժնելով։
Վերջին օրերին ադրբեջանական քարոզչամիջոցները հենց այդ սպառնալիքններն են ինտենսիվորեն տիրաժավորում։
Այսպես՝ ադրբեջանցի քաղաքագետ Ֆարխադ Մամեդովի շուրթերով Ադրբեջանը հնչեցնում է հետևյալ միտքը. «Ամեն անգամ երբ կհրաժարվեն հանդիպել Բաքվում կամ Ադրբեջանի այլ հատվածում, կիրականացվեն պայմանների ու իրավիճակի փոփոխմանն ուղղված գործողություններ (Ադրբեջանի կողմից/խմբ.) ու ավելի շատ կաթվածահար կարվի Հայաստանի ու Ղարաբաղի իշխանությունների գործողությունները Ղարաբաղում»։
Նշենք, որ օրերս Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը երկրորդ անգամ հանդես էր եկել ցինիկ առաջարկով՝ ԼՂ բնակչության ներկայացուցիչներին հրավիրելով Բաքու, իբր, քննարկելու ստեղծված իրավիճակը։
Դրան ի պատասխան Արցախի ԱԳ նախարարությւոնը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որում ասվում էր.
«Արցախի Հանրապետությունը մշտապես հանդես է եկել և շարունակում է հանդես գալ երկխոսության և առկա բոլոր խնդիրների խաղաղ, բանակցային ճանապարհով լուծման օգտին։ Մենք երբեք չենք հրաժարվել ադրբեջանական կողմի հետ շփումներից, որի ապացույցն են Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև անցկացված հանդիպումներն Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջնորդությամբ:
Ընդգծում ենք, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման շարունակումը և Արցախում հումանիտար ճգնաժամի սաստկացումն անընդունելի են և ոչ մի կերպ չեն նպաստում երկխոսության համար բարենպաստ մթնոլորտի ձևավորմանը։ Համոզված ենք, որ միայն Ադրբեջանի կողմից իր միջազգային պարտավորությունների պատշաճ կատարումը, ինչպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության, այնպես էլ Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի վճռի համաձայն, կարող է վկայել առանց հարկադրանքի և ուժի կիրառման, երկխոսության և բանակցությունների միջոցով, խնդիրները լուծելու Ադրբեջանի պատրաստակամության և շահագրգռվածության մասին։
Եվս մեկ անգամ շեշտում ենք տեխնիկական և հումանիտար հարցերի լուծման շուրջ երկխոսության քաղաքականացման անթույլատրելիությունը և ընդգծում, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման քաղաքական հարցերը պետք է քննարկվեն համաձայնեցված և միջազգայնորեն ճանաչված բանակցային ձևաչափում՝ կողմերի իրավահավասարության հիման վրա և նրանց ստանձնած պարտավորությունների կատարման միջազգային ամուր երաշխիքների առկայության պայմաններում»,- մարտի 28-ին հայտարարել է Արցախի հանրապետության ԱԳՆ-ն:
11:55 27/03/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանի նախագահի աշխատակազմը արցախցիներին կրկին հրավիրել է Բաքու
11:14 18/03/2023  |  Միջազգային լրահոսԶանգվածային թունավորում Բաքվի խանութներից մեկում
13:11 03/01/2023  |  Միջազգային լրահոսԲաքու-Ղազախ ճանապարհին խոշոր վթար է տեղի ունեցել, այրվել են մեքենաներ, կա զոհ (տեսանյութ)
13:07 09/12/2022  |  Միջազգային լրահոսՆախիջևանը քայլ առ քայլ կորցնում է ինքնավարությունը. Բաքվին անհանգստացնում է ինքնավար հանրապետության՝ Թուրքիայի հետ խորացող կապերը

В распоясавшемся от безнаказанности Азербайджане грозят новыми "операциями" после каждого отказа Арцаха от встречи в Баку 03/29/2023 18:04 | Политика
Азербайджан продолжает попирать все договоренности и принципы международного права.
Баку периодически нарушает практически все положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и полностью игнорирует решение Международного суда ООН о немедленном разблокировании Бердзорского(Лачинского)коридора и гарантировании бесперебойного передвижения людей, транспорта и грузов. Уже 108 дней, как Арцах находится в блокаде из-за блокирования Азербайджаном единственной дороги жизни.
Распоясавшийся от безнаказанности Азербайджан сегодня выдал очередную порцию шантажа и угроз в адрес Армении и Арцаха, на сей раз он это сделал устами своих политологов.
Политолог Фархад Мамедов в интервью одному из азербайджанских СМИ заявил, что "каждый раз после отказа армян Карабаха встретиться в Баку или в другой части Азербайджана будет проводиться операция по изменению условий и ситуации, и еще большей парализации действий Армении в Карабахе", пригрозив тем же и властям Республики Арцах.
Азербайджанский эксперт также дал признательные показания.
В частности, Мамедов заявил, что "между первым и вторым предложением Азербайджан провел операцию в Карабахе и взял под контроль все альтернативные дороги, которые ведут в Лачинский коридор". Тем самым он признал факт нарушения Азербайджаном еще одного положения трехстороннего заявления. Пункт первый трехстороннего заявления гласит, что стороны останавливаются на занимаемых ими позициях.
28 марта министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с комментарием по поводу предложения Азербайджана о проведении встречи с представителями Республики Арцах в Баку.МИД Арцаха прокомментировал предложение администрации Алиева о проведении встречи в Баку В МИД Арцаха отметили, что озвученные азербайджанской стороной условия встречи, связанные с местом проведения и ее повесткой, а также контекст, в котором было представлено данное предложение, свидетельствуют о том, что цель властей Азербайджана - не реальное обсуждение существующих проблем, а срыв возможного диалога, либо навязывание своей политической повестки путем принуждения, блокады, создания невыносимых условий жизни и применения военной силы.
В этой связи в МИД Арцаха напомнили, что 25 марта вооруженные силы Азербайджана, грубо нарушив Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, пересекли линию соприкосновения и продвинулись в глубь территории Республики Арцах, в направлении грунтовой дороги Степанакерт - Лисагор. Более того, 27 марта вооруженные силы Азербайджана предприняли еще одну попытку взять под контроль указанную дорогу, являющуюся в условиях блокады единственной возможностью для оперативной связи между общинами Шушинского района и другими населенными пунктами республики.
Официальный Степанакерт подтвердил готовность, в соответствии со сложившейся практикой проведения предыдущих встреч, встретиться с представителями Азербайджана при посредничестве и в месте дислокации командования Российского миротворческого контингента в Арцахе для обсуждения актуальных вопросов, связанных с обеспечением нормальной жизнедеятельности народа Арцаха, а также надлежащим выполнением сторонами ранее взятых на себя международных обязательств, в частности, бесперебойным функционированием Лачинского коридора.
В МИД Арцаха заявили о недопустимости политизации диалога относительно решения технических и гуманитарных вопросов, подчеркнув, что политические вопросы урегулирования азербайджано-карабахского конфликта должны быть обсуждены в согласованном и международно признанном переговорном формате на основе равноправия сторон и при наличии твердых международных гарантий выполнения ими взятых на себя обязательств.