Ինչքան շատ հասարակությունը պատրաստ լինի տալ հանուն անձնական բարեկեցության և ինչքան ավելի քիչ՝ հանուն երկրի, այնքան ավելի խոցելի կլինի այս պետությունը․ Դավիթ Բաբայան 01/30/2023   14:31  |  Մեկնաբանություն
Իրականում մարդուն շատ քիչ բան է պետք երջանկության համար, որն արտահայտվում է հատկապես ճգնաժամային ու կրիտիկական պահերին։
Ֆեյսբուքի իր էջում այդ մասին գրել է Արցախի նախագահի խորհրդական, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը։ «Միևնույն ժամանակ, մարդը պատրաստ է շատ բան տալ, շատ բան զոհաբերել երևակայական անձնական բարեկեցության համար՝ չհասկանալով, որ դա կարող է անիմաստ լինել։ Ընդ որում, մարդկանց մեծ մասը չի ցանկանում ոչինչ տալ կամ պատրաստ է շատ քիչ բան տալ հանուն երկրի ու պետության բարօրության։ Մինչդեռ, թվում էր, թե պետք է հակառակը լինի։ Սա հայրենասիրության, պետական մտածողության առանցքային չափանիշներից է։ Ինչքան շատ հասարակությունը պատրաստ լինի տալ հանուն անձնական բարեկեցության և ինչքան ավելի քիչ՝ հանուն երկրի, այնքան ավելի թույլ և խոցելի կլինի այս պետությունը»,-գրել է նա։

Чем больше общество готово дать ради личного благополучия и меньше для страны, тем слабее и уязвимее будет это государство - Бабаян 01/30/2023   14:40  |  Лента новостей
Человеку на самом деле очень мало надо для счастья, что особенно ярко проявляется в кризисные и критические моменты, пишет бывший министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян на своей странице в Facebook.
"В то же самое время человек готов многое отдать, многим пожертвовать для мнимого личного благополучия, не понимая, что это может оказаться бессмысленным. В то же самое время большинство людей не хотят дать ничего или готовы отдать очень мало во благо страны и государства. Между тем, казалось бы, должно быть наоборот. Вот один из ключевых критериев патриотизма и государственного мышления. Чем больше общество готово дать ради личного благополучия и меньше для страны – тем слабее и уязвимее будет это государство", - написал Бабаян.