Մարկուս Ռիտերը հայտարարել է, որ ԵՄ առաքելությունը հաջողված կհամարվի, եթե Ադրբեջանը գարնանը չհարձակվի Հայաստանի վրա․ Բաքվի արձագանքը չի ուշացել 03/29/2023   12:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եթե Ադրբեջանը գարնանը հարձակում չգործի Հայաստանի վրա, ուրեմն ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հաջողվել է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Deutsche Welle-ի հետ զրույցում հայտնել է ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը:
«Բազմաթիվ հայերի համոզմամբ՝ գարնանը Ադրբեջանը հարձակում կձեռնարկի։ Եթե դա տեղի չունենա, ուրեմն մեր առաքելությունն արդեն իսկ հաջողված է», - ասել է Ռիտերը՝ հավելելով, որ հայերը շատ ուրախ են Եվրամիության դիտորդների ներկայությամբ:
Սակայն ԵՄ առաքելության ղեկավարը նաև շտապել է զսպել ակնկալիքները՝ շեշտելով, որ դիտորդները չեն կարող մուտք գործել Ադրբեջանի տարածք, հետևաբար, նրանք չեն կարող արձանագրել, օրինակ՝ հարձակման նախապատրաստվող զորքերի տեղաշարժը։
«Մենք չենք կարող միջամտել։ Մենք մեր տրամադրության տակ ունենք միայն հեռադիտակներ և տեսախցիկներ», - ասել է Ռիտերը։
Ադրբեջանի արտգործնախարարության մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեն մեկնաբանել է Մարկուս Ռիտերի հայտարարությունը:
Նա նշել է, թե Մարկուս Ռիտերի հայտարարությունները իբր հիմնված են հայկական կողմի կեղծ պնդումների վրա։
Հաջիզադեն հավելել է, որ այդ առաքելությունը չպետք է չարաշահվի, որպեսզի վնաս չհասցվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
22:51 28/03/2023  |  Միջազգային լրահոսԲաքվում պատգամավոր Ֆազիլ Մուստաֆայի վրա երկու անգամ կրակել են իր իսկ տան մոտ
11:34 25/03/2023  |  ՔաղաքականԴիմակները նետված են.Ալիեւը 2 պայման է դրել ավանտյուրային մասնակցելու համար,ԱՄՆ-ից կստանա նաեւ բոնուս․ Բալասանյան (տեսանյութ)
21:21 23/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանից շատ կտրուկ ու ցինիկաբար են պատասխանել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու նշել իր պատկերացմամբ «խաղաղության» հաստատման գինը

Миссию ЕС можно будет считать успешной, если Азербайджан весной не нападет на Армению - Маркус Риттер 03/29/2023 12:40 | Лента новостей
Если весной Азербайджан не нападет на Армению, это будет означать, что наблюдательная миссия ЕС добилась успеха. Об этом, как передает «Арменпресс», в интервью Deutsche Welle заявил глава миссии наблюдателей ЕС Маркус Риттер.
«Многие армяне убеждены, что весной Азербайджан начнет наступление. Если этого не произойдет, то наша миссия будет успешна», - сказал Риттер, добавив, что армяне очень довольны присутствием наблюдателей ЕС.
Однако глава миссии ЕС поспешил умерить ожидания, подчеркнув, что наблюдатели не могут попасть на территорию Азербайджана, поэтому не могут фиксировать передвижение войск, готовящихся к нападению.
«Мы не можем вмешиваться. В нашем распоряжении только бинокли и фотоаппараты», - сказал Риттер.
Пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде поспешила прокомментировать заявление Маркуса Риттера.
Он заявил, что слова Маркуса Риттера основаны якобы на ложных утверждениях армянской стороны.
Гаджизаде добавил, что этой миссией не следует злоупотреблять, чтобы не нанести вреда процессу нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.