Ռուսական կողմի միջնորդությամբ կազմակերպվել է հաղորդակցություն ադրբեջանական կողմի հետ՝ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման նպատակով,որևէ առաջընթաց չի արձանագրվել. Արայիկ Հարությունյան 01/18/2023   18:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ հունվարի 18-ին անց է կացվել Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ, որին մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները:
Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, նիստում ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու արգելափակման պատճառով Արցախում արդեն 38 օր տևող հումանիտար ճգնաժամի հետևանքները, քննարկվել  են դրանց հաղթահարման մեխանիզմները։
ԱՀ նախագահը տեղեկացրել է, որ հունվարի 15-ին ռուսական կողմի միջնորդությամբ կազմակերպվել է հաղորդակցություն ադրբեջանական կողմի հետ՝ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման նպատակով: Արցախը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ մայրուղու վերաբացման ուղղությամբ որևէ առաջընթաց չի արձանագրվել: Դրա փոխարեն, հունվարի 17-ին գազամատակարարման  խաթարման հետևանքով ստեղծվել են  նոր լրջագույն խնդիրներ:
ԱՀ ԱԽ նիստում ընդգծվել է սոցիալ-տնտեսական ոլորտում իրականացվող քայլերը ճգնաժամային իրավիճակին համապատասխանեցնելու  անհրաժեշտությունը։ Լիազոր պետական կառույցների ղեկավարներին Հանրապետության նախագահը տվել է հանձնարարականներ։ Օպերատիվ շտաբի պետ, պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն առաջիկայում  կներկայացնի  շրջափակման պայմաններում բնակչության կենսագործունեության  հետագա ապահովման, հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման  ուղղությամբ կոնկրետ առաջարկներ:
16:36 11/01/2023  |  ՄեկնաբանությունԱրցախցին շարունակում է լիահույս մնալ, որ մարդը, նրա իրավունքներն ավելին են, քան դրամական արտահայտություն ունեցող արժեքները. Արայիկ Հարությունյան
15:29 11/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Անվտանգության խուրհուրդը պատասխանել է Նիկոլ Փաշինյանին. պնդումները չեն համապատասխանում համազգային պայքարի գաղափարներին

Президент Арцаха сообщил о контакте с Баку: подвижек в вопросе разблокировке дороги не зафиксировано 01/18/2023 22:49 | Лента новостей
Под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна 18 января состоялось расширенное заседание Совета Безопасности, в котором приняли участие также представители политических сил Национального собрания. Об этом сообщает пресс-служба президента Арцаха
Согласно сообщению, на заседании были представлены последствия гуманитарного кризиса в Арцахе, который длится уже 38 дней из-за блокирования Азербайджаном автомобильной дороги Степанакерт-Горис, обсуждены механизмы их преодоления.
Президент Арцаха сообщил, что 15 января при посредничестве российской стороны был организован контакт с азербайджанской стороной с целью урегулирования ситуации.
Подвижек в вопросе разблокирования единственной автомагистрали, связывающей Арцах с внешним миром, не зафиксировано. Вместо этого 17 января в результате перебоев с газоснабжением Арцаха возникли новые серьезные проблемы.
На заседании Совета безопасности Арцаха была подчеркнута необходимость приведения предпринимаемых в социально-экономической сфере шагов в соответствие с кризисной ситуации. Президент дал поручения руководителям уполномоченных государственных структур. Начальник оперативного штаба, государственный министр Рубен Варданян в ближайшее время представит конкретные предложения по дальнейшему обеспечению жизнедеятельности населения в условиях блокады, преодолению гуманитарного кризиса.