Հայաստանը որպես առաջնահերթություն Սիրիա կուղարկի սնունդ, ինչպես նաև այլ տեսակի օգնություն 02/07/2023   20:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար Ալ Ասադի հետ:
Վարչապետն իր և ՀՀ կառավարւթյան անունից ցավակցություններ է փոխանցել բարեկամ Սիրիայի նախագահին և ժողովրդին՝ փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած երկրաշարժերի շղթայի պատճառած մեծաթիվ զոհերի ու ավերածությունների կապակցությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը շուտափույթ ապաքինում է մաղթել բոլոր վիրավորներին և նշել, որ Հայաստանը պատրաստվում է աջակցել Սիրիային՝ զորավիգ լինելու երկրաշարժից տուժած բնակչության ծանր կենսական պայմանները թեթևացնելու և աղետի հետևանքները վերացնելու հարցում:
Բաշար Ալ Ասադը շնորհակալություն է հայտնել զորակցության համար և նշել, որ իրենց համար այս պահին առաջնային խնդիրը կապված է սննդի հետ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, ըստ որի՝ Հայաստանը որպես առաջնահերթություն Սիրիա կուղարկի սնունդ, ինչպես նաև այլ տեսակի օգնություն:
Սիրիայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ցուցաբերվելիք օժանդակության համար և հույս հայտնել, որ նաև Հայաստանի Հանրապետության օգնությամբ հնարավոր կլինի հնարավորինս արագ հաղթահարել երկրաշարժի ծանր հետևանքները:
18:42 07/02/2023  |  Միջազգային լրահոսՀալեպում երկրաշարժից հետո փլատակների տակ երեխա է ծնվել (տեսանյութ)
17:26 07/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը փրկարարներ կուղարկի Թուրքիա և Սիրիա
15:43 07/02/2023  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժը հանգեցրել է երկրաբանական տեղաշարժի. Թուրքիան տեղափոխվել է հարավ-արեւմուտք

Армения в приоритетном порядке направит в Сирию продовольствие и другую гумпомощь: Пашинян поговорил с Асадом 02/07/2023 21:11 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Сирийской Арабской Республики Башаром Асадом. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр от имени правительства Республики Армения и от себя лично выразил соболезнования президенту и дружественному народу Сирии в связи с большим количеством жертв и разрушений вследствие череды землетрясений, произошедших 6 февраля. Никол Пашинян пожелал скорейшего выздоровления всем пострадавшим и отметил, что Армения намерена оказать помощь Сирии, чтобы облегчить тяжелые условия жизни пострадавшего от землетрясения населения и ликвидировать последствия стихии.
Башар Асад поблагодарил за поддержку и отметил, что основная проблема для них на данный момент связана с продовольствием.
Достигнута договоренность, согласно которой Армения в приоритетном порядке направит в Сирию продовольствие, а также другие виды гумпомощи.
Президент Сирии поблагодарил за помощь и выразил надежду, что с помощью Республики Армения удастся как можно быстрее преодолеть тяжелые последствия землетрясения.