Ատոմակայանի նախկին գլխավոր տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել 1 մլն 27 հազար դոլար հափշտակելու համար 02/02/2023   10:04  |  Քրեական խրոնիկոն
2002-2014 թվականներին «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Գ.Մ.-ն իրեն վստահված միջոցներից վատնման եղականով հափշտակել է առանձապես խոշոր չափերի՝ 1 մլն 27 հազար 470,9 ԱՄՆ դոլար (383 մլն 883 հազար 678 դրամ): «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ձեռք են բերվել բավարար փաստեր այն մասին, որ Գ.Մ.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, համապատասխան արտադրամասի կողմից գնման հայտի բացակայության պայմաններում, միջոցներ չձեռնարկելով ռեակտորի միջանկյալ մետաղաձողերի արտադրությամբ կամ վաճառքով զբաղվող ընկերություններից գնային առաջարկներ ստանալու համար, 2011 թվականին մրցույթի միակ մասնակից՝ ՌԴ «ՆովէներգոՊրոմ» ՓԲ ընկերությունից, շուկայականից անհամեմատ թանկ՝ 33 մլն 544 հազար 438,20 ռուբլի արժեքով ձեռք է բերել ոչ ամբողջական լրակազմով 14 հատ միջանկյալ մետաղաձողեր: Անհրաժեշտության բացակայության պատճառով այդ մետաղաձողերը չեն շահագործվել և տևական ժամանակ պահվել են կենտրոնական պահեստում՝ սպառելով շահագործման համար նախատեսված պիտանելիության ժամկետները:
2015 թվականին «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲԸ-ն հարկադրված «Ռուսատոմ Սերվիս» բաժնետիրական ընկերությունից 592 հազար ԱՄՆ դոլարով (283 մլն 5 հազար 600 դրամ) ձեռք  է բերել մեկ ամբողջական լրակազմ՝ 37 հատ միջանկյալ մետաղաձողեր:
2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին դատախազի նախաձեռնությամբ որոշում է կայացվել հանրային քրեական հետապնդում հարուցել Գ.Մ.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (վստահված գույքը հափշտակելը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով): Նույն օրը որոշումն ուղարկվել է Ազգային անվտանգության քննչական դեպարտամենտ՝ մեղադրանք ներկայացնելու համար:
2023 թվականի հունվարի 31-ին Գ.Մ.-ին ներկայացվել է մեղադրանք:
11:10 18/10/2022  |  Միջազգային լրահոսՄԱԳԱՏէ-ի ղեկավարը Պուտինի հետ կրկին հանդիպելու ցանկություն է հայտնել
16:11 08/06/2022  |  Արտակարգ պատահարներՈղբերգական դեպք՝ Մեծամորի ատոմակայանում. կա զոհ
15:58 25/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր ատոմակայանի կառուցման ռազմավարական կարևոր նշանակությունը ՀՀ անվտագության ապահովման համատեքստում
11:33 21/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի գործող ատոմային էլեկտրակայանի գործունեության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2026թ., հետո կերկարաձգվի ևս 10 տարով. Նոր ատոմակայանի շինարարությունը կտևի 10-12 տարի. ԱԷԿ գլխավոր տնօրեն

Экс-гендиректору Армянской АЭС предъявлено обвинение в хищении более $1 млн. 02/02/2023   11:45  |  Криминальная хроника
Бывшему гендиректору Армянской АЭС предъявлено обвинение в хищении более $1 млн. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения генеральной прокуратуры Армении.
По сообщению ведомства, Г.М., занимавший в 2002-2014 гг. должность гендиректора ААЭС, расхитил особо крупную сумму в размере более $1 млн 27 тыс. 470,9 (почти 383 млн 883 тыс. 678 драмов) путем растраты вверенных ему средств.
Следственным департаментом СНБ было получено достаточно фактов того,  что Г.М. в условиях отсутствия заявки от соответствующего цеха ААЭС, не принял мер по получению ценовых предложений от компаний, занимающихся производством или реализацией промежуточных металлических стержней для реактора, в 2011 году одобрил покупку 14 металлических стержней неполной комплектации у единственного участника конкурса - ЗАО "НовЭнергоПром" (Россия) по цене, намного превышающей рыночную - за более 33,5 млн. рублей. С Сообщается, что ввиду отсутствия необходимости эти стержни не эксплуатировались и  длительное время хранились на центральном складе, исчерпав предусмотренный для эксплуатации срок годности.
В 2015 году Армянская АЭС  вынужденно приобрела у АО "Русатом сервис" 37 полных комплектов металлических стержней за $592 тыс. (более 283,5 млн. драмов).
22 декабря 2022 года по инициативе прокурора было принято решение о начале уголовного преследования в отношении Г.М. по пункту 3 части 3 статьи 256(хищение вверенного имущества, совершенное в особо крупных размерах) УК РА.
В тот же день решение было направлено в следственный департамент для предъявления обвинения, 31 января 2023 года Г.М.  было предъявлено обвинение.