Թալիշ գյուղում տեղի ունեցածն Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականության հիմնավոր ապացույց է. ՀՀ վարչապետ 03/23/2023 11:11 | Քաղաքական
Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման 100-րդ օրն Ադրբեջանը նշանավորեց ՀՀ-ից ԼՂ-ին մատակարարվող բնական գազի 13-րդ անջատումով։ Սրան հաջորդեց ԼՂ՝ էթնիկի զտման ենթարկված Թալիշ գյուղում Ադրբեջանի ղեկավարի ունեցած ելույթը, որն այլ կերպ, քան ագրեսիվ, դժվար է որակել։ Այդ մասին Կառավարության նիստի աշխատանքների մեկնարկից առաջ ունեցած իր ելույթում նշեց վարչապետը։
«Թալիշ գյուղում տեղի ունեցածն Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականության հիմնավոր ապացույց է։ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հայաթափված այդ գյուղում հայերին պատկանող տները քանդում է Ադրբեջանը և դրանց փոխարեն կառուցում ադրբեջանցիների համար նախատեսված տներ։ Հինավուրց հայկական կոթողներից Ադրբեջանը ջնջում է հայկական արձանագրությունները և հարցը համարում լուծված։ Այդպես Ադրբեջանը ցույց է տալիս հայերի իրավունքների «ապահովման» իր մոտեցումը»,-շեշտեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի այդ քայլերը հակասում են նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին, որով, մասնավորապես, ամրագրված է, որ պետք է ապահովվի ներքին տեղահանվածների վերադարձը՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո։
Փաշինյանը նաև նշեց, որ Ադրբեջանի ղեկավարության այդ գործողություններին հետևել է ԼՂ-ից և հարակից շրջաններից բռնագաղթած մեր հայրենակիցների հայտարարությունը, ովքեր 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ստորագրած երկրների ղեկավարներից և ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարից պահանջում են ապահովել ԼՂ և հարակից շրջաններից բռնագաղթած հայերի արժանապատիվ ու ապահով վերադարձը պատմական հողեր։
«Որպես նշված հայտարարության հասցեատերերից մեկը՝ ուզում են հստակ նշել, որ այդ պահանջն արդարացի է, և ՀՀ կառավարությունը բոլոր միոջցները պետք է ձեռնարկի հայտարարության շահառուների իրավունքները պաշտպանելու համար»,-շեշտեց Փաշինյանը։

Произошедшее в селе Талиш - веское доказательство проводимой Азербайджаном этнической чистки и геноцидальной политики - Пашинян 03/23/2023   11:48  |  Лента новостей
100 -й день блокирования Лачинского коридора Азербайджан "ознаменовал" 13-м по счету перекрытием подачи газа, псотупающего из Армении в Нагорный Карабах. За этим последовало выступление главы Азербайджана в подвергшемся этнической чистке селе Талиш, которое иначе как агрессивным назвать нельзя. Об этом премьер-министр РА Никол Пашинян заявил на заседании правительства,
"Произошедшее в селе Талиш является фундаментальным и веским доказательством этнической чистки и геноцидальной политики, осуществляемой Азербайджаном. В этом селе, подвергшемся деарменизации вследствие 44-дневной войны, Азербайджан сносит принадлежащие армянам на праве собственности дома и на их месте строит дома, предназначающиеся азербайджанцам. Параллельно Азербайджан стирает со старинных армянских памятников и построек надписи, и считает вопрос решенным. Таким образом руководство Азербайджан демонстрирует свою модель по "гарантированию" прав и безопасности или "интеграции" армян Нагорного Карабаха", - отметил Пашинян.
Он добавил, что эти шаги Азербайджана противоречат положениям заявления от 9 ноября, которым, в частности, обязательство по возвращению внутренне перемещенных лиц под контролем верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Как напомнил Пашинян, за этими действиями руководства Азербайджана последовало заявление наших соотечественников, насильственно выселенных из Нагорного Карабаха и прилегающих районов, которые потребовали от лидеров стран, подписавших трехстороннее заявление и от верховного комиссара ООН по делам беженцев обеспечить их безопасное и достойное возвращение на свои исторические земли.
Пашинян отметил, что это требование справедливое, и правительство Армении должно принять все меры для того, чтобы защитить права бенефициаров заявления.
17:18 22/03/2023  |  Лента новостейГлава МИД Армении: мы не ведем переговоров вокруг установления азербайджанского КПП в Лачинском коридоре