Սա դժվար ճանապարհ է. չեմ կարող խոստանալ, որ խնդիրներ չեն լինելու, բայց միակ ճանապարհն է, որը թույլ կտա պահպանել մեր հայրենիքը. Ռուբեն Վարդանյան 01/26/2023   12:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ  Ռուբեն Վարդանյանն այցելել է Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ, Խնձրիստան, Պատարա համայնքներ, հանդիպումներ ունեցել  ինչպես նշված գյուղերի, այնպես էլ  հարակից բնակավայրերի բնակիչների հետ: Պետնախարարին ուղեկցել են ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Գալստյանը,  ԱՀ Ազգային ժողովի «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանն ու Ասկերանի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Համլետ Ապրեսյանը:
Կարևորելով բնակչության հետ անմիջական շփումները՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ հատկապես այս  ճգնաժամային իրավիճակում բնակչությանն առաջին ձեռքից տեղեկություններ տրամադրելը, նրանց լսելն առաջնային նշանակություն ունի ճգնաժամը համատեղ հաղթահարելու տեսանկյունից. «Կարծում եմ, սա Արցախում շփման ամենաարդյունավետ ձևն է: Մենք իսկապես մեծ դժվարությունների  ենք բախվում, բայց մեծ աշխատանք է տարվում նաև  դրանք  հաղթահարելու համար,  փորձում ենք  առաջ շարժվել՝ լուծումներ գտնելով ամեն օր առաջացող նոր խնդիրներին:
Նա մանրամասն տեղեկություններ է ներկայացրել պարենային ապրանքների, բենզինի և դիզվառելիքի, էլեկտրաէներգիայի և գազամատակարարման ոլորտներում ընթացիկ իրավիճակի, շրջափակման մյուս հետևանքների և տնտեսության վրա դրա ազդեցության, ինչպես նաև Օպերատիվ շտաբի կողմից իրականացված և ձեռնարկվելիք քայլերի  մասին:
Պետնախարարը նշել է, որ բոլոր միջոցներով աշխատանք  է տարվում ապաշրջափակման ուղղությամբ, բայց, մյուս կողմից, կառավարությունը պարտավոր է պատրաստ լինել  և հնարավոր բոլոր սցենարների պարագայում  ապահովել բնակչության առնվազն նվազագույն կենսական կարիքները:
Խոսելով շրջափակման պատճառների մասին՝ նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է կոտրել արցախահայության ոգին ու  ճնշումների միջոցով հասնել Արցախի հայաթափմանը և նշել է, որ իրեն հպարտ է զգում՝ տեսնելով արցախահայության տոկունությունը. «Այս փորձությունների միջով ստիպված ենք  անցնել՝ հանուն Արցախը հայկական պահելու և հանուն մեր հողի վրա արժանապատիվ ապրելու իրավունքի պաշտպանության: Սա դժվար ճանապարհ է. չեմ կարող խոստանալ, որ խնդիրներ չեն լինելու, բայց վստահեցնում եմ, որ սա միակ ճանապարհն է, որը թույլ կտա պահպանել մեր հայրենիքը»:
Բոլոր երեք համայնքներում հանդիպումների մասնակիցները վստահեցրել են, որ այդ ճանապարհին այլընտրանք չեն տեսնում, և այդ նպատակի համար պատրաստ են դիմակայել բոլոր դժվարություններին: Այս համատեքստում, մասնավորապես, խոսվել է գյուղատնտեսական և գարնանացանի աշխատանքները ժամանակին կազմակերպելու անհրաժեշտության մասին, ինչը կարևորվել  է նաև պարենային անվտանգության տեսանկյունից: Պետնախարարը նշել է,որ հնարավոր ամեն ինչ արվելու է ինչպես գարնանացանի աշխատանքները ժամանակին կազմակերպելու, այնպես էլ գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված այլ ծրագրեր իրականացնելու համար:

Мы вынуждены пройти через эти испытания во имя того, чтобы сохранить Арцах армянским - Рубен Варданян 01/26/2023   17:54  |  Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Рубен Варданян посетил общины Норагюх, Хндзристан, Патара Аскеранского района, провёл встречи с жителями как указанных сёл, так и соседних населённых пунктов. Об этом сообщает пресс-служба правительства Арцаха.
Госминистра сопровождали министр территориального управления и инфраструктур Сурен Галстян, депутат фракции «Армянская Революционная федерация «Дашнакцутюн»» Национального собрания Республики Арцах Давид Ишханян и руководитель администрации Аскеранского района Гамлет Апресян.
Подчеркнув необходимость непосредственного общения с населением, Рубен Варданян отметил, что особенно с точки зрения совместного преодоления этой кризисной ситуации приоритетно важно предоставлять населению информацию из первых рук, выслушивать их мнения и замечания: «Думаю, это самый эффективный способ общения в Арцахе. Мы действительно сталкиваемся с большими трудностями, но также ведётся большая работа для их преодоления и пытаемся двигаться вперёд, решая новые ежедневно возникающие проблем».
Он сообщил подробную информацию о текущей ситуации в области продовольственных товаров, бензина и дизельного топлива, электроэнергии и газоснабжения, рассказал о других последствиях блокады и её влиянии на экономику, представил реализованные Оперативным штабом и планируемые шаги.
Госминистр отметил, что всеми средствами ведётся работа в направлении снятия блокады, но, с другой стороны, правительство обязано быть готовым к тому, чтобы обеспечить минимальные жизненные потребности населения в случае всех возможных сценариев.
Говоря о причинах блокады, он подчеркнул, что Азербайджан всячески пытается сломить дух армян Арцаха и посредством давления достигнуть исхода армян из Арцаха. Рубен Варданян при этом отметил, что испытывает гордость, видя выдержку арцахского армянства: «Мы вынуждены пройти через эти испытания во имя того, чтобы сохранить Арцах армянским и чтобы отстоять наше право жить достойно на своей земле. Это трудный путь – не могу обещать, что проблем не будет, но заверяю вас, это единственный путь, который позволит сохранить нашу родину».
Во всех трёх общинах участники встреч заверили, что не видят альтернативы этому пути и ради этой цели готовы выдержать все трудности. В этом контексте, в частности, речь шла о необходимости своевременно подготовиться к весеннему севу и организовать сельскохозяйственные работы, что чрезвычайно важно также с точки зрения продовольственной безопасности. Госминистр отметил, что будет сделано всё возможное для того, чтобы организовать весенние посевные работы, а также для выполнения других программ, направленных на развитие сельского хозяйства.