Կշեռքի մի նժարին ժողովրդավարական արժեքներն են, մյուսին ՝ նավթն ու գազը. հենց այստեղ է, որ աշխարհը պետք է ընտրություն կատարի. Արթուր Թովմասյան 03/21/2023   12:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կշեռքի մի նժարին դրված են ժողովրդավարական արժեքները, մյուսին ՝ նավթն ու գազը: Հենց այստեղ է, որ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է ընտրություն կատարի:
Այս մասին նշել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը Արցախի շրջափակման 100-րդ օրվա կապակցությամբ տարածած հայտարարության մեջ:
«Քաղաքակիրթ աշխարհը 100 օր է՝ լուռ հետևում է փոքրիկ Արցախի շուրջ զարգացումներին:
Անտեսելով և արհամարհելով միջազգային հանրության բազմաթիվ հայտարարություններն ու ընդունած բանաձևերը, ինչպես նաև առանձին հեղինակավոր անձանց կոչերը և հատկապես ՝ Հաագայի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակում է փակ պահել կյանքի ճանապարհը:
Շրջափակման պատճառով երկու ժողովուրդների միջև ավելի է խորանում անվստահության մթնոլորտը:
Անկոտրում է արցախցու կամքը: Կա, արդյո̉ք, ապաշրջափակման տարբերակ: Կարծում եմ՝ այո:
Ուսումնասիրելով համաշխարհային փորձը՝ կարող ենք վկայակոչել պատժամիջոցների կիրառումը:
Կշեռքի մի նժարին դրված են ժողովրդավարական արժեքները, մյուսին ՝ նավթն ու գազը: Հենց այստեղ է, որ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է ընտրություն կատարի:Եվ, եթե իրականում ժողովրդավարական արժեքները ավելի կարևոր լինեին մեծ խաղացողների համար, ապա շրջափակումը վաղուց վերացված կլիներ:
Արցախցիներն իրենց հանապազօրյա հացն են վաստակում: Թերևս ամենամեծ աշխատանքը՝ սկսած ծննդատան մանուկից մինչև զառամյալ ծերունի, հայ ազգի արժանապատվության պահպանումն է, որը կատարում ենք Աստծո օրհնությամբ և մեր համառության շնորհիվ:

Спикер НС Арцаха: на одной чаше весов - демократические ценности, на другой - нефть и газ, цивилизованному миру предстоит сделать выбор 03/21/2023 13:08 | Лента новостей
Уже 100 дней цивилизованный мир молча следит за развитием событий вокруг маленького Арцаха. Об этом говорится в заявлении спикера Национального Собрания Арцаха Артура Товмасяна по случаю 100 дней блокады республики.
"Игнорируя принятые международным сообществом многочисленные заявления и резолюции, а также обращения отдельных авторитетных лиц и особенно решение Международного суда в Гааге, военно-политическое руководство Азербайджана продолжает держать закрытой "дорогу жизни". Из-за блокады еще более углубляется атмосфера недоверия между двумя народами", - говорится в заявлении.
Товмасян подчеркнул, что воля народа Арцаха непоколебима. "Есть ли возможность для разблокирования? Я полагаю, что да. Изучая мировой опыт, мы можем сослаться на применение санкций", -отметил он.
Спикер парламента Арцаха указал, что на одной чаше весов - демократические ценности, а на другой – нефть и газ.
"Именно здесь, цивилизованному миру предстоит сделать выбор. И если бы демократические ценности на самом деле были важнее для крупных игроков, то блокаду давно бы уже сняли", - говорится в заявлении.