Արտակ Բեգլարյանը կոշտ արձագանք է տվել ադրբեջանական դիվերսիային Տոյվո Կլաարի ռեակցիային 03/06/2023   11:13  |  Քաղաքական
Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն անդրադարձել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կազմակերպած դիվերսիային Արցախում, որի հետևանքով Արցախի ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության երեք ծառայող է զոհվել: Տոյվո Կլաարի գրառմանը կոպիտ արձագանք է տվել Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը՝ նշելով, որ Կլաարի հանդեպ անվստահությունն ավելի է խորանում՝ ադրբեջանական հանցագործությանը նրա ռեակցիայի պատճառով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Տոյվո Կլաարը, արձագանքելով Ադրբեջանի դիվերսիոն հարձակմանը,   «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ տեղի ունեցած արյունալի միջադեպն ընդգծում է բանակցությունների առաջմղման խիստ անհրաժեշտությունը կայունության և արդար խաղաղության հասնելու համար: Նա նաև հավելել է, որ Բաքվում է և անհամբերությամբ սպասում է Ադրբեջանի ղեկավարության հետ առարկայական հանդիպումներին Մյունխենի հանդիպումից հետո խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար:
Արտակ Բեգլարյանը՝ ի պատասխան Տոյվո Կլաարի գրառման, «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է.
«Իմ անվստահությունը Տոյվո Կլաարի նկատմամբ ավելի է խորանում՝ ադրբեջանական հանցագործությանը նրա ռեակցիայի պատճառով: Նա կամ սիրողական դիվանագետ է կամ ադրբեջանական ուղեղի լվացման տակ է, կամ կոռումպացված չինովնիկ է կամ Եվրոպական արժեքների, շահերի և մարդու իրավունքների շեղված ընկալումներ ունի: Բոլոր չորս տարբերակների դեպքում փոփոխություններն անհրաժեշտություն են:

Артак Бегларян жестко отреагировал на твит Тойво Клаара о нападении азербайджанских диверсантов на полицейских Арцаха 03/06/2023   11:38  |  Политика
Советник государственного министра Арцаха Артак Бегларян выразил спецпредставителю ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаару недоверие в связи с его вчерашней реакцией на военное преступление Азербайджана против сотрудников полиции МВД Арцаха.
Напомним, утром 5 марта диверсионная группа вооруженных сил Азербайджана в районе под названием "Хайпалу" открыла огонь по дежурной машине паспортно-визового управления полиции Республики Арцах. В результате нападения азербайджанских диверсантов были убиты трое сотрудников полиции Арцаха: подполковник Бабаян Армен Майорович, майор Даниелян Давид Валериевич, лейтенант Гаспарян Арарат Тельманович. Еще один сотрудник полиции Арцаха - лейтенант Овсепян Давид Ашотович получил огнестрельное ранение в грудь. Он был прооперирован, его состояние оценивается как стабильно тяжелое.
Клаар, комментируя диверсионную атаку Азербайджана, написал в своем микроблоге в Twitter, что "произошедший смертельный инцидент подчеркивает настоятельную необходимость продвижения переговоров для достижения стабильности и справедливого мира". Он также добавил, что находится в Баку и с нетерпением ждет предметных встреч с руководством Азербайджана для продвижения мирного процесса после Мюнхенской встречи.
На твит Тойво Клаара жестко отреагировал Артак Бегларян.
"Мое недоверие к Тойво Клаару все больше углубляется из-за его реакции на азербайджанские преступления. Либо он дипломат-любитель, либо ему промывают мозги азербайджанцы, либо он коррумпированный чиновник, либо у него искаженное представление о европейских ценностях, интересах и правах человека. Все четыре варианта требуют изменений", - написал Бегларян в своем микроблоге в Twitter.