Զորամասեր չեն եղել, քանդված շինություններ և շահագործումից դուրս հողակտորներ են եղել, դրանց պահպանման համար ավելի շատ ծախսեր էր պետք. Օհանյանը պնդում է՝ դատարանում կապացուցեն իր անմեղությունը 02/13/2023   12:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բոլոր այդ գործերը վաղեմության ժամկետներն անցած են և եթե մենք ստորագրեինք, ապա չէին լինի այդ միջնորդագրերը, բայց մենք հրաժարվել ենք ստորագրելուց, քանի որ գտնում ենք, որ մեղավոր չենք։ Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ-ի կողմից իր նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալուն և այդ քննարկումներին չմասնակցելուն։
«Որևէ շահ որևէ հարցում մենք չենք ունեցել։ Որևէ շրջանակի հետ պայմանավորվածություններ չենք ունեցել»,- նշեց Օհանյանը՝ հավելելով, որ չեն մասնակցել քննարկմանը, որովհետև գիտեն, որ այս իշխանությունների օրոք անվտանգային խնդիրները գերակա չեն, այլ՝ իրականացվել է մեր հանրության ուշադրությունը շեղելու համար։ Բացի այդ, Օհանյանը նշեց, որ չեն մասնակցել քննարկմանը, քանի որ միևնույն է, մեծամասնությունն այն, ինչպես՝ մնացած բոլոր հարցերը դակելու է և իրենք պատասխանատու չեն այսօրվա իշխանությունների, ՔՊ-ական մեծամասնության առջև։
«Մեղադրանքն առաջադրվել է, գործերը գտնվում են դատաիրավական համակարգում և մեր անմեղությունն այնտեղ կապացուցենք և կներկայացնենք հանրությանը»,- ասաց Օհանյանը։
Նա ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքին, որ հողատարածքը զորամաս չի եղել, զորամաս ասելով՝ իշխանությունը կրկին փորձում է շեղել հանրությանը, դրանք հին, շահագործումից դուրս գտնվող հողամասեր և ավերված շինություններ են։
«Բանակի ձևավորման սկզբնական ժամանակահատվածում ցանկացած շինություններ օգտագործվել են ժամանակավոր զորանոցների, կացարանների փոխարեն, բայց ԶՈՒ-երի զարգացմանը զուգահեռ ստեղծել ենք ավելի լավ շինություններ, մշտական տեղակայման վայրեր և այդ հողակտորները, քանդված շինությունները դուրս են մնացել։ Դրանք եղել են ավելորդ ծախսերի աղբյուր։ Նրանց պահպանման համար ավելի շատ ծախսեր էր իրականացվում, քան՝ դրանց հիմնական գներն էին»,- նշեց Օհանյանը։
Նրա խոսքով՝ մեղադրանքը չի ընդունում։
10:07 11/02/2023  |  ՄամուլՔննարկվում է Օհանյանի ու Չարչյանի մանդատները վայր դնելու հարցը. «Ժողովուրդ»
10:30 09/02/2023  |  ՄամուլՍեյրան Օհանյանը շարունակում է մնալ պատգամավոր. ինչ է սպասվում նրան. «Ժողովուրդ»
16:02 08/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍեյրան Օհանյանը զրկվեց պատգամավորական անձեռնմխելիությունից. ՔՊ-ն միաձայն կողմ քվեարկեց
11:10 07/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈ՞ր դեպքում Սեյրան Օհնայանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը կդադարեցվեր (տեսանյութ)

Это не воинские части, а заброшенные здания: Сейран Оганян отреагировал на обвинения в свой адрес 02/13/2023   14:29  |  Лента новостей
Бывший министр обороны РА, глава оппозиционной фракции "Армения" Сейран Оганян отверг обвинения в свой адрес.
"Срок давности всех этих дел истек. Если бы мы подписали, то не было бы этих ходатайств, но мы отказались делать это, поскольку считаем себя невиновными", -  сказал на брифинге  Оганян, комментируя согласие НС на дачу уголовного преследования в отношении него и отказ фракции от участия в обсуждениях.
"Интересов в каком-либо вопросе у нас не было. У нас ни с кем  договоренностей не было", - добавил Оганян.
По его словам, они отказались от участия в обсуждении, поскольку знают, что вопросы безопасности при нынешней власти не в приоритете, а все это власти провернули для того, чтобы отвлечь внимание общества.
"Обвинение предъявили, дела находятся в  компетенции судебно-правовой системы, и мы там докажем свою невиновность и представим общественности", - заявил Оганян.
Он обратил внимание на то, что земельный участок не являлся воинской частью. "Называя это "воинской частью" власть вновь пытается отвлечь внимание общественности. Это старые, выведенные из эксплуатации участки земли и разрушенные здания", - сказал Сейран Оганян.
Он отметил, что на начальном этапе формирования армии любое здание использовалось в качестве временной казармы, однако по мере развития ВС параллельно создавались новые строения постоянной дислокации.
"Эти земли и заброшенные здания были источником дополнительных расходов. На их сохранение уходило больше средств, чем их базовая стоимость", - отметил Оганян.