Ինչ-որ մի աներևույթ ձեռք հերթով պատժում է այն երկրներին, որոնք պատերազմել են Հայաստանի դեմ, փոքրիկ Արցախի դեմ. այս տարածաշրջանից պատերազմը, կարծես թե, հեռանում է. Փորձագետ (տեսանյութ) 03/28/2023   13:58  |  Քաղաքական
Տպավորություն է ստեղծվում, որ 44-օրյա պատերազմից հետո ինչ-որ մի աներևույթ ձեռք հերթով պատժում է այն երկրներին, որոնք պատերազմել են Հայաստանի դեմ, փոքրիկ Արցախի դեմ։ «Փաստինֆո»-ի եթերում նման դիտարկմամբ է հանդես եկել միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը։
Առաջինը Թուրքիան ենթարկվեց լուրջ երկրային պատժի․ սկզբում երկրաշարժ, հետո՝ ջրհեղեղ, ապա կարկուտ, և այսօր Թուրքիան այնպիսի վիճակում է, որ տնտեսական առումով լուրջ վնասներ է կրել և, ըստ փորձագետի, դժվար թե տարածաշրջանում առաջիկայում ռազմական գործողություններ սկսվելու պարագայում նա միջամտի։ «Այդ մասին նաև անձամբ Էրդողանն է հայտարարել, որ Թուրքիան պատերազմական գործողություններ որևէ մեկի կողմ չի լինելու, այդ թվում՝ ուկրաինական ճակատում»,- նկատել է փորձագետը։
Երլրորդը՝ Իսրայելն է, որը նույնպես անթաքույց աջակցում էր Ադրբեջանին։
«Հիմա պարզ է դառնում, որ Իսրայելում իրավիճակը ևս հանգիստ չէ։ Երկու շաբաթից ավել է Իսրայելում չեն դադարում հակակառավարական ցույցերն ընդդեմ իսրայելական կառավարության կողմից անցկացվող բարեփոխումներին և օրենսդրական փոփոխություններին։ Եվ այսօր պարզ է դարձել նաև, որ Իսրայելի վարչապետն աշխատանքից ազատել է ՊՆ ղեկավարին, ով կոչ էր արել վերջ տալ այդ բարեփոխումներին, քանի որ երկիրը կանգնած է լուրջ մարտահրավերների առաջ։
Բնական է, որ «Քամի ցանողը փոթորիկ է հնձում», և այս պահին սա տեղավորվում է նաև Իսրայելում տեղի ունեցող իրադարձությունների տրամաբանությոն մեջ։
Ալիևն այս ամենը, կարծում ենք, շատ լավ հասկանում է և կարող ենք մտածել, որ, թեկուզ ժամանակավոր, բայց այս տարածաշրջանից պատերազմը, կարծես թե, հեռանում է»,- ասել է փորձագետը։

Какая-то невидимая рука наказывает одну за другой страны, которые пошли войной против Армении и маленького Арцаха - эксперт 03/28/2023   14:58  |  Политика
Создается впечатление, что после 44-дневной войны какая-то невидимая рука наказывает одну за другой те страны, которые пошли войной против Армении, против маленького Арцаха. Своим наблюдением в эфире "ФактИнфо" поделился эксперт по международным вопросам Григор Баласанян.
Как отметил он, кара небесная сначала настигла Турцию: землетрясение, наводнения, сели и град.
"Нынче же Турция оказалась в таком состоянии, что с учетом понесенных серьезных убытков в экономическом плане едва ли вмешается в случае начала боевых действий в регионе. Об этом лично заявил также Эрдоган, отметив, что не примет чью-либо сторону в боевых действиях, в том числе на украинском фронте", - указал эксперт.
За ней следует Израиль, который тоже неприкрыто поддерживал Азербайджан.
"Теперь же накалилась обстановка в Израиле. Уже больше двух недель в Израиле не прекращаются антиправительственные акции против реформ и законодательных поправок, проводимых кабмином. Стало также известно, что премьер-министр Израиля уволил министра обороны, который призвал положить конец этим реформам, поскольку страна оказалась перед лицом серьезных вызовов. Естественно, что "посеявший ветер пожнет бурю", и на данный момент это укладывается в логику текущих событий, разворачивающихся в Израиле", - заявил Баласанян.
"Алиев все это, полагаем, прекрасно понимает, и можно предположить, что война, казалось бы, хоть и на время уходит из этого региона", - добавил эксперт.