Համաձայնության ենք եկել՝ շաբաթ օրն աշխատելու ենք. «Մալաթիա» տոնավաճառի տնօրեն 02/02/2023   14:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մալաթիա» տոնավաճառում այսօր վաղ առավոտից սկսել են հրդեհի առաջնային սպառնալիք հանդիսացող բոլոր խախտումները շտկել՝ առաստաղներն են փոխում, տանիքների վրայով անցնող վտանգավոր էլեկտրալարերն՝ ապամոնտաժում: Տեղեկությունը «Փաստինֆո »-ի հետ զրույցում հայտնեց տոնավաճառի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը:
Քաղաքաշինության տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար կազմի հետ երեկվա հանդիպումից հետո տեսչական մարմնի մասնագետները մեկ անգամ ևս այցելել են տոնավաճառ, կոնկրետ հանձնարարականներ տվել:
«Համաձայնության ենք եկել: Առավոտյան ժամը 6-ից սկսել ենք իրենց հանձնարարականները կատարել, ես էլ եմ այստեղ, իրենց կողքին, մասնագետներ էլ եմ հրավիրել, մատերիալները բերել ենք, որ բոլորը կարողանանք շուտ վերջացնել»,- նշեց Ավետիսյանը:
Նրա խոսքով՝ տարածքի վարձակալները ևս ներգրավված են աշխատանքներում և ամեն ինչ անելու են, որ մեկ շաբաթվա գործը 2 օրում ավարտեն: Ավետիսյանն ասում է՝ վաղը երեկոյան պահանջվող աշխատանքների 90 տոկոսն արդեն ավարտած կլինեն, մնացածը՝ ընթացքում կշտկեն:
«Մեկ շաբաթվա աշխատանք է, բայց պետք է երկու օրում անենք: Բոլորը մի մարդու նման պատրաստ են օգնել: Տուն չենք գնալու ամբողջ գիշերն աշխատելու ենք: Վաղը իրենց նորից կհրավիրեմ, թող գան, տեսնեն, կարողա ես մի բան այն չեմ անում, որ իմանանք՝ ինչ փոփոխություն անենք: Պլանավորում ենք, որ շաբաթ օրն աշխատելու ենք»,- հավելեց տոնավաճառի տնօրենը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քաղաքաշինության, հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչական մարմինը որոշել է փետրավարի 1-ից դադարեցնել «Մալաթիա» տոնավաճառի գործունեությունը, քանի որ տնտեսվարողը արձանագրված 17 խախտումից մի քանիսը չի վերացրել։
Երեկ տոնավաճառի աշխատակիցները բողոքի ակցիա էին իրականացում արդեն փակված տոնավաճառի դիմաց։
Ավելի ուշ տոնավաճառի տնօրենն ու մեկ տասնյակ աշխատակիցները հանդիպել են տեսչական մարմնի ղեկավարի հետ և պայմանավորվածություն ձեռք բերել՝ որքան արագ շտկվեն արձանագրված խախտումները, այնքան շուտ տեսչական մարմինը կվերանայի իր որոշումն ու կվերաբացվի տոնավաճառը:
15:24 01/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳուցե ուղեղներն այդքան չի աշխատում, ինչքան անհասկացող կա՝ բերին, լցրին կառավարության մեջ. քաղաքացի (տեսանյութ)
15:20 01/02/2023  |  ՄեկնաբանությունՊետք չէ նիկոլենց պես մեր ժողովրդին սևերի ու սպիտակների բաժանել. Նիկոլենք բաժանում են, մենք պետք է միավորենք. Պատգամավոր
15:14 01/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղ թե ուշ այդ օրը գալու էր. Քերոբյանը՝ «Մալաթիա» տոնավաճառը փակելու մասին
15:08 01/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մալաթիա» տոնավաճառի գործունեությունը չի վերսկսվի, եթե տնօրինությունը դրական դիրքորոշում չհայտնի. Տեսչական մարմնի պարզաբանումը
13:41 01/02/2023  |  Վերլուծություններ«Մալաթիա տոնավաճառ»-ի փակվելու հետևանքով մանրածախ առևտուրն էլ ավելի կմոնոպոլացվի. տնտեսագետ Սուրեն Պարսյան
13:34 01/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաթափությունն արագացնում են. առեւտրականը պնդում է՝ Սուրմալուն պայթեցրել են (տեսանյութ)
13:03 01/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԶինծառայող որդին զանգել ու հարցնում է՝ պապա, բա ոնց ես անելու. մտածեք՝ հետո արեք. քաղաքացի
12:37 01/02/2023  |  ՄեկնաբանությունՄալաթիայի տոնավաճառի սեփականատերերը թունդ ընդդիմադիր են այս իշխանությանը, ակտիվ մասնակցություն են ունեցել բողոքի բոլոր ակցիաներին. Ղազինյան
11:13 01/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ1,5 տարի թույլ են տվել աշխատել և զուգահեռ շտկումներ անել, բայց ոչինչ չի արվել. Զոհրաբյան
10:52 01/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄալաթիա տոնավաճառի առևտրականները շարունակում են բողոքի ակցիան․ տնօրենն ու մի խումբ առևտրականներ շարժվում են դեպի տեսչական մարմին

"Планируем выйти на работу в субботу": директор ярмарки "Малатия" договорился с регулятором 02/02/2023   15:06  |  Лента новостей
Ярмарка "Малатия" с раннего утра приступила к устранению всех нарушений, представляющих первичный фактор пожара: меняют потолки, демонтируют опасные электрические провода, пролегающие по крышам. Информацию в беседе с "ФактИнфо" подтвердил директор ярмарки Самвел Аветисян.
После вчерашней встречи с руководством инспекционного органа по градостроительству, технической и противопожарной безопасности  специалисты упомянутой структуры еще раз посетили ярмарку и дали конкретные поручения.
"Мы достигли согласия. С шести утра мы приступили к выполнению их поручений. Я тоже тут, рядом с ними. Я пригласил и специалистов, привез материалы, чтобы закончить работу как можно скорее", - отметил Аветисян.
По его словам, арендаторы также задействованы в работе и приложат все усилия, чтобы завершить за два дня работу, на выполнение которой обычно требуется неделя. Автисян говорит, что 90% требований завтра вечером уже будут выполнены, остальные недочеты будут устранены в процессе.
"Все как один готовы помогать. Будем работать всю ночь. Завтра мы их снова пригласим. Пусть придут, посмотрят – может, я делаю что-то не то, и чтобы знали, какие вносить корректировки. Мы планируем выйти на работу в субботу", - добавил директор ярмарки.
Напомним, инспекционный орган по градостроительству, технической и противопожарной принял решение с 1 февраля приостановить работу ярмарки, поскольку хозсубъект не устранил несколько нарушений из 17 выявленных.
Вчера работники ярмарки провели акцию протеста уже перед закрытым рынком. Позже директор ярмарки и около 10 работников встретились с руководством инспекционного органа и достигли договоренности:  чем скорее будут устранены зафиксированные нарушения, тем раньше инспекционный орган пересмотрит свое решение, и ярмарка вновь откроет свои двери перед посетителями.