Արցախից 7 բուժառու ԿԽՄԿ միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ 02/14/2023   15:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 7 անձ այսօր՝ փետրվարի 14-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ 3 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 4 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»ՓԲԸ-ում 12 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 97 հիվանդ։
14:59 14/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում 13 տնտեսավարող սուբյեկտի նկատմամբ վարչական վարույթ է հարուցվել՝ մի շարք ապրանքատեսակների իրացման բարձր գներ կիրառելու համար
14:49 14/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարը ներկայացրել է ոլորտում առկա խնդիրները և առաջնահերթ անելիքները
13:28 14/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ը պետք է վերջ դնի Արցախում արհեստականորեն ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին. ԱՄՆ կոնգրեսական
12:40 14/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիդերլանդները հաստատում է, որ ադրբեջանական շրջափակումը հանգեցնում է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի
23:29 13/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳազամատակարարման վերականգնման մասին տեղեկությունները կեղծ են․ ԱՀ տեղեկատվական շտաբը հերքում է
19:23 13/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում թանկացել են տաքսիների գները. օպերատիվ շտաբը անհատ վարորդների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել

Еще семеро тяжелобольных пациентов перевезены из блокадного Арцаха в Армению при посредничестве МККК 02/14/2023   15:13  |  Лента новостей
В связи с блокадой Арцаха сегодня, 14 февраля, при посредничестве Международного Комитета Красного Креста, семеро пациентов  с онкологическими заболеваниями и заболеваниями сердечно-сосудистой системы, а также с патологией, требующей срочного хирургического вмешательства, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах.  Об этом сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах.
Трое пациентов, направленные на лечение в Армению в рамках государственного заказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
4 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
12 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”, 4 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 97 пациентов.