ՀՅԴ Հայ դատի Կանադայի հանձնախմբի հայտարարությունը կանադական խորհրդարանում Արցախի շրջափակման թեմայով լսումների վերաբերյալ 01/26/2023 14:04 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՅԴ Հայ դատի Կանադայի հանձնախմբի տևական աշխատանքների արդյունքում հունվարի 25-ին Կանադայի Համանյքների պալատի արտաքին հարաբերությունների և միջազգային զարգացման մշտական հանձնաժողովը գումարել է երկու առանձին նիտեր։
Նիստերը գումարվել են՝ համաձայն հանձնաժողովի կողմից նախորդ շաբաթ միաձայն ընդունված որոշման, որի նախագիծը ներկայացվել էր «Քվեբեկի բլոկ» խմբակցության անդամ Սթեֆան Բերգերոյի կողմից, որը պահանջել էր նվազագույնը երեք հանդիպում, որոնց ընթացքում հանձնաժողովի անդամները հնարավորություն կունենան լսելու Արցախի Հանրապետությունը ներկայացնող անձանց, ինչպես նաև փորձագետների և կանադահայ համայնքի ներկայացուցիչների։
Կանադական խորհրդարանում կայացած նիստերի բացառիկ բնույթն ու պատմականությունը նրանում է, որ առաջին անգամ Արցախի Հանրապետության պետական ներկայացուցիչները հանդես եկան կանադական խորհրդարանի առջև և ներկայացրեցին Արցախի բնակչության պայքարը հանուն արժանապատիվ կյանքի։ Առաջին հանդիպմանը մասնակցել են ՀՅԴ Հայ դատի Կանադայի հանձնախմբի համանախագահ Շահեն Միրաքյանը, դոկտոր Թալին Փափազյանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում և Կանադայում Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։ Երկրորդ հանդիպմանը մասնակցել են «Միջազգային ճգնաժամային խմբի» Հարավային Կովկասի հարցերով ավագ վերլուծաբան Օլեսյա Վարդանյանը և Վինդսորի համալսարանի իրավունքի պրոֆեսոր Քրիստոֆեր Վոթերսը։
Հրավիրյալները, յուրաքանչյուրն իր մասով, հանգամանորեն անդրադարձել են ստեղծված իրավիճակին։ Կարևորվել է Կանադայի կողմից Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշման իրականացումը, որպեսզի վերջինս վերջ տա իր ցեղասպան քաղաքականությանը։
Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչները հանձնաժողովի անդամներին ներկայացրել են իրական փաստեր՝ կապված մարդասիրական ծանր հետևանքների և Ադրբեջանի ցեղասպանական ագրեսիայի հետևանքների հետ, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության առաջնահերթություններն ու ազատ ու անկախ կյանքի տեսլականը։
ՀՅԴ Հայ դատի Կանադայի շնորհակալություն է հայտնում խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներին այս կարևոր հարցում օժանդակության համար և հասատատակամ է շարունակելու ջանքերը՝ Արցախի շրջափակմանը վերջ դնելու և Արցախի ձայնը լսելի դարձնելու ուղղությամբ։
- 06/07/2023 17:36 Իշխանությունների հակապետական քաղաքականությունը չի բխում Հայաստանի քաղաքացիների դիրքորոշումից. Զաքարյան
- 06/07/2023 13:59 Սելավների պատճառով Ալավերդի-Ախթալա հատվածում երկաթգիծը վնասվել է. դեպի Թբիլիսի երթը չեղարկվել է

Представители Арцаха рассказали в парламенте Канады о последствиях геноцидальной агрессии Азербайджана 01/26/2023   15:20  |  Лента новостей
Постоянная комиссия по внешним отношениям и международному развитию Палаты общин Канады 25 января созвала два отдельных заседания.
Как сообщает центральный офис Бюро "Ай Дата" АРФД, заседания были созваны в соответствии с решением, единогласно принятым комиссией на прошлой неделе.
Проект решения представил Стефан Бержерон, член фракции «Квебекский блок», который потребовал не менее трех заседаний, в ходе которых члены комиссии послушают представителей Республики Арцах, а также экспертов и представителей армянской общины Канады.
Исключительный характер и историческая значимость заседаний канадского парламента заключаются в том, что впервые государственные представители Республики Арцах выступили перед канадским парламентом и представили борьбу населения Арцаха за достойную жизнь на своей Родине. В первом заседании приняли участие сопредседатель канадского комитета "Ай Дата" АРФД Шаген Миракян, доктор Талин Папазян, представитель Республики Арцах в США и Канаде Роберт Аветисян и омбудсмен Арцаха Гегам Степанян. Во втором заседании  участвовали старший аналитик по Южному Кавказу Международной кризисной группы Олеся Варданян и профессор права Виндзорского университета Кристофер Уотерс.
Приглашенные участники обстоятельно коснулись создавшейся ситуации. Была подчеркнута необходимость оказания давления Канады на Азербайджан с целью прекращения его геноцидальной политики.
Представители Республики Арцах представили членам комиссии факты, связанные с последствиями гуманитарного кризиса и геноцидальной агрессией Азербайджана, а также приоритеты Республики Арцах и свое видение свободной и независимой жизни.
Комитет АРФД "Ай Дата" Канады выражает членам парламентской комиссии свою признательность за помощь в этом важном деле и полон решимости продолжать усилия, чтобы добиться прекращения блокады Арцаха и донести голос Арцаха до мирового сообщества.