Հայաստանը հանդես է գալիս տարածաշրջանում խաղաղության դարաշրջան բացելու օրակարգով. Ալեն Սիմոնյան 03/29/2023   12:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում-քննարկում է ունեցել Ֆրիդրիխ Նաուման հիմնադրամի ղեկավար կազմի եւ հրավիրյալ պատգամավորների, քաղաքական եւ հասարակական գործիչների հետ: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից։
Հանդիպումը մեկնարկել է հիմնադրամի միջազգային բաժնի ղեկավար Ռենե Կլաֆի ողջույնի խոսքով, որով նա կարեւորել է Հայաստանի հետ հիմնադրամի աշխատանքը՝ հիշատակելով ժողովրդավարության ուղղությամբ ստացված գոհացուցիչ արդյունքները: Դրան հաջորդած ՀՀ ԱԺ նախագահի ելույթը նվիրված է եղել ժողովրդավարական արժեքների պահպանմանն ու մարդու իրավունքների եւ ազատությունների ուղղությամբ տարվելիք անհրաժեշտ քայլերին: Դիմելով ներկաներին՝ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ Հայաստանը, լինելով ժողովրդավարական արժեքներ կրող, հավատում է, որ ազատությունն ու պատասխանատվությունը բաց եւ ժողովրդավարական հասարակության նախադրյալներն են:
«Ժողովրդավարական հասարակության մասնիկն ենք նաեւ մենք՝ խորհրդարանականներս՝ ազատ խոսքը կրողներս: Ժամանակակից աշխարհում խորհրդարանական դիվանագիտությունն արտաքին քաղաքականության անբաժանելի մաս է կազմում: Մեծ է նաեւ նրա դերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ մեր երկիրն աջակցում է հիմնադրամի որդեգրած արժեքներին. անձնական, ընտրության, տնտեսական ազատությանը եւ իրավունքի գերակայությանը:
Խոսելով 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանի ստանձնած առաքելությունից՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ հայաստանյան իշխանություններն ուզում են փոխել հարաբերությունների որակը մի տարածաշրջանում, մի միջավայրում, ուր մեզ համար այլեւս անվտանգ չէ: Ալեն Սիմոնյանը մասնավորեցրել է 44-օրյա պատերազմին եւ դրան հաջորդող իրադարձություններին վերաբերող որոշ կարեւոր դրվագներ՝ ընդգծելով Հայաստանի եւ արցախահայության շուրջ կործանարար զարգացումների առկայությունը:
ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց սեփական ինքնությանը համապատասխան ապրելու իրավունքը մշտապես ոտնահարվել է ինչպես խորհրդային, այնպես էլ անկախ Ադրբեջանի կողմից եւ մեծ թափով շարունակվում է անարգվել մինչ օրս:
«Ադրբեջանի կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից փակվել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի եւ արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, որի հետեւանքով 120 հազար բնակիչ հայտնվել է փաստացի շրջափակման մեջ: Ադրբեջանի այս գործողությունը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կոպիտ խախտում է, որը ԼՂ ժողովրդի էթնիկ զտմանն ուղղված Ադրբեջանի լայնածավալ եւ համակարգված քաղաքականության մի մասն է»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը՝ ընդգծելով, որ անգամ Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտավորեցնող որոշմանն Ադրբեջանը չի ենթարկվում. մարտի 5-ին ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում զոհվել է երեք քաղաքացի: Նա նշել է, որ Նաումանի հիմնադրամի քննարկումից ժամեր առաջ ադրբեջանցիները կրակ են բացել գյուղատնտեսական աշխատանքներով զբաղվող հայերի ուղղությամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը՝ Հայաստանում ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոշմանն աջակցելու կապակցությամբ: Եզրափակելով խոսքը՝ նա հավաստիացրել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս տարածաշրջանում խաղաղության դարաշրջան բացելու օրակարգով:
ՀՀ ԱԺ նախագահի ելույթին հաջորդել են մասնակիցների հարցերը, որոնք հիմնականում վերաբերել են տարածաշրջանի անվտանգությանը եւ կայունությանը, միջազգային հանրության կողմից Հայաստանին եւ արցախահայությանը տրվող հասցեական գնահատականներին եւ աջակցությանը, Հայաստան-Սփյուռք կապերին եւ հայաստանյան հասարակության տրամադրվածությանն իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերություններին ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին ցուցաբերած հետաքրքրությանը: Գերմանացի գործընկերներին, մասնավորապես, հետաքրքրել են հայաստանյան բարեփոխումների ընթացքը եւ դրանց շոշափելիության վերաբերյալ համաժողովրդական տրամադրությունները:
Հանդիպման ավարտին հիմնադրամի ղեկավար կազմը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը երիտասարդ, բայց հաստատուն ժողովրդավարություն ունեցող Հայաստանին աջակցելու մասին:
16:11 28/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը ողջունում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ուղղված գերմանական կողմի ջանքերը. Ալեն Սիմոնյանն աշխատանքային այցով Գերմանիայում է

Армения продвигает повестку открытия эры мира в регионе – Ален Симонян 03/29/2023   14:35  |  Лента новостей
Находящаяся в ФРГ с рабочим визитом делегация во главе с председателем Национального Собрания РА Аленом Симоняном провела обсуждения с руководством Фонда Фридриха Науманна, с приглашенными депутатами, общественно-политическими деятелями. Подробности сообщает пресс-служба парламента Армении.
Руководитель международного отдела Фонда Рене Клаф в приветственном слове отметил работу с Арменией и удовлетворительные итоги в достижении демократии. Председатель НС в своем выступлении особо выделил сохранение демократических ценностей и необходимые шаги по правам и свободам человека. Ален Симонян подчеркнул, что Армения, являясь носителем демократических ценностей, считает свободу и ответственность залогом открытого и демократического общества.
“Частицей демократического общества являемся также мы, парламентарии, - носители свободного слова. В современном мире парламентская дипломатия – неотъемлемая часть внешней политики. Велика ее роль и в развитии межгосударственных отношений", - отметил он, добавив, что наша страна поддерживает принятые Фондом ценности –   личную свободу, свободу выбора, экономическую свободу и верховенство права.
Коснувшись миссии Армении после Бархатной революции 2018 года, спикер НС отметил, что армянские власти хотят изменить качество отношений в регионе, в среде, где для нас уже далеко не безопасно. Ален Симонян детализировал некоторые важные эпизоды, связанные с 44-дневной войной и последовавшими за ней событиями, подчеркнув наличие деструктивных процессов вокруг Армении и арцахских армян.
Председатель НС напомнил, что право армян Нагорного Карабаха жить согласно своей идентичности постоянно нарушалось как советским, так и независимым Азербайджаном, и продолжает с большим размахом попираться по сей день.
“С 12 декабря 2022 г. Азербайджан перекрыл единственную дорогу, связывающую Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром, - Лачинский коридор, вследствие чего 120 тысяч жителей фактически оказались в блокаде. Данное действие Азербайджана является грубым нарушением обязательств, взятых на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г., что является частью широкомасштабной и системной политики Азербайджана по этнической чистке народа НК", - отметил Ален Симонян, подчеркнув, что Азербайджан не подчиняется даже юридически обязывающему решению Международного суда ООН, – 5 марта в Нагорном Карабахе азербайджанской диверсионной группой были убиты трое граждан. Спикер НС заметил, что за несколько часов до обсуждения в Фонде Науманна азербайджанцы открыли огонь по армянам, занятым сельскохозяйственными работами.
Глава парламента поблагодарил правительство Германии за поддержку решения о размещении долгосрочной мониторинговой миссии ЕС в Армении. В завершение речи он заверил, что Армения продвигает повестку открытия эры мира в регионе.
После выступления председателя НС последовали вопросы участников, касающиеся в основном безопасности и стабильности в регионе, адресной оценки и поддержки международным сообществом Армении и арцахских армян, связей Армения-Диаспора, лояльности армянского общества к отношениям власть-оппозиция, проявляемого интереса к выборам в органы местного самоуправления. Немецких партнеров, в частности, интересовали ход армянских реформ и их ощутимость в обществе.
В завершение встречи руководство Фонда подтвердило готовность содействовать Армении -  молодой, но стабильной демократии.
11:34 03/10/2022  |  Лента новостейПашинян – Шольцу: Германия как твердый сторонник демократических реформ является для нас надежным партнером