Միրզոյանը գերմանացի ավագ պատգամավորներին ներկայացրել է ՀՀ-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի զարգացումները 02/07/2023   21:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 7-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության, մարդու իրավունքների և հումանիտար օժանդակության, ինչպես նաև ԵՄ հարցերով մշտական հանձնաժողովների ավագ պատգամավորների հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամության խմբի անդամներ:
Նախարար Միրզոյանը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ Հայաստանի և Գերմանիայի միջև տարբեր ոլորտներում հաստատվել է արդյունավետ համագործակցություն: ԱԳ նախարարը կարևորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ նշելով, որ հայ-գերմանական միջխորհրդարանական ակտիվ կապերը նպաստում են թե՛ երկկողմ օրակարգի ընդլայնմանը, թե՛ տարածաշրջանային կարևոր հարցերի բարձրաձայնմանը:
Ծավալված քննարկման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների վերաբերյալ, ինչի համատեքստում նախարար Միրզոյանը կարևորել է Հայաստանում զարգացման և բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ Գերմանիայի և Եվրոպական միության կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են նաև Հարավային Կովկասում անվտանգությունն ու կայունությունը խաթարող մարտահրավերները։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: Այս առնչությամբ հայկական կողմը բարձր է գնահատել Բունդեսթագի անդամների հստակ ուղերձները, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի վերաբացման և ազատ տեղաշարժի վերականգնման հարցում:
Նախարար Միրզոյանը հանդիպման մասնակիցներին է ներկայացրել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը, առավելապաշտական նկրտումները և ագրեսիվ գործողությունները խաթարում են Հարավային Կովկասում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի ջանքերը:
Կողմերը անդրադարձ են կատարել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցերի:
18:20 07/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲանակցությունների հաջող և ավելի հարթ ընթացքին ամենևին չեն նպաստում, եթե, չասենք՝ խոչնդոտում են Ադրբեջանի շարունակական, հակահայկական, ատելության քարոզը. Արարատ Միրզոյան

Мирзоян представил высокопоставленным депутатам комитетов Бундестага Германии подробности гуманитарного кризиса в Арцахе 02/08/2023   10:08  |  Лента новостей
Глава МИД РА Арарат Мирзоян 7 февраля встретился с высокопоставленными депутатами постоянных комиссий по внешним связям, обороне, правам человека и гуманитарной помощи, а также по вопросам ЕС Бундестага ФРГ. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Во встрече также приняли участие члены группы дружбы Германия-Южный Кавказ.
Мероприятие было организовано совместно с Германо-армянским форумом, председатель которого, депутат Тиль Мансман также выступил с приветственной речью.
Министр Мирзоян с удовлетворением отметил, что между Арменией и Германией налажено эффективное сотрудничество в различных сферах. Глава МИД подчеркнул роль парламентской дипломатии, отметив, что активные межпарламентские связи между Арменией и Германией способствуют как расширению двусторонней повестки, так и озвучиванию важных региональных вопросов.
В ходе обстоятельного обсуждения состоялся обмен мнениями относительно осуществляемых в Армении демократических реформ, в этом контексте министр Мирзоян подчеркнул важность поддержки, оказываемой Германией и Европейским союзом по развитию и осуществлению реформ в Армении.
Участники встречи также обсудили вызовы, подрывающие безопасность и стабильность на Южном Кавказе. Арарат Мирзоян представил подробности гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора. В этой связи армянская сторона высоко оценила четкие призывы депутатов Бундестага, в том числе в вопросе открытия Лачинского коридора и восстановления свободного передвижения.
Министр Мирзоян также представил участникам встречи последние события в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что воинственная риторика, экстремистские устремления и агрессивные действия Азербайджана подрывают усилия Армении по установлению стабильности и мира на Южном Кавказе.
Стороны также обсудили ряд вопросов, касающихся дальнейшего расширения партнерства РА-ЕС.
13:01 07/02/2023  |  Лента новостейПраво народа Арцаха на самоопределение должно быть реализовано и признано на международном уровне - Абрамян