Ադրբեջանը բնականաբար փորձում է հասնել քննարկումների առանց միջնորդ տարբերակին, որին կողմ է նաև ՀՀ իշխանությունը. Աբրահամյան 02/01/2023   11:11  |  Մեկնաբանություն
Արցախի քաղաքական-հասարակական դիսկուրսում չեմ հանդիպել լուրջ քաղաքական ուժերի, գործիչների, ովքեր կհայտարարեն, թե կողմ են ապրելու Ադրբեջանի կազմում կամ ընդհանուր համակեցության պայմաններում:Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը.
«Կրկնում եմ` հանրային խոսքում, թեպետ կան մարգինալ խմբեր, ովքեր տարբեր փաթեթավորմամբ պաշտպանելով ՀՀ իշխանությունների քաղաքական գիծը, ըստ էության, կրում են Արցախի հանձնման գիծը:
Ինչևէ, Արցախում հիմնական քննարկումը նրա շուրջ է, թե պայքարն ինչ մարտավարությամբ է տարվելու:
Կա 2 հիմնական տեսակետ:
Առաջին, Ադրբեջանի հետ պետք է մտնել ուղիղ շփումների, բանակցությունների դաշտ` առանց միջնորդների: Այս մոտեցումը նաև ՀՀ իշխանություններն են առաջ մղում:
Արցախում այս տարբերակն առաջ տանողներն ասում են, որ վերջին 2 տարիները ցույց են տվել, որ կարելի է Ադրբեջանի հետ ուղիղ խոսել ու արդյունք ապահովել և դա է իրենց համոզմունքը:
Երկրորդ տարբերակ, Ադրբեջանի հետ պետք է խոսել, բանակցել, սակայն միջնորդական հարթակի կամ միջնորդների մասնակցությամբ:
Այս մոտեցման կրողները կարծում են, որ Ադրբեջանը խրախուսելու է, նույնիսկ «զիջումներ» է անելու միայն թե համոզի, որ ճիշտը միջնորդների խաղից դուրս գալն է և իրենց հետ միայնակ բանակցելը, սակայն միջնորդներին խաղից հանելուց և Արցախի դեմ մեն-մենակ մնալուց հետո ագրեսիվ քաղաքականություն է վարելու արցախցիների հետ:
Ադրբեջանը բնականաբար փորձում է հասնել քննարկումների առանց միջնորդ տարբերակին, որին կողմ է նաև ՀՀ իշխանությունը:
Ադրբեջանն ակնհայտորեն Արցախը մղում է դեպի ծուղակ` փորձելով նրանց ձեռքերով նախ խաղից հանել ռուսներին, որոնք շատ հարցերով զսպաշապիկ են ադրբեջանցիների համար, ապա միայնակ մնալով Ադրբեջանի հետ պարզապես կլանել Արցախ»:

Азербайджан пытается добиться варианта обсуждений без посредников, за который выступают также власти РА - Абрамян 02/01/2023   12:11  |  Комментарий
Секретарь фракции "Честь имею" Национального Собрания Армении Тигран Абрамян заявил, что в общественно-политическом дискурсе Арцаха он не встречал серьезных политических сил, деятелей, которые говорили бы о готовности жить в составе Азербайджана или в условиях общего сосуществования.
"Повторяю, в публичном дискурсе, хотя и есть маргинальные группы, которые, под разными облачениями отстаивая политическую линию властей РА, по сути, продвигают линию сдачи Арцаха. Но основной дискурс в Арцахе идет вокруг различных тактик ведения борьбы", - написал Абрамян на своей странице в Facebook.
По его словам, обсуждаются 2 основные точки зрения:
"Первая: вступить в прямой контакт, переговоры с Азербайджаном, без посредников. Этот подход продвигают и власти РА. Продвигающие этот вариант в Арцахе говорят, что последние 2 года показали, что можно напрямую говорить с Азербайджаном и добиться результата. Таково их их убеждение", - написал депутат.
Второй вариант, как отметил он, заключается в том, что  с Азербайджаном нужно говорить, вести переговоры, однако через посредническую платформу или с участием посредников.
"Сторонники этого подхода считают, что Азербайджан будет делать все, даже пойдет на "уступки", лишь бы убедить в правильности выхода посредников из игры и ведения прямых переговоров с ними", - указал Абрамян.
Однако, как отметил он, отставив вне игры посредников и оставшись один на один с Арцахом, Баку будет проводить агрессивную политику с арцахцами.
"Азербайджан, естественно, пытается добиться варианта обсуждений без посредников, за который выступают также власти РА. Азербайджан явно толкает Арцах в ловушку, пытаясь его руками сначала вывести из игры русских, которые во многих вопросах играют роль смирительной рубашки для азербайджанцев, а затем, оставшись один на один с Арцахом, поглотить его", - написал Абрамян.