Իրավիճակը հասել է մի կետի, երբ այն նույնիսկ Փաշինյանի համար է քաղաքական ինքնասպանություն. Աբրահամյան 03/15/2023   10:34  |  Քաղաքական
Տարածաշրջանում և հատկապես Հայաստանի ու Արցախի շուրջ էսկալացիոն իրադրության մասին վերջին շրջանում անընդհատ տարբեր բնույթի լուրեր են շրջանառվում, դրա մասին հայտարարեց նաև իշխող ուժի ղեկավարը, ով փաստացի իրավիճակի պատասխանատուն է: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը.
«Եթե ֆիլտրեք արտաքին, տարածաշրջանային գործոնները, ապա իրականում ո՞րն է այս փուլում նման ծանր իրավիճակի ստեղծման պատճառը:
Փաշինյանի ասուլիսի ուշագրավ հատվածը վերաբերվում էր բանակցություններում ստեղծված փակուղում:
Փաստացի Պրահայում ձեռք վերված պայմանավորվածությունները, որոնք իրենց սկզբունքներով արդեն իսկ ահռելի վնաս էին հասցնում հայկական շահին, Ադրբեջանը չեղարկել է` հանդես գալով նոր հավակնոտ առաջարկներով:
Դրանք ուղիղ ենթադրում են Արցախ-Ադրբեջան բանակցություններն անցկացնել մեկ օրակարգով` ինտեգրման:
Երկրորդ, Ադրբեջանը մերժում է Արցախում որևէ տիպի միջազգային երաշխիքի ստեղծումը` համարելով, որ անվտանգությունից մինչև մնացած հարցեր, իր ներքին խնդիրն է:
Երրորդ, Ադրբեջանը Արցախի հետ բանակցությունների միակ ֆորմատ տեսնում է երկկողմը` բացառելով ՌԴ-ի կամ մեկ այլ սուբյեկտի, կառույցի ներգրավածություն:
Չորրորդ, Ադրբեջանն ակտիվ առաջ է մղում «արևմտյան Ադրբեջանի» գաղափարը` փորձում այն ներառել ՀՀ-Ադրբեջան պայմանագրում, ինչը ՀՀ-ի դեմ հարձակումը լեգիտիմացնելու հնարավորություն է:
Երբ Փաշինյանն ասում է, որ ադրբեջանական նոր առաջարկները կարմիր գծերի հատում են, ոչ թե անհանգստացած է ՀՀ-ի կամ Արցախի շահերով, այլ սեփական կաշին փրկելու խնդիր է տեսնում:
Իրավիճակը հասել է մի կետի, երբ այն նույնիսկ Փաշինյանի համար է քաղաքական ինքնասպանություն և սա սկսել է մտածել իր անվտանգության, իր ապագայի մասին, որովհետև այդ իրադրությունը ներսում մի օր պայթելու է` իր հետ քշել տանելով շատ շատերին»,-գրել է Աբրահամյանը։
12:03 14/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը վճռական ոչ է ասում բոլոր այն ուժերին, ովքեր կարծում էին, թե կարող են շանտաժով, սպառնալիքով, շրջափակումով կոտրել արցախցիներին և Արցախի ադրբեջանացմանը հասնել.Աբրահամյան
11:08 13/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԱրցախում պետք է մի կողմ դնեն սեփական ամբիցիաները, նեղ թայֆայական խաղերը, պաշտոնակռիվն ու անձնական բարեկեցությանն ուղղված պայքարը և կենտրոնանան բացառապես Արցախի փրկության շուրջ. Աբրահամյան
10:40 11/03/2023  |  ՄեկնաբանությունՆույնիսկ Փաշինյանի կողմնակիցները գիտակցում են, որ իշխանությունը տապալել է և´ անվտանգային, և´ արտաքին քաղաքական գործընթացը. Աբրահամյան
14:57 10/03/2023  |  ՄեկնաբանությունՀՀ-ն ՀԱՊԿ-ից տարանջատվելու գործընթաց է սկսում. Տիգրան Աբրահամյան
10:42 10/03/2023  |  ՔաղաքականԻ՞նչ դիրքորոշում է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանը. Արայիկ Հարությունյանը պետք է խոսի. Տիգրան Աբրահամյան
11:50 09/03/2023  |  ՄեկնաբանությունՕղակը Հայաստանի ու Արցախի շուրջ շարունակում է սեղմվել. Աբրահամյան
16:02 08/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԱյն, որ պետնախարարն իր հայտարարությամբ չափազանց վտանգավոր գիծ էր հատել` միանշանակ է, բայց որ գոնե հանրային ձևով խմբագրում է ասածը` արդեն վատ չի. Աբրահամյան
10:22 07/03/2023  |  ՔաղաքականԻնչու՞ է Հարությունյանը ակնարկում, որ Արցախի ներսում փաստացի պարտվողականություն կրող խմբեր. Աբրահամյան
22:23 06/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀերթական ծանրագույն հանգրվանում ենք` անկանխատեսելի հետևանքներով․ Տիգրան Աբրահամյան
11:30 06/03/2023  |  ՔաղաքականՍա ահաբեկելու նպատակով չեմ ասում, այլ կոնկրետ պատրաստ լինելու. Աբրահամյան

Ситуация дошла до точки, когда это политическое самоубийство даже для Пашиняна - Абрамян 03/15/2023   11:06  |  Лента новостей
Об эскалации ситуации в регионе и особенно вокруг Армении и Арцаха в последний период постоянно муссируются различные слухи, об этом заявил также руководитель правящей силы, который, фактически, является ответственным за ситуацию, пишет  депутат Национального Собрания Армении, секретарь фракции «Честь имею»  Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.
"Если отфильтровать внешние, региональные факторы, то в чем на самом деле причина возникновения такой тяжелой ситуации на данном этапе? Самая примечательная часть пресс-конференции Пашиняна касалась создавшегося на переговорах тупика", - отметил депутат.
Фактически, по словам Абрамяна, Азербайджан аннулировал достигнутые в Праге договоренности, которые со своими принципами уже наносили огромный ущерб армянским интересам, выступив с новыми амбициозными предложениями.
"Они прямо предполагают проведение переговоров Арцах-Азербайджан по одной единственной повестке  дня – интеграции. Во-вторых, Азербайджан отвергает создание в Арцахе какой-либо международной гарантии, считая, что все от сферы безопасности до остальных вопросов являются его внутренней проблемой. В-третьих, единственным форматом переговоров с Арцахом Азербайджан видит двусторонние, исключая участие РФ или другого субъекта, структуры.В-четвертых, Азербайджан активно продвигает идею «Западного Азербайджана», пытаясь включить ее в договор Армения-Азербайджан, что дает возможность для легитимизации нападения на РА", - указал депутат.
По мнению Абрамяна, когда Пашинян говорит, что новые азербайджанские предложения пересекают красные линии, он обеспокоен не интересами Армении или Арцаха, а видит проблему в спасении собственной шкуры.
"Ситуация дошла до точки, когда это политическое самоубийство даже для Пашиняна, и он стал думать о своей безопасности, своем будущем, потому что эта ситуация внутри однажды взорвется и унесет с собой многих", - написал Абрамян.