Հակառակորդների ագրեսիվ հռետորաբանությանը կարող ենք հակադրել միայն ժամանակակից, կայացած, ամուր ու պրոֆեսիոնալ բանակ. Վահագն Խաչատուրյան 01/28/2023   09:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հակառակորդները շարունակում են իրենց ագրեսիվ հռետորաբանությունը և վերջինիս մենք՝ որպես պետություն, կարող ենք հակադրել միայն ժամանակակից, կայացած, ամուր ու պրոֆեսիոնալ բանակ: Այս մասին ասել է ՀՀ նախագահ Վագան Խաչատուրյանը` բանակի օրվա կապակցությամբ հղված ուղերձում:
«Հայկական բանակը ստեղծվեց մեր պետականության ու անկախության կերտմանը զուգընթաց և իր ձևավորման պահից բանակի գերագույն կոչումն ու առաքելությունը մեկն էր՝ մեր հայրենիքի սահմանների, մեր քաղաքացիների անվտանգության պահպանությունն ու պաշտպանությունը և ամենակարևորը՝ մեր երկրում խաղաղության երաշխավորումը:
Անցած տասնամյակների ընթացքում մեր Զինված ուժերը ծանր փորձությունների միջով անցան՝ ճաշակելով և' հաղթանակի բերկրանք, և' կորուստների դառնություն, բայց մեր բանակի վերջնական նպատակը մնացել է միշտ նույնը՝ ապահովել խաղաղություն մեր ժողովրդի համար:
Խաղաղ, անվտանգ ու պաշտպանված հայրենիք ունենալու համար հազարավոր հայոդիներ նվիրեցին իրենց կյանքը. խոնարհվում եմ նրանց հիշատակի առաջ:
Զինված ուժերի 31-րդ տարեդարձը նշում ենք պետականության համար վճռական ժամանակաշրջանում: Այսօր դեռ ապաքինված չեն 44-օրյա պատերազմի վերքերը, հակառակորդները շարունակում են իրենց ագրեսիվ հռետորաբանությունը և վերջինիս մենք՝ որպես պետություն, կարող ենք հակադրել միայն ժամանակակից, կայացած, ամուր ու պրոֆեսիոնալ բանակ:
Զինված ուժերի վերափոխման ու բարեփոխման գործում մենք, անշուշտ, դեռ շատ անելիքներ ունենք, բայց այդ գործում առավել էական է, թե որ սկզբունքներն ու հայեցակարգն են լինելու մեր ուղենիշերը: Այդ գաղափարները հստակ են՝ խաղաղություն, մեր պետության սահմանների ու ինքնիշխանության պաշտպանություն և անվտանգություն: Հենց այս նպատակներին հասնելու համար բանակին անհրաժեշտ է Հայաստանի քաղաքացիներիս աներկբա զորակցությունը, որովհետև բանակն ինքնաբավ ու ինքնուրույն մի կառույց չէ, այլ մեր հասարակության խտացված արտացոլանքն ու պետական մտածողության բյուրեղացման արդյունքը:
Սիրելի զինվորներ ու սպաներ,
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ձեզ Բանակի օրվա կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն, տոկունություն և ամուր կամք», - նշված է ուղերձում:
23:39 28/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական Բանակի 30-ամյակի կապակցությամբ չի տարածվել ոչ մի հաղորդագրություն այլ պետությունների ՊՆ-ների, ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի և այլոց կողմից․ Ղազարյան
23:56 27/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿոչ եմ անում բոլորին, արթնանալ անտարբերության թմբիրից․ Հունվարի 28-ին, ժամը 13.00-ին հավաքվել Հանրապետության Հրապարակում․ Գևորգյան
23:37 27/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք դեռ իրական բանակի տոներ ենք տոնելու․ Արա Վարդանյան
21:12 27/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔեզ նոր հաղթանակներ և փառք, իմ հարազա՛տ բանակ․ Սեյրան Օհանյան
20:30 27/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵս ուրախ եմ, որ այս հպարտվածները հրաժարվել են նշել Հայոց բանակի օրը․ Իշխանյան
23:40 29/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍառը ցնցուղ էր Նիկոլի համար. փողոցը ոտքի է կանգնում. Ռուբեն Հակոբյան
00:03 29/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանին ոչ ոք չպետք է ձեռք տա, նա պետք է պատմի, թե իրականում ինչ է եղել. Մանվել Եղիազարյան

Агрессивной риторике противников мы можем противопоставить только современную, состоявшуюся, крепкую и профессиональную армию – президент Армении 01/28/2023   10:32  |  Лента новостей
Президент Армении Ваагн Хачатурян направил поздравительное послание по случаю Дня армии. В послании, которое приводит пресс-служба президента, в частности, говорится:
Дорогие солдаты и офицеры!
Поздравляю вас с Днём нашей армии и 31-й годовщиной формирования Вооружённых сил Республики Армения!
Армянская армия создавалась параллельно с основанием нашей государственности и независимости, и высшее призвание и миссия армии с момента её создания одна – охрана и защита границ нашей родины, безопасности наших граждан и, самое главное, гарантирование мира в нашей стране.
В течение прошедших десятилетий наши Вооружённые силы прошли через тяжёлые испытания, вкусив и радость победы, и горечь потерь, но конечная цель нашей армии всегда оставалась одной: обеспечить мир нашему народу. За мирную, безопасную и защищенную Родину тысячи армянских сынов отдали свои жизни - преклоняюсь перед их памятью.
31-ю годовщину Вооружённых сил отмечаем в решающий для государства период. Сегодня ещё не залечены раны 44-дневной войны, противники продолжают свою агрессивную риторику, и мы как государство можем противопоставить последней только современную, состоявшуюся, крепкую и профессиональную армию.
В деле преобразования и реформирования Вооружённых сил, несомненно, ещё много работы, но в этом деле наиболее существенно то, какие принципы и концепции будут нашими ориентирами. Эти идеи ясны: мир, защита границ и суверенитета нашего государства и безопасность. Для достижения именно этих целей армии необходима наша – граждан Армении безусловная поддержка, потому что армия является не какой-то самодостаточной и самостоятельной структурой, а концентрированным отображением нашего общества и плодом кристаллизации государственного мышления.