Ծառայակցի կողմից անզգուշությամբ արձակված կրակոցի հետեւանքով գլխի շրջանում վնասվածք ստացած զինծառայողը ծայրահեղ ծանր վիճակում է 02/02/2023   15:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ծառայակցի կողմից զենքի օգտագործման կանոնների խախտման հետևանքով հրազենային վիրավորում ստացած ժամետային զինծառայողի վիճակը շարունակում է գնահատվել ծայրահեղ ծանր։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին ՀՀ ՊՆ-ից։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 29-ին ՊՆ-ն հայտարարեց, որ, նախնական տվյալներով, զենքի օգտագործման կանոնների խախտման հետևանքով, հրազենային վիրավորում է ստացել ՊՆ N զորամասի զինծառայող Ա. Ա.-ն։ Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով։
ՔԿ-ից հայտնել էին, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքի ավագի օգնական, պարտադիր ժամկետային զինծառայողը, ըստ նախնական տվյալների, նույն մարտական դիրքում ծառայություն իրականացնող մեկ այլ պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Ա.Ա.-ին ամրակցված ԱԿ-74 տեսակի գործարանային համարի ինքնաձիգը լիցքաթափելիս արձակել է մեկ կրակոց, ինչի արդյունքում վերջինս գլխի հատվածում ստացել է հրազենային վիրավորում։ Քրեական վարույթի շրջանակներում ձերբակալվել, ապա կալանավորվել է մարտական դիրքի ավագի օգնական, պարտադիր ժամկետային զինծառայողը։
Վիրավորում ստացած զինծառայողը տեղափոխվել էր Երևանի զինվորական կենտրոնական հոսպիտալ, ենթարկվել վիրահատության: ՀՀ ՊՆ-ից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ զինծառայողը գտնվում է հետվիրահատական շրջանում, բացասական դինամիկա չկա։

В Минобороны Армении рассказали о состоянии раненного в голову военнослужащего 02/02/2023   16:05  |  Лента новостей
Состояние солдата-срочника, раненного в результате нарушения сослуживцем  правил обращения с оружием, по-прежнему остается крайне тяжелым. Об этом "ФактИнфо" сообщили в министерстве обороны Армении.
Напомним, 29 января военнослужащий N-ской воинской части А.А. получил огнестрельное ранение, по предварительным данным, в результате нарушения правил обращения с оружием. По данному факту инициировано уголовное производство по пункту 1 части 2 статьи 532 УК РА.
СК ранее сообщили, что помощник старшины боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части МО РА, солдат-срочник, по предварительным данным, произвел один выстрел в военнослужащего срочной службы, рядового А.А. при разрядке закрепленного за ним автомата АК-74. В результате этого А.А. получил огнестрельное ранение в голову. В рамках уголовного производства помощник старшины арестован.
Раненный военнослужащий был переведен в центральный военный госпиталь Еревана, его прооперировали.
Как сообщили "ФактИнфо" в министерстве обороны Армении, в послеоперационный период отрицательной динамики нет. "Состояние по-прежнему оценивается как крайне тяжелое", - добавили в МО.