Լավրովն այդտեղ սխալվում է․ Ալմաթայի պայմանագրին Հայաստանը միացել էր հատուկ կարծիքով՝ ամրագրելով, որ Արցախը չի ճանաչում Ադրբեջանի տարածք․ Ստեփան Դանիելյան 02/03/2023   14:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի բոլոր իշխանությունները բանակցությունների սեղանի շուրջ ընդունել էին, որ Արցախին հարակից յոթ շրջանները պետք է վերադարձվեն, ուղղակի պայման կար, որ դրանք պետք է տրվեին Ադրբեջանին Արցախի կարգավիճակը ճանաչելու դիմաց։ Այդ առումով ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայկական քաղաքականությանը հակասող հայտարարություն չի արել։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հնչեցրեց քաղաքական վերլուծաբան Ստեփան Դանիելյանը։
«Այստեղ խնդիրը յոթ շրջանները վերադարձնելու պայմանին է վերաբերում, որի մասին Լավրովը չի խոսել։ Իսկ Լավրովի հնչեցրած այն պնդումը, թե, իբր, Ալմաթայի պայմանագրով Հայաստանը ճանաչել է Արցախը որպես Ադրբեջանի մաս, սխալ է։ Այդտեղ Լավրով ասածը հակասում է իրականությանը։ Երբ Խորհրդարանը վավերացնում էր այդ պայմանագիրը, Հայաստանը հատուկ կարծիքով է հանդես եկել, որում ամրագրված էր, որ չի ճանաչում Արցախն Ադրբեջանի մաս»,-ասաց քաղաքագետն ու հռետորական հարց տվեց՝ իսկ ինչո՞ւ Հայաստանի ներկա իշխանությունը չի բարձրաձայնում, որ ՀՀ-ն այդ պայմանագրին հատուկ կարծիքով է միացել։
Լավրովի՝ Արցախի հետ կապված իրավիճակն աղճատված ներկայացնելու փորձը, ըստ Դանիելյանի, ինքնարդարացման նպատակ ունի։
«Շեշտադրումն անելով յոթ շրջանների վրա, իմ կարծիքով, Լավրովը փորձում է արդարացնել ՌԴ-ին։ Չէ՞ որ ՀՀ-ն մեղադրում է Ռուսաստանին՝ որպես դաշնակից երկիր, որը պատերազմի ընթացքում էլ, դրանից հետո էլ, երբ արդեն ՀՀ սուվերեն տարածք էր ներխուժել Ադրբեջանը, չօգնեց իրեն։ Մյուս կողմից, անգամ ՀՀ իշխանությունը չի խոսում այն մասին, որ Արցախից տարածքներ է օկուպացրել Ադրբեջանը, ԱԺ-ում վարչապետը հայտարարում է, թե ինքը տեր է 29,8 հազար քառ․ կմ-ին ու Արցախը համարում Ադրբեջանի տարածք։ Էլ ինչո՞ւ ենք նեղանում դրսի խաղացողներից»,-ասում է վերլուծաբանը։
Արցախի հարցում Հայաստանի որդեգրած սխալ քաղաքականության հիմքը, Դանիելյանի համոզմամբ, 1994-ից է դրվել, երբ չի ճանաչվել Արցախի անկախությունը։
«Հայաստանն Արցախի անկախությունը պետք է ճանաչեր 1994թ․ զինադադարից առաջ դեռևս, ինչպես Ռուսաստանն է ճանաչել Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի անկախությունը։ Դա չի արվել, և այն ժամանակվա իշխանությունների մեծագույն սխալն էր դա»,-նշեց քաղաքագետը՝ հավելելով, որ ճիշտ դիվանագիտություն վարելու ու բանակն արդիականացնելու դեպքում նաև վիճահարույց դարձած յոթ շրջանները կարելի կլիներ պահել։
12:56 03/02/2023  |  ՄեկնաբանությունԼավրովը չէր կարող չիմանալ, որ Արցախի ինքնորոշման իրավունքը պատկանում է բացառապես Արցախի ժողովրդին. Դանիելյան
11:59 03/02/2023  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանին դավաճանելու և Թուրքիային ու Ադրբեջանին հզորացնելու լավրովյան քաղաքականությունը Ռուսաստանին արդեն իսկ ուժգին հարվածներ է հասցրել. Այվազյան
11:34 03/02/2023  |  ՄեկնաբանությունԼավրովի հայտարարությունը վկայում է Ռուսաստանում նեոլիբերալ հանդերձանքով բոլշևիկյան պրոթուրանական կուրսի վերակտիվացման մասին․ Աբրահամ Գասպարյան
13:46 02/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջարկը դեռ սեղանին է, եթե մեր հայ դաշնակիցները շահագրգռված են, ապա առաքելությունը կարող է տեղակայվել. Լավրով
15:35 31/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՏարածաշրջանը կարող է վերածվել նոր Ուկրաինայի, ո՞վ է մեր դաշնակիցը
15:37 18/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼաչինի միջանցքի շուրջ հարցն առաջիկայում կկարգավորվի. Լավրով
11:42 18/01/2023  |  ՄեկնաբանությունՀայ-քրիստոնյա միլեթից մենք չենք կարողանում տրանսֆորմացվել արդյունավետ հասարակության. քաղաքագետ

Лавров тут ошибается: Армения присоединилась к Алма-Атинской декларации с оговорками - политолог 02/03/2023   15:48  |  Лента новостей
Все власти Армении за столом переговоров признавали, что семь прилегающих к Арцаху районов должны быть возвращены; только было одно условие, что они должны быть переданы Азербайджану в обмен на признание статуса Арцаха. В этом плане министр иностранных дел РФ Сергей Лавров не делал заявления, противоречащего армянской политике Такое мнение в беседе с "ФактИнфо" высказал политический аналитик Степан Даниелян.
"Здесь проблема заключается в условии передачи семи районов, о чем Лавров не упомянул. А утверждение Лаврова о том, что якобы Армения по Алма-Атинскому соглашению признала Арцах частью Азербайджана является ошибочным. Тут высказывания Лаврова идут вразрез с реальностью. Когда парламент приступил к ратификации этого соглашения, Армения выступила с особым мнением, которым закреплено, что она не признает Арцах в составе Азербайджана", - сказал политолог и задал риторический вопрос: "А почему нынешние власти Армении не говорят о том, что РА присоединилась к этому соглашению с особым мнением?"
Попытка Лаврова представить ситуацию, связанную с Арцахом, в искаженном виде, по словам Даниеляна, преследует цель самооправдания.
"Делая акцент на семи районах, на мой взгляд, Лавров пытается оправдать РФ. Ведь Армения обвиняет Россию, которая как союзник не оказала ей помощи ни в ходе войны, ни после нее, когда Азербайджан уже вторгся на суверенную территорию РА. С другой стороны, даже власти РА не говорят о том, что Азербайджан оккупировал территории Арцаха. Премьер в НС заявляет, что он в ответе за 29,8 кв. км, и считает Арцах территорией Азербайджана. Чего же вы обижайте на внешних игроков?" - сказал аналитик.
По словам Даниеляна, основа неправильной политики Армении в вопросе Арцаха была заложена в 1994 году, когда независимость Арцаха не была признана.
"Армения должна была признать независимость Арцаха в 1994 году, еще до прекращения огня, как Россия признала независимость Южной Осетии и Абхазии. Этого не было сделано, и это была самая большая ошибка тогдашних властей", — отметил политолог, добавив, что "при ведении грамотной дипломатии и модернизации армии можно было бы удержать и семь районов, ставшихся предметом спора".
09:57 03/02/2023  |  Лента новостейСуд в Гааге удалился на совещание для вынесения решения по искам Армении и Азербайджана
09:29 03/02/2023  |  Лента новостейПредотвращение второго Геноцида армян: Рубен Варданян объяснил, почему Арцах не может быть в составе Азербайджана
09:25 03/02/2023  |  Лента новостейДействия Азербайджана, по сути, являют собой второй Геноцид армян - Девид Филлипс