Ավելի է ամրապնդվում այն հավատն ու վստահությունը, որ միասին մենք շատ բան կարող ենք անել և շատ բանի հասնել. Վարդանյան 01/27/2023   13:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ  Ռուբեն Վարդանյանն այցելել է Մարտակերտի շրջանի Հաթերք, Դրմբոն, Վանք համայնքներ, աշխատանքային հանդիպումներ ունեցել նշված և հարակից գյուղերի համայնքապետերի և բնակչության հետ: Պետնախարարին ուղեկցել են ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Գալստյանը, ԱՀ Ազգային ժողովի «Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը, Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Արսեն Ավանեսյանը, Օպերատիվ շտաբի անդամ, ՆԳՆ ԱԻՊԾ ներկայացուցիչ Կարեն Ավետիսյանը:
Պետնախարարը նշել է, որ շրջաններ այցի ու բնակչության հետ ուղիղ շփումների նպատակը նրանց տեղեկացնելն է ստեղծված իրավիճակի, այն հաղթահարելու ուղղությամբ Օպերատիվ շտաբի կողմից իրականացվող աշխատանքների, ինչպես նաև ապաշրջափակմանն ուղղված քայլերի և միջազգային հանրության արձագանքների մասին: Նա կարևորել է բնակչության հետ պարբերաբար անմիջական շփումները՝ նշելով, որ Օպերատիվ շտաբի նաև մյուս անդամներն են նման հանդիպումներ ունենում՝ լսելու բնակիչների խնդիրներն ու իրականացված աշխատանքների վերաբերյալ  նրանց արձագանքները:
Խոսելով  ադրբեջանական  շրջափակման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամի մասին՝ պետնախարարը նկատել է, որ չնայած հսկայական բացասական ազդեցությանն ու դժվարություններին, ճգնաժամն ստիպում է նաև դասեր քաղել, մտածել ոչ միայն այսօր բնակչության կենսական կարիքներն ապահովելու, այլև ավելի արդունավետ  ու ռացիոնալ համակարգ կառուցելու միջոցով հետագայի համար  հնարավորություններ ստեղծելու մասին:  Այս նոր իրավիճակում վերանայվում են առաջնահերթությունները. մի շարք ոլորտներ, ինչպիսին է, օրինակ, գյուղատնտեսությունը և այս բնագավառում իրականացվող  ծրագրեր արդյունավետության բարձրացումը, դառնում են առանցքային ուղղություններից մեկը:
Բնակիչները բազմաթիվ հարցեր են ուղղել պետնախարարին, որոնք  հիմնականում վերաբերել են Արցախի շուրջ ծավալվող զարգացումներին, ինչպես նաև գարնանացանի նախապատրաստական աշխատանքներին, ջերմոցային տնտեսությունների զարգացմանը: Նրանք միաժամանակ ընդգծել են նաև, որ շրջափակումն, անշուշտ, բազմաթիվ դժվարություններ է ստեղծում, բայց դրանք չեն կարող կոտրել իրենց կամքը:
Պետնախարարը շնորհակալություն է հայտնել բնակչությանը՝ ճգնաժամին դիմակայելու և միասին այս դժվարին ճանապարհն անցնելու պատրաստակամության համար. «Ես ամեն անգամ մեծ ուժ եմ ստանում այս հանդիպումներից: Ամեն անգամ ձեզ հետ հանդիպումներից հետո իմ մեջ ավելի ու ավելի է ամրապնդվում  այն հավատն ու վստահությունը, որ միասին մենք շատ բան կարող ենք անել և շատ բանի հասնել»:
17:32 26/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍա դժվար ճանապարհ է, բայց վստահեցնում եմ, որ սա միակ ընտրությունն է, որը թույլ կտա պահպանել մեր հայրենիքը. Վարդանյան
12:40 26/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍա դժվար ճանապարհ է. չեմ կարող խոստանալ, որ խնդիրներ չեն լինելու, բայց միակ ճանապարհն է, որը թույլ կտա պահպանել մեր հայրենիքը. Ռուբեն Վարդանյան

Во мне всё больше и больше крепнет уверенность, что вместе мы можем многого достигнуть: Рубен Варданян провёл встречи в общинах Мартакерта 01/27/2023   20:35  |  Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Рубен Варданян посетил общины Атерк, Дрмбон, Ванк Мартакертского района, провёл рабочие встречи с главами общин и населением этих и соседних сёл.
Госминистра сопровождали Министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Сурен Галстян, лидер фракции «Демократическая партия Арцаха» Национального Собрания Давид Мелкумян, глава администрации Мартакертского района Арсен Аванесян, член Оперативного штаба, представитель МВД Карен Аветисян. Об этом сообщает пресс-служба правительства Арцаха.
Госминистр отметил, что цель визита в районы и встреч с населением – проинформировать людей о создавшейся ситуации и работе, которую реализует Оперативный штаб для преодоления кризисных явлений, а также о направленных на снятие блокады шагах и реакции международного сообщества. Он подчеркнул важность регулярного прямого общения с общественностью, отметив, что и другие члены Оперативного штаба проводят подобные встречи, чтобы выслушать граждан о волнующих их проблемах и получить их отклик относительно реализуемой работы.
Говоря о создавшемся вследствие азербайджанской блокады кризисе, госминистр заметил, что, несмотря на громадное негативное влияние и трудности, кризис также заставляет извлекать уроки, думать не только об обеспечении сиюминутных жизненных потребностей населения, но и о создании возможностей для будущего посредством построения более рациональной и эффективной системы. В этой новой ситуации пересматриваются приоритеты – повышение эффективности ряда отраслей, таких как, к примеру, сельское хозяйство, и реализуемых в этой сфере программ становится одним из стержневых направлений.
Жители обратились к госминистру с многочисленными вопросами, которые в основном касались происходящих вокруг Арцаха процессов, а также подготовки к весенним посевным работам, развития тепличных хозяйств. Они в то же время подчеркнули, что блокада, несомненно, создаёт многочисленные трудности, но они не могут сломить их волю.
Госминистр выразил благодарность населению за противостояние кризису и готовность вместе пройти этот трудный путь. «Я каждый раз получаю большую силу от этих встреч. Каждый раз после встреч с вами во мне всё больше и больше крепнет уверенность и вера, что вместе мы можем многого достигнуть и многое сделать».