Էնթոնի Բլինքենը Հայաստանին ու Ադրբեջանին օգնություն է առաջարկել խաղաղության շուրջ քննարկումներում 03/22/2023   13:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ իր վերջին հեռախոսազրույցների ընթացքում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Վաշինգտոնի օգնությունն է առաջարկել խաղաղության շուրջ քննարկումներում: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելի խոսքերը:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում Պատելը շեշտել է, որ Միացյալ Նահանգները հանձնառու է մնում այս հարցում:
«Ակնհայտորեն դա արվում է այս հարցում պետքարտուղար Բլինքենի հանձնառության միջոցով, երբ դեսպան Ռիքերն էր իր աշխատանքով առաջնորդում այս պորտֆոլիոն, իսկ այժմ էլ Լու Բոնոյի աշխատանքի միջոցով», - ասել է Պատելը:
Պատասխանելով այն հարցին՝ արդյոք Էնթոնի Բլինքենը Իլհամ Ալիևի հետ զրույցի ընթացքում բարձրացրել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված հարցերը, Պատելը նշել է, որ դիվանագիտական շփումների մանրամասներ չի կարող ներկայացնել:
«Սակայն, անշուշտ, մեր գործընկերների, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասի գործընկերների հետ (խմբ.՝ շփումների ժամանակ) մենք պարբերաբար բարձրացնում ենք մարդու իրավունքների հետ կապված հարցերը», - նշել է դիվանագետը:
23:54 02/03/2023  |  Միջազգային լրահոսԲլինքենը Չինաստանին սպառնացել է Ռուսաստանին զենք մատակարարելու դեպքում
19:17 18/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿողմերն իրենց ուշադրությունը կրկին կենտրոնացրել են խաղաղ գործընթացի վրա․ Բլինքենը՝ Փաշինյանի ու Ալիեւի հետ հանդիպման մասին
21:46 02/02/2023  |  Միջազգային լրահոսԲլինքենը մտադիր է հանդիպել Սի Ցզինպինի հետ․ ԶԼՄ-ներ
20:46 16/11/2022  |  Միջազգային լրահոսԲլինքենը Ալիեւին կոչ է արել պահպանել հրադադարի ռեժիմը
10:45 16/11/2022  |  ՄեկնաբանությունՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին կոչ եմ արել պահպանել բանակցությունների տեմպը․ Էնթոնի Բիլնքեն

Блинкен предлагает Армении и Азербайджану помощь при проведении мирных переговоров 03/22/2023   13:21  |  Лента новостей
В ходе недавних телефонных разговоров с лидерами Армении и Азербайджана госсекретарь США Энтони Блинкен предложил помощь Вашингтона при проведении мирных переговоров. Об этом передает «Арменпресс» со ссылкой на заявление заместителя пресс-секретаря Госдепартамента США Веданта Пателя.
На брифинге с журналистами Ведант Патель подчеркнул, что Соединенные Штаты по-прежнему привержены разрешению этого вопроса.
«Очевидно, что это делается благодаря приверженности госсекретаря Блинкена этому вопросу, посредством посла Рикера, когда он руководил этим процессом, и теперь посредством работы Лу Боно», - сказал Патель.
Отвечая на вопрос, поднимал ли Энтони Блинкен в беседе с Ильхамом Алиевым вопросы, связанные с правами человека в Азербайджане, Ведант Патель сказал, что не вправе сообщать подробности дипломатических контактов.
«Однако, мы с нашими партнерами, в том числе и с партнерами с Южного Кавказа, регулярно поднимаем вопросы, связанные с правами человека», - отметил Ведант Патель.