Սաուդյան Արաբիայի թագավորը Իրանի նախագահին հրավիրել Է Էր Ռիադ 03/19/2023   21:58  |  Միջազգային լրահոս
Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման իբն Աբդուլ Ազիզ Ալ Սաուդը Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսիին Էր Ռիադ այցելելու հրավեր է ուղարկել, հաղորդում է Tasnim-ը:
«Սաուդյան Արաբիայի թագավորը Ռաիսիին ուղղված նամակում ողջունել է երկու եղբայրական երկրների միջեւ համաձայնագիրը եւ հրավիրել նրան պաշտոնական այց կատարել Էր Ռիադ, ինչպես նաեւ կոչ է արել ամրապնդել տնտեսական եւ տարածաշրջանային համագործակցությունը»,-գործակալությունը մեջբերել է Իրանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Մոհամմադ Ջամշիդիի խոսքը:
«Նախագահը ուրախությամբ է ստացել այդ հրավերը եւ ընդգծել համագործակցությունն ամրապնդելու Իրանի պատրաստակամությունը», - շարունակել է Ջամշիդին:
Իր հերթին Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հայտարարել է, որ Իրանը համաձայնել է Սաուդյան Արաբիայի հետ հանդիպում անցկացնել ԱԳ նախարարների մակարդակով, եւ որ Թեհրանն առաջարկել է բանակցությունների կազմակերպման երեք հնարավոր վայր: Բայց նա չի հստակեցրել, թե ինչ վայրերի մասին է խոսքը, և երբ է հնարավոր այդ հանդիպումը։
Նախորդ շաբաթ հայտնի էր դարձել, որ Իրանն ու Սաուդյան Արաբիան Չինաստանի միջնորդությամբ կայացած բանակցություններում համաձայնել են վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները եւ երկու ամսվա ընթացքում դեսպանություններ բացել միմյանց մոտ:
23:10 07/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանում խիստ անհանգստացած են Հարավային Կովկաս ոչտարածաշրջանային ուժեր բերելու ՀՀ իշխանությունների քաղաքականությունից․ Մելիք-Շահնազարյան
20:22 02/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխան Սաղաթելյանն Իրանում մասնակցել է Հայաստանի, Արցախի և տարածաշրջանի խնդիրներին վերաբերող խորհրդաժողովին
16:37 02/03/2023  |  Միջազգային լրահոսԻրանի արտաքին քաղաքականության հիմքում երեք հիմնական սկզբունք է դրված. Իբրահիմ Ռայիսի

Король Саудовской Аравии пригласил президента Ирана в Эр-Рияд 03/20/2023   10:28  |  Международные новости
Король Саудовской Аравии Сальман бен Абдель Азиз Аль Сауд пригласил президента Ирана Эбрахима Раиси посетить Эр-Рияд. Об этом, как передает ТАСС, в воскресенье сообщил замглавы администрации президента Ирана по политическим вопросам Мохаммад Джамшиди.
"Король Саудовской Аравии Сальман бен Абдель Азиз, приветствуя соглашение двух братских стран [о восстановлении дипломатических отношений] в письме президенту Раиси, пригласил его с официальным визитом в Эр-Рияд и призвал к укреплению экономического и регионального сотрудничества", - приводит слова Джамшиди агентство Tasnim. По его сведениям, президент республики принял приглашение саудовского монарха.
10 марта Саудовская Аравия и Иран договорились о восстановлении дипломатических отношений и возобновлении работы посольств в течение двух месяцев. Представители двух стран несколько дней вели в Пекине переговоры, по итогам которых было подготовлено трехстороннее заявление.
Отношения между Эр-Риядом и Тегераном обострились в марте 2015 года с началом военной операции коалиции во главе с Саудовской Аравией на территории Йемена против движения "Ансар Аллах" (хуситы). В январе 2016 года после того, как посольство Саудовской Аравии в Тегеране и ее консульство в Мешхеде подверглись нападениям толп протестующих, возмущенных казнью в Эр-Рияде видного шиитского проповедника шейха Нимра ан-Нимра, королевство разорвало дипломатические отношения с Ираном, напоминает агентство.
09:53 10/05/2018  |  Международные новостиВ Саудовской Аравии заявили, что начнут разработку ядерного оружия в случае отмены сделки с Ираном
17:16 31/03/2018  |  Международные новостиВ Иране раскритиковали саудовского принца за слова о возможной войне с Тегераном
09:53 30/03/2018  |  Международные новостиНаследный принц Саудовской Аравии предупредил о возможной войне с Ираном
09:24 08/05/2017  |  Международные новостиМинистр обороны Ирана предостерег Саудовскую Аравию от необдуманных действий
09:46 11/01/2016  |  Международные новостиМИД Ирана: Тегеран пока не разорвал отношения с Эр-Риядом, но терпение не вечно
15:27 07/01/2016  |  Актуальная темаВласти Ирана обвинили Саудовскую Аравию в бомбардировке своего посольства в Йемене
15:44 05/01/2016  |  Международные новости Президент Ирана: Эр-Рияд не сможет скрыть "преступление" разрывом дипотношений
13:16 05/01/2016  |  Международные новостиКувейт отозвал своего посла в Иране
11:48 05/01/2016  |  Международные новостиСаудовская Аравия и Иран могут дойти до полномасштабной войны - экс-генерал США