ԱԱԾ-ն զգուշացնում է՝ զգոն լինել, անձնական տվյալներ չտրամադրել. ՀՀ-ում միջազգային չափանիշների խարդախության սխեմա է գործում 01/27/2023   11:05  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից համացանցում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ սոցիալական կայքերի  էջերով տարածվում է գովազդային տեսահոլովակ, որ ՀՀ քաղաքացիները «գազի վաճառքով» զբաղվելու և «Գազպրոմ Հայաստան» ընկերության «արժեթղթերում» ֆինանսական փոքր ներդրումներ կատարելու դիմաց, իբրև թե կարող են մեծ գումարներ աշխատել։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ազգային անվտանգության մամուլի ծառայությունից։
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ վերոնշյալ գործողություններից զատ,  ՀՀ քաղաքացիները «Instagram» և «Facebook» սոցիալական կայքերի   «Way to success» («Հաջողության ուղին») անվանումով  էջում նկատելով «Գազպրոմ» ընկերության կողմից առաջարկվող բարձր աշխատավարձով աշխատանքի մասին տարածվող գովազդային հոլովակը, «շահավետ» առաջարկից օգտվելու համար տրամադրել են իրենց անձնական տվյալները, որից հետո վերջիններիս հետ «Whatsapp» հավելվածով կապ են հաստատել իբրև թե «Գազպրոմ»-ի աշխատակիցները՝ աշխատանքի մանրամասները քննարկելու նպատակով։
Դեռևս 2022 թվականի հունիսի 6-ին ՀՀ կենտրոնական բանկը հայտարարություն էր տարածել (տեղադրել հղումը),  որում մասնավորապես նշել էր․  «Արժեթղթերի շուկայում մասնագիտացված մասնակցի կեղծված լիցենզիայի հիման վրա «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ անունից հանդես եկող որոշ անձինք հրապարակային առաջարկի միջոցով փորձում են Հայաստանի Հանրապետությունում հաճախորդներ ներգրավել, առաջարկելով՝ ներդրումային ծրագրեր։ Հաշվի առնելով, որ նշված կազմակերպությունը չլիցենզավորված գործունեություն է իրականացնում և չի գտնվում կենտրոնական բանկի վերահսկողության տիրույթում՝ հորդորում ենք զգոն լինել, չվստահել և չարձագանքել նման առաջարկների՝ զերծ մնալով նշված առաջարկի ներքո ցանկացած գործարար հարաբերություն հաստատելուց»։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում կատարված ուսումնասիրությունները, ցույց են տվել նաև, որ ՀՀ կենտրոնական բանկի տարածած նախազգուշացնող հայտարարությունից հետո էլ, օգտատերերը շարունակում են տրամադրել իրենց անձնական տվյալները՝ հեռախոսահամար, էլեկտրոնային հասցե և բանկային հաշիվ։
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը քաղաքացիներին կոչ է անում խուսափել և զերծ մնալ միջազգային չափանիշների խարդախության սխեմային մասնակցություն ունենալու գայթակղությունից, ոչ պաշտոնական կայքերում հրապարակվող կասկածելի ծրագրերում ներդրում կատարելու առաջարկներից,  ինչպես նաև չտրամադրել անձնական և բանկային հաշիվների վերաբերյալ տվյալներ՝ ֆինանսական կորուստներից խուսափելու նպատակով։
10:50 25/01/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ ԱԱԾ-ն բացահայտել է ՀՀ ՊԵԿ պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք-գումարներ ստանալու բազմաթիվ դեպքեր
16:00 23/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊետությանը պատճառված ավելի քան 32 մլրդ դրամի վնասից վերականգնվել է միայն 5 մլրդ դրամը. ԱԱԾ-ն ներկայացրել է ամփոփագրերը
10:30 13/01/2023  |  ՄամուլԱԱԾ-ից դատախազություն տեղափոխված պաշտոնյան պատահական մարդ չէ․ «Ժողովուրդ»
18:55 30/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ տնօրենը հանդիպելու է անհետ կորած, գերեվարված անձանց հարազատների հետ
08:52 29/12/2022  |  ՄամուլԱզգային անվտանգության մարմիններում հավելավճար ստանալու նոր կարգ կգործի. ովքեր կարող են օգտվել ․ «Ժողովուրդ»
13:10 28/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ-ում պարտադիր ատեստավորման համակարգ ներդնելու նախագիծը դրվել է հանրային քննարկման
16:29 23/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական պահպանության ծառայությունը կառանձնացվի ԱԱԾ-ից՝ դառնալով վարչապետին ենթակա մարմին
18:02 21/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց ընտանիքների անդամներին ու հարազատներին հուզող հարցերով գործում է հեռախոսահամար.ԱԱԾ
11:29 20/12/2022  |  Քրեական խրոնիկոնԹուրքիայից ձեռք բերված չինական և թուրքական արտադրության հագուստեղենի փոխարեն մաքսային փաստաթղթերում ձևակերպված է եղել միրգ-բանջարեղեն․ ԱԱԾ

СНБ Армении предостерегла от мошенников в соцсетях, орудующих от имени сотрудников "Газпром Армения" 01/27/2023   11:44  |  Криминальная хроника
В результате проведенного Службой национальной безопасности Армении в Сети исследования  было установлено, что на страницах социальных сайтов тиражируется рекламный ролик о том, что граждане РА могут заработать крупные суммы денег в обмен на «продажу газа» и небольшие финансовые вложения в «ценные бумаги» компании «Газпром Армения». Об этом «ФактИнфо» стало известно из сообщения СНБ РА.
Как было установлено, помимо вышеперечисленных действий, граждане РА, заметив на странице «Путь к успеху» соцсетей Instagram и Facebook объявление о высокооплачиваемой работе, предлагаемой компанией «Газпром Армения», предоставили свои персональные данные, чтобы воспользоваться «выгодным» предложением, после чего с ними связались по приложению «WhatsApp» якобы сотрудники «Газпрома» для обсуждения деталей работы.
Еще 6 июня 2022 года Центральный банк РА выпустил заявление, в котором отметил: «На основании поддельной лицензии специализированного участника рынка ценных бумаг некие лица, действующие от имени ЗАО «Газпром Армения», пытаются через публичную оферту привлечь клиентов в Армении, предлагая инвестиционные программы. С учетом того, что указанная организация осуществляет нелицензированную деятельность и не находится под контролем Центрального банка, призываем вас проявлять бдительность, не доверять и не реагировать на такие предложения, воздерживаясь от налаживания каких-либо деловых отношений по упомянутому предложению».
Исследования, проведенные Службой нацбезопасности РА, также показали, что даже после предупреждения Центробанка Армении пользователи продолжают предоставлять свои личные данные: номер телефона, адрес электронной почты и банковский счет.
СНБ Армении призывает граждан воздерживаться от участия в мошеннических схемах международного уровня, избегать предложений инвестировать в сомнительные программы, опубликованные на неофициальных сайтах, а также не предоставлять информацию о личных данных и банковских счетах во избежание финансовых потерь.
13:15 22/09/2020  |  Криминальная хроникаВ Армении объявили в розыск директора турфирмы, обвиняемого в мошенничестве
16:10 07/09/2020  |  Криминальная хроникаСК Армении выясняет обстоятельства мошеннического хищения денег у граждан со стороны одной из турфирм
18:11 29/05/2020  |  Криминальная хроникаУ итальянского мага изъяли имущество на 3,6 млн евро
13:54 03/10/2019  |  Криминальная хроникаВ Армении разоблачили автоподставщика, неплохо "заработавшего" на инсценировке ДТП с участием дорогих машин
15:24 26/09/2019  |  Криминальная хроника“Кража на миллионы”: в Армении заключенный и его знакомая проворачивали аферы с недвижимостью(Видео)