Փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն իր աշխատանքային ժամերի քանի՞ տոկոսն է ծառայեցնում ԱՆԻՖ-ի կառավարման համար. Հարցերին պատասխանելու փոխարեն նախընտրում են դատական սանկցիաներով լռեցնել լրատվամիջոցին 03/20/2023   19:40  |  Մեկնաբանություն
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը (ԱՆԻՖ) եւ Տիգրան Ավինյանը հայցադիմում են ներկայացրել ընդդեմ «Փաստինֆո»-ի պահանջելով հերքել, իբր, գործարար համբավն արատավորող տեղեկությունները։
«Փաստինֆո»-ն հայցադիմումը դեռ չի ստացել ու տեղյակ չենք, թե կոնկրետ ո՞ր հոդվածն են ԱՆԻՖ-ն ու Տիգրան Ավինյանը գնահատել որպես գործարար համբավն արատավորող, առավել եւս, երբ հրապարակված որեւէ հոդվածի կապակցությամբ նախկինում չենք ստացել հերքման պահանջ։
Կայքերից մեկում հրապարակված նյութից հետեւում է, որ Տիգրան Ավինյանին ու ԱՆԻՖ-ին չեն գոհացրել միմյանց հետ անհամատեղելի երկու տարբեր՝ ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի ու քաղաքապետի տեղակալի պաշտոններում Ավինյանի պաշտոնավարելու մասին «Փաստինֆո»-ի հրապարակումները։
ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին ՀՀ օրենքի 48-րդ հոդվածի 8-րդ կետի համաձայն՝ քաղաքապետի տեղակալները չեն կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, զբաղեցնել այլ պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կամ առևտրային կազմակերպություններում, կատարել այլ վճարովի աշխատանք, բացի գիտական, մանկավարժական և ստեղծագործական աշխատանքից: Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդից հաստատել էին մեր տեղեկությունները, որ Տիգրան Ավինյանը Երևանի փոխքաղաքապետի պաշտոնում սեպտեմբերի 23-ին նշանակվելուց հետո շարունակում է զբաղեցնել Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ-խմբ) տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը։ Նկատենք, որ Տիգրան Ավինյանը հանդիսանում է իշխող քաղաքական ուժի՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Երեւանի քաղաքապետի թեկնածու։
Նախքան հրապարակումը՝ «Փաստինֆո»-ն, գործելով բարեխիղճ, հարցումներ էր ուղարկել թե Տիգրան Ավինյանին, թե ԱՆԻՖ-ին։
Տիգրան Ավինյանից խնդրել էինք տեղեկություն տրամադրել, թե արդյոք ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի ու անդամների համար աշխատավարձ սահմանված է, թե ոչ։ Եթե այո, ապա ըստ կանոնադրության, հաստիքացուցակի որքան է դրույքաչափը։ Արդյոք ինքը՝ Տ.Ավինյանը հրաժարվել է աշխատավարձից, եթե այո, ապա՝ երբ։ Սույն հարցումն Ավինյանին ուղարկել ենք 2023 թվականի փետրվարի 7-ին, սակայն առեւտրային կազմակերպությունում ղեկավար ու միաժամանակ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ հանդիսացող Ավինյանը խախտել է «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները ու չի պատասխանել հարցմանն առ այսօր։
ԱՆԻՖ-ին ուղարկված հարցմամբ՝ խնդրել էինք տեղեկացնել, թե ԱՆԻՖ-ի աշխատակիցների հաստիքացուցակն, աշխատավարձերի դրույքաչափը ով է սահմանում, իրավական կամ նորմատիվ ինչ ակտով, տնօրենների խորհրդի նախագահի ու անդամների համար աշխատավարձ նախատեսված է, թե ոչ, եթե այո, ապա որքան է։ Տնօրենների խորհրդի կազմում ընդգրկված անձանցից որեւէ մեկը հրաժարվե՞լ է աշխատավարձից թե ոչ, եթե այո, ապա քանի հոգի եւ որ երկրի քաղաքացի են հանդիսանում։ Տնօրենների խորհրդի նախագահի փոփոխություն նախատեսված է, թե ոչ։
Այս հարցերին ԱՆԻՖ-ը հրաժարվել է պատասխանել՝ պատճառաբանելով, թե անհատական տվյալ է։ ԱՆԻՖ-ը հրաժարվել էր տրամադրել նաեւ կանոնադրությունը, ինչը «Փաստինֆո»-ն ձեռք է բերել օրենքով սահմանված կարգով՝ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունից։
Ըստ այդմ՝ պարզվեց, որ ԱՆԻՖ-ը հանդիսանում է շահույթ հետապնդող առեւտրային կազմակերպություն, ինչն ամրագրված է Կանոնադրության 1.2 կետում։ Իսկ կառավարվող մարմինները երեքն են՝ բաժնետերերի ընդհանուր ժողովը, ընկերության տնօրենների խորհուրդը եւ գործադիր մարմինը՝ ի դեմս տնօրենի։
Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին ՀՀ օրենքի 48-րդ հոդվածի 8-րդ կետը, ինչպես արդեն նշեցինք, արգելում է քաղաքապետի տեղակալներին պաշտոն զբաղեցնել առևտրային կազմակերպություններում, ինչը, մեր կարծիքով, խախտել է Տիգրան Ավինյանը։ Վերջինս, ի հեճուկս, ՀՀ օրենսդրության, ոչ միայն պաշտոն է զբաղեցնում առեւտրային կազմակերպությունում, այլեւ ղեկավարում է այն։
Հաստատված փաստ է, որ Տիգրան Ավինյանն է՝ որպես ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ, պատասխանատու խորհրդի աշխատանքների կազմակերպման համար, նա է վարում խորհրդի նիստերը, նախագահում ընդհանուր ժողովն ու ստորագրում, թե ընդհանուր ժողովի, թե խորհրդի որոշումները, դրանցով հաստատված փաստաթղթերը։ Համենայն դեպս, կանոնադրության 16.2-րդ կետը հենց այս պարտականություններն է ամրագրել խորհրդի նախագահի համար։
Ինչ վերաբերում է աշխատավարձին, ապա մեր նախորդ հրապարակմամբ ուշադրություն էինք հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ թե ԱՆԻՖ-ը, թե Տիգրան Ավինյանը խուսափում են հայտարարել, թե երբվանից է նա հրաժարվել ստանալ աշխատավարձ, սակայն, ինչպես նշեցինք այս պարագայում դա չէ կարեւորը, այլ այն, որ նա ղեկավարում է առեւտրային կազմակերպություն, ինչն ուղղակիորեն արգելված է օրենսդրությամբ։ Բացի այդ՝ հարց է նաեւ առաջանում՝ Ավինյանը ամբողջ դրույքաչափո՞վ է նշանակվել քաղաքապետի տեղակալ, թե՞ ոչ, քանզի ստացվում է, որ նա քաղաքապետի տեղակալի իր աշխատանքային ժամերի հաշվին կատարում է ԱՆԻՖ-ի խորհրդի նախագահի պարտականությունները, սակայն աշխատավարձ ստանում քաղաքապետարանից։
Արձանագրենք, որ բարձրացված հարցերի վերաբերյալ ոչ Ավինյանը, ոչ ԱՆԻՖ-ը պարզաբանումներ չէին ներկայացրել, այդ թվում հրապարակումից հետո չէին պարզաբանել, թե փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը օրական քանի ժամ է ծախսում ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պարտականությունները կատարելու համար։
Իրավասու մարմինները խուսափում են բարձրացրած հարցերի մասին տեղեկություններ տրամադրելուց, հարցերին պատասխանելուց, փոխարենը դատի են տալիս լրատվամիջոցին, ինչը գնահատում ենք ոչ միայն որպես քաղաքական կոռուպցիայի դրսեւորում, այլ նաեւ լրատվամիջոցին լռեցնելու փորձ։ Հասարակությունն իրավունք ունի տեղեկանալու, թե իր հարկերից վարձատրվող պաշտոնյան ինչպես է տնօրինում աշխատանքային ժամերը, առեւտրային կազմակերպություններում ինչ շահեր ունի, արդյոք դրանք չի օգտագործում, ծառայեցնում քաղաքական ու խմբային շահերի համար։
Ի դեպ, կոռուպցիայի դեմ պայքարելու մասին հայտարարություններով հանդես եկող իրավապահները եւս այս մասով պարապուրդի են մատնվել, որպիսի անտարբերություն դրսեւորել են նաեւ Արարատ Միրզոյանի ու Սուրեն Պապիկյանի թանկարժեք բնակարանների ձեռքբերման աղբյուրները պարզելու հարցում։ Ի դեպ, դատախազության, հակակոռուպցիոն կոմիտեի անտարբերությունը դրսեւորվում է միայն քաղաքական իշխանության մաս կազմող պաշտոնյաների նկատմամբ, այսքանից հետո արդյոք իրավունք ունենք կարծելու, որ գործ ունենք նաեւ իրավապահների կողմից հովանավորչության հետ, եթե, իհարկե, կարծիք ունենալու իրավունքը դեռ գոյություն ունի Հայաստանում։
17:38 17/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԴուք լինելու եք հիշված քաղաքապետ. Ավինյանը՝ Հրաչյա Սարգսյանին (տեսանյութ)
18:57 16/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԻշխանությունները զոհաբերում են Հրաչյա Սարգսյանին՝ հանուն Ավինյանի
15:55 11/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳևորգ Սիմոնյանի աշխատասենյակի խուզարկությամբ հետաքրքիր փաստաթղթեր են հայտնաբերվել. Տիգրան Ավինյանի վիճակը լրջանում է
07:44 07/03/2023  |  ՄամուլԱվինյանը հույսը դրել է թաղային հեղինակությունների «տասովկաների» վրա․ «Հրապարակ»
13:28 02/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքապետը կառավարությունում չի աշխատել, չի եղել փոխվարչապետ երեք տարի. Ավինյանը՝ քաղաքապետի փոխարեն կառավարության նիստերին մասնակցելու ու նրան երկրորդ պլան մղելու մասին
21:06 20/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Փաստինֆո»-ի տեղեկությունը հաստատվեց. Ավինյանի պաշտոնավարումը քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնում ապօրինի է. Նա ղեկավարում է առեւտրային կազմակերպություն, ինչի իրավունքը չունի
10:25 18/02/2023  |  ՄամուլԻշխանության հաշվարկները ժամ առ ժամ փոխվում են. «Հրապարակ»
17:47 15/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱվինյանին մեկուսացրել են. Կառավարության աշխատակազմում թեժ քննարկումներ են գնում
17:40 12/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀաշմանդամություն ունեցող մեր քաղաքացիները, առաջին հերթին երեխաները, պետք է ունենան հասարակությանն ինտեգրվելու բոլոր հնարավորությունները.Ավինյան
12:09 08/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՉենք կարող հանդուրժել տարբեր անհատների և տնտեսվարողների անհեռատես և վտանգավոր վարքը. Տիգրան Ավինյան

Какой процент своего рабочего времени Тигран Авинян тратит на управление ANIF?Вместо ответа на вопросы предпочли заглушить голос СМИ 03/21/2023 12:39 | Комментарий
ЗАО "Фонд государственных интересов Армении"(ANIF) и Тигран Авинян подали иск против "ФактИнфо", требуя опровергнуть сведения, якобы порочащие деловую репутацию. Иск ИА "ФактИнфо" пока не получило и не в курсе, какую именно статью ANIF и Тигран Авинян оценили как порочащую деловую репутацию, тем более, что в прошлом к нам ни разу не поступало требований об опровержении в связи с той или иной статьей.
Из материала, опубликованного на одном из сайтов, следует, что Тиграна Авиняна и ANIF не устроили публикации "ФактИнфо" о пребывании Авиняна на двух разных, несовместимых должностях – председателя совета директоров ANIF и вице-мэра Еревана.
Как мы уже сообщали в соответствии с пунктом 8 статьи 48 Закона РА "О местном самоуправлении в городе Ереване", заместители мэра не могут заниматься предпринимательской деятельностью, занимать другую должность в органах государственной власти или местного самоуправления или коммерческих организациях, выполнять другую оплачиваемую работу, кроме научной, педагогической и творческой.
В ЗАО "Фонд государственных интересов Армении"(ANIF) подтвердили информацию агентства о том, что Тигран Авинян после назначения на должность вице-мэра Еревана 23 сентября продолжает занимать пост председателя Совета директоров Фонда государственных интересов Армении. Отметим, что Тигран Авинян является кандидатом в мэры Еревана от правящей партии "Гражданский договор".
Перед публикацией "ФактИнфо", действуя добросовестно, направило запросы как Тиграну Авиняну, так и ANIF.
Мы просили Тиграна Авиняна предоставить информацию о том, определена ли заработная плата для председателя и членов совета директоров ANIF. Если да, то по уставу какова ставка в штатном расписании? Отказался ли он, Т. Авинян, от зарплаты? Если да, то когда? Мы отправили упомянутый запрос Авиняну 7 февраля 2023 года, но Авинян, являющийся главой коммерческой организации и одновременно высокопоставленным чиновников, нарушил требования закона РА "О свободе информации" и по сей день не ответил на запрос агентства.
В направленном в ANIF письменном запросе мы просили ответить на следующие вопросы:
Кто определяет штатное расписание и оклады сотрудников ANIF и в соответствии с каким правовым или нормативным актом?
Предусмотрен ли оклад для председателя совета директоров и его членов?
Если да, то какая ставка установлена?
Отказался ли кто-либо из входящих в совет директоров лиц от своей зарплаты?
Планируется ли в ближайшее время смена председателя совета директоров или нет?
ANIF отказался отвечать на эти вопросы, мотивировав свой отказ тем, что речь идет о персональных данных. Фонд также отказался предоставить устав, который "ФактИнфо" в установленном законом порядке получило из Агентства государственного регистра юридических лиц.
Так, выяснилось, что ANIF является коммерческой организацией, ориентированной на получение прибыли, что предусмотрено пунктом 1.2 Устава. А органов управления три: общее собрание акционеров, совет директоров компании и исполнительный орган в лице директора.
Пункт 8 статьи 48 Закона РА "О местном самоуправлении в городе Ереване", как было уже нами упомянуто, запрещает заместителям мэра занимать должность в коммерческой организации; этот пункт, на наш взгляд, и нарушил Тигран Авинян. Последний, вопреки законодательству РА, не только занимает должность в коммерческой организации, но и руководит ею.
Подтвержденным является тот факт, что Тигран Авинян - председатель совета директоров ANIF и ответственен за организацию работы совета. Он ведет заседания совета, председательствует на общем собрании и подписывает как решения общего собрания, так и совета, утвержденные ими документы. Во всяком случае, пункт 16.2 устава закрепил именно эти обязанности за председателем совета.
Что касается зарплаты, то в нашей предыдущей публикации мы привлекли внимание к тому, что и ANIF, и Тигран Авинян уклоняются от ответа на вопрос, когда он отказался от зарплаты, однако, как было нами отмечено, в данном случае главное не это, а сам факт того, что он руководит коммерческой организацией, что просто запрещено законом. Помимо этого, возникает также вопрос, был ли Авинян назначен вице-мэром на полную ставку, поскольку получается, что обязанности председателя совета директоров ANIF он исполняет за счет своего рабочего времени в качестве заместителя мэра, однако получает зарплату из мэрии.
Следует констатировать, что ни Авинян, ни ANIF не предоставили разъяснений по поднятым вопросам, в том числе после публикации не прояснили, сколько часов в день тратит вице-мэр Тигран Авинян на исполнение обязанностей председателя совета директоров ANIF.
Компетентные органы уклоняются от предоставления информации по поднятым вопросам, ответа на вопросы. Вместо этого они подают в суд на СМИ, что мы расцениваем не только как проявление политической коррупции, но и как попытку заглушить голос СМИ. Общественность имеет право знать, как распоряжается своим рабочим временем должностное лицо, который получает зарплату из выплачиваемых ею налогов, какие интересы у него в коммерческих организациях.
- 05/29/2023 11:06 Президент Азербайджана в рамках переговоров вокруг "мира" пригрозил армянскому народу новой агрессией - Абрамян
- 05/29/2023 12:39 В мэрии рассказали о состоянии детей-спортсменов, пострадавших в ДТП на трассе Арташат-Гарни