Նախագահ Սարգսյանը 4 ժամ խոսել է իր վարած արտաքին քաղաքականության մասին՝ այդ թվում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների 02/07/2023 11:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 6–ին, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «ՀՀ արտաքին քաղաքականությունն ու անվտանգության ճարտարապետությունը 2008–2018 թվականներին» թեմայով բանախոսությամբ հանդես է եկել «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ Քաղաքացիական կրթության դպրոցի շրջանակներում: Դպրոցի մասնակիցներից բացի, հանդիպմանը մասնակցել են ոլորտի փորձագետներ և Հայաստանի արտաքին քաղաքականությամբ հետաքրքրված գործիչներ:
Երեկոյան մեկնարկած և մոտ չորս ժամ տևած հանդիպման ժամանակ նախագահ Սարգսյանը նախ համառոտ անդրադարձել է իր պաշտոնավարման տարիների ՀՀ արտաքին քաղաքականության հայեցակարգին: Այնուհետև, հանդիպման օրակարգով նախատեսված թեմատիկ բաժանումների համաձայն, Սերժ Սարգսյանը լսարանին ներկայացրել է հարևան պետությունների հետ ՀՀ հարաբերությունների,
ՀՀ-ՌԴ դաշնակցային հարաբերությունների, ՀՀ-ԵՄ, ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, խոսել նաև ՀՀ–Թուրքիա երկխոսության նախաձեռնության («Ֆուտբոլային» դիվանագիտություն») վերաբերյալ:
Բանախոսության ընթացքում ՀՀ երրորդ նախագահը պատասխանել է դպրոցի մասնակիցներին և հրավիրված փորձագետներին հետաքրքրող հարցերին:

Серж Саргсян рассказал о концепции внешней политики Армении в годы своего президентства 02/07/2023   12:05  |  Лента новостей
Третий президент Республики Армения Серж Саргсян 6 февраля выступил с лекцией на тему "Внешняя политика и архитектура безопасности Республики Армения в 2008-2018 гг." в рамках Школы общественной организации "Гражданское сознание".
Помимо слушателей школы, во встрече приняли участие эксперты и деятели, интересующиеся внешней политикой Армении.
В ходе встречи, начавшейся вечером и продолжавшейся около четырех часов, президент Саргсян сначала вкратце коснулся концепции внешней политики РА в годы его пребывания на посту. Затем Серж Саргсян представил аудитории отношения Армении с соседними государствами, проведенную работу по развитию союзнических отношений между Арменией  и РФ,  а также  отношений между Арменией и ЕС, Арменией и США, коснулся инициативы по диалогу РА-Турция ("футбольная" дипломатия).
Третий президент Армении также ответил на вопросы, интересующие слушателей школы и приглашенных экспертов.