Ռուբեն Ռուբինյանը հանդիպել է ԵԽ պատգամավորների հետ 02/21/2023   13:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը փետրվարի 21-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Սիլվի Գիյոմին եւ Ֆրանսուա Ալֆոնսին: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից։
Ողջունելով հյուրերին` Ռուբեն Ռուբինյանը ԵԽ պատգամավորների խնդրանքով ներկայացրել է իրավիճակը տարածաշրջանում: ԱԺ փոխնախագահը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 հայ բնակչության առջեւ ծառացած հումանիտար մարտահրավերները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժմանը եւ հայ ռազմագերիների հետ կապված խնդիրներին:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
Ռուբեն Ռուբինյանը կարեւորել է տարածաշրջանում անվտանգություն ու կայունություն հաստատելու ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից ներդրվող ջանքերը:

Рубинян представил евродепутатам гуманитарный кризис в Арцахе и вторжение азербайджанских ВС на территорию Армении 02/21/2023   13:26  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Рубен Рубинян 21 февраля принял депутатов Европарламента Сильви Гийом и Франсуа Альфонса. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостей, Р.Рубинян по просьбе депутатов представил ситуацию в регионе.
Вице-спикер НС коснулся гуманитарных проблем, с которыми столкнулось 120-тысячное армянское население Нагорного Карабаха в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
На встрече затронуты вторжение азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении и проблемы, связанные с армянскими военнопленными.
Состоялся обмен мнениями по процессу нормализации отношений Армения - Турция.
Р.Рубинян особо отметил усилия международного сообщества по обеспечению безопасности и стабильности в регионе.