Պետք է հիշել, որ թշնամու պիղծ նպատակը միայն Արցախը, Սյունիքը կամ Գեղարքունիքը չէ, այլ գրեթե ամբողջ Հայաստանն. Ոսկանյան 03/27/2023   11:32  |  Մեկնաբանություն
Եթե ինչ-որ մեկին թվում է, թե Արցախի Հանրապետությունից բառացիորեն երեկ բռնազավթված հերթական տարածքն, իբր, շատ հեռու է, և ոչինչ չի սպառնում իր և իր ընտանիքի անվտանգությանը, ապա նա չարաչար սխալվում է։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը.
«Պետք է հիշել, որ թշնամու պիղծ նպատակը միայն Արցախը, Սյունիքը կամ Գեղարքունիքը չէ, այլ գրեթե ամբողջ Հայաստանն անխտիր, հետևաբար Արցախում բռնազավթված հայկական հողի հերթական «աննշանակալի» թվացող հատվածը բարբարոսներին նույն այդ չափով մոտեցրել է մեր բոլորի բակերին և տներին։
Ո՞րն է ելքը։ Շատ համառոտ՝ ամեն ինչ հանուն Հայաստանի և Արցախի անվտանգության ու թշնամու թուլացման և հետագա ջախջախման, եթե մենք հատկապես ազգային վերնախավերի մակարդակում չգիտակցենք, որ պետք է կերտել, պատկերավոր ասած, պետություն-ամրոց, որտեղ ամեն ինչ անխտիր պիտի միտված լինի անվտանգության ապահովման տրամաբանությանը, ցավալիորեն կտապալենք ոչ միայն հազարամյակաների խորքից եկող հայկական պետականության ծրագիրը, այլ նաև հարցականի տակ կդնենք հայության ֆիզիկական գոյությունն ընդհանրապես»։
12:06 18/03/2023  |  ՔաղաքականԵրբ Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի պարագլուխը Հայաստանը լկտիորեն կոչում է «Արևմտյան Ադրբեջան», պետք է գիտակցի, որ խնդիրներ կարող է ունենալ հենց Ապշերոնյան թերակղզում. իրանագետ
10:24 17/03/2023  |  ՔաղաքականՀասկանո՞ւմ եք՝ արհեստածին Ադրբեջանում փաստացիորեն չեն ընդունում ոչ միայն Արցախի, այլ նաև Հայաստանի գոյությունը. Ոսկանյան
11:15 14/03/2023  |  ՄեկնաբանությունՉկա և չպետք է լինի որևէ «Զանգեզուրյան միջանցք» կոչվող իբրև թե հասկացություն. իրանագետ
14:34 13/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԻրականում խոսքն Արցախի Հանրապետության՝ ադրբեջանական գաղութացման մասին է. Վարդան Ոսկանյան
13:19 10/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԻրանական արբանյակ ուժերը գործում են հենց Իսրայելի «քթի տակ». Վարդան Ոսկանյան

Следует помнить, что гнусной целью врага является не только Арцах, Сюник или Гегаркуник, но и практически вся Армения - эксперт 03/27/2023 12:27 | Комментарий
Если кому-то кажется, что оккупированная у Республики Арцах буквально вчера очередная территория якобы находится далеко, и ничего не угрожает безопасности его и его семьи, то он ужасно ошибается, пишет заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
"Следует помнить о том, что гнусной целью врага является не только Арцах, Сюник или Гегаркуник, но и практически вся Армения без разбора, следовательно, другая, казалось бы, “незначительная” часть оккупированной армянской земли в Арцахе столь же приблизило варваров к нашим дворам и домам", - отметил Вардан Восканян.
Эксперт вкратце поделился своим видением выхода из сложившейся ситуации.
"Очень коротко: всё во имя безопасности Армении и Арцаха, ослабления и дальнейшего разгрома врага. Если мы, особенно на уровне национальной элиты, не осознаем, что следует сформировать, образно говоря, государство-крепость, где всё без исключения будет ориентироваться на логику безопасности, мы, к сожалению, провалим не только идущий из глубины тысячелетий план армянской государственности, но и поставим под сомнение физическое существование армян в целом", - написал Восканян.