Մենք շահագրգռված ենք զարգացնել համագործակցությունը Հյուսիս-Հարավ կապի, ինչպես նաև Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքի շրջանակներում. Միրզոյան 01/13/2023   12:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթով է հանդես եկել G-20-ում Հնդկաստանի նախագահության շրջանակներում անցկացվող «Հարավի ձայն վիրտուալ գագաթաժողովին»: Նախարար Միրզոյանն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
«Ձերդ գերազանցություն նախարար Ջայշանկար,
Նախ, ես կցանկանայի շնորհավորել Հնդկաստանին G-20-ի նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ և հայտնել մեր երախտագիտությունը «Հարավի ձայն վիրտուալ գագաթաժողովին» մասնակցության հրավերի համար:
Անցյալ ամիս Նյու Յորքում ես ականատես եղա ՄԱԿ անդամ-պետությունների շրջանում միասնության և առաջընթացի խթանմանն ուղղված Հնդկաստանի դերակատարությանը՝ միտված մեր բոլոր ժողովուրդների առջև ծառացած մարտահրավերները համատեղ ուժերով հասցեագրելու անհրաժեշտությանը, ինչպես նաև ՄԱԿ կանոնադրությունը և դրա հիմնական սկզբունքները պահպանելուն: Ուրախալի է տեսնել, որ Հնդկաստանն իր կենսունակ ժողովրդավարությամբ և դինամիկ տնտեսությամբ արագ առաջընթաց է գրանցում շատ ոլորտներում, և գլոբալ ցնցումների այս ժամանակաշրջանում մենք գնահատում ենք Հնդկաստանի կայունացնող գործունեությունը:
Աշխարհում, որտեղ սպառնալիքներն ու մարտահրավերները շարունակում են ավելանալ, իսկ բացառման երևույթները շարունակում են աճել, մենք պետք է ներառական գործընկերության համար նոր ուղիներ բացահայտենք՝ մեղմելու բացասական միտումները և օգտվելու Գլոբալ հյարավի հսկայական ներուժից: Այդ առումով, G-20-ում Հնդկաստանի նախագահության առաջնահերթությունները՝ կանաչ զարգացումից մինչև տեխնոլոգիական փոխակերպում, ներառական և կայուն աճից մինչև կանանց կողմից առաջնորդվող զարգացում և այլն, նախապայման են հանդիսանում ազատ և բաց աշխարհի համար, որը փոխկապակցված է, բարեկեցիկ և ապահով:
Գլոբալ հարավի երկրների և ժողովուրդների զարգացման համար բարենպաստ միջավայր ստեղծելու առաջնահերթություններից պետք է լինի հաղորդակցությունը։ Որպես դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկիր՝ Հայաստանը  մեր տարածաշրջանում և նրա սահմաններից դուրս ներառական և անաչառ տարածաշրջանային ու անդրսահմանային կապի խրախուսման վաղեմի ջատագովն է, ինչը կբացահայտի Հարավային Կովկասի առևտրային և տարանցիկ ներուժը: Դեպի ծով ելք չունեցող և տարանցիկ երկրների միջև արդյունավետ համագործակցությունը և բոլոր տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն առանցքային են մարդկանց, ապրանքների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժի քաղաքական խոչընդոտները վերացնելու համար, հատկապես գլոբալ տնտեսական անկման ժամանակաշրջանում և բոլոր ժողովուրդների տնտեսական ու սոցիալական իրավունքների իրացման տեսանկյունից:
Այս առումով մենք շահագրգռված ենք զարգացնել համագործակցությունը Հյուսիս-Հարավ կապի, ինչպես նաև Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքի շրջանակներում։ Հայաստանը նշանակալի է համարում Հնդկաստանի ներուժն ու հեռանկարային դերն այս նախագծերում։
Մինչ մենք խոսում ենք հաղորդակցության և մարդկանց ազատ տեղաշարժի մասին, արդեն մեկ ամսից ավելի է, ինչ ամբողջ աշխարհն ականատես է լինում այս սկզբունքների կոպտագույն խախտման. շինծու բնապահպանական մտահոգությունների պարտրվակով Ադրբեջանի կառավարության մի խումբ գործակալներ արգելափակել են Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ կյանքի ճանապարհը: Վարկաբեկելով համաշխարհային բնապահպանական օրակարգը և ոտնահարելով ազատ տեղաշարժի իրավունքը՝ Ադրբեջանը պատանդառության մեջ է պահում Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայերի, այդ թվում` 30 հազար երեխաների և մի քանի հազար հաշմանդամների։ Ադրբեջանական ապօրինի շրջափակման պատճառով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն այսօր առերեսվում է հումանիտար աղետի: Առկա է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, սննդի և դեղորայքի սուր պակաս։ Զգալի է թերսնման, հատկապես` երեխաների թերսնման վտանգը։ Ադրբեջանական շրջափակման տարբեր կողմերում հայտնված հարյուրավոր ընտանիքներ մնում են բաժանված։
Ստեղծված իրավիճակում մենք բարձր ենք գնահատում միջազգային հանրության և, մասնավորապես, 2022 թվականի դեկտեմբերի 20-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի ժամանակ ՄԱԿ ԱԽ անդամների մեծամասնության միանշանակ կոչերը՝ շրջափակումը դադարեցնելու և միջազգային կազմակերպությունների` Լեռնային Ղարաբաղ մուտքն ապահովելու վերաբերյալ։
Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի շարունակական սադրանքներն ու ագրեսիվ գործողությունները ցույց են տալիս, որ պատասխանատվության համարժեք մեխանիզմների բացակայությունը միայն խրախուսում է Ադրբեջանին` կասկածի տակ դնել միջազգային հանրության գործողություններ ձեռնարկելու վճռականությունն ու պատրաստակամությունը։ Ներկայումս մեր միջազգային գործընկերների, այդ թվում` G-20 անդամների կողմից անհրաժեշտ է Ադրբեջանի վրա հստակ ճնշում գործադրել` դադարեցնելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անմարդկային շրջափակումը և բանակցությունների սեղան վերադառնալու նպատակով։
Մենք նաև անհրաժեշտ ենք համարում տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու համար Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի համապատասխան մարմինների համար Լեռնային Ղարաբաղ անարգել մարդասիրական մուտքի ապահովումը։
09:12 20/12/2022  |  ՄամուլԱրարատ Միրզոյանին ծեծի ենթարկելու գործը հսկող դատախազը նոր պաշտոն է ստացել. «Ժողովուրդ»
08:49 15/12/2022  |  ՄամուլՊՎԾ-ն հիմա էլ ԱԳՆ է մտել. զարգացումներ կլինեն. «Ժողովուրդ»
14:33 13/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը կմեկնի Նյու-Յորք
09:13 08/12/2022  |  Մամուլ5 մլն դրամ. ԱԳՆ-ն նոր գույք է գնում. «Ժողովուրդ»
17:59 07/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյո, քննարկվել է ՀԱՊԿ-ի կողմից ռազմատեխնիկական օգնություն ցուցաբերելու հարցը, բայց մեզ համար առաջնայինը քաղաքական գնահատականն էր.Արարատ Միրզոյան (տեսանյութ)
17:24 07/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը երկու պատճառ նշեց՝ ԵՄ դիտորդների մանդատը երկարացնելու որոշումը ողջունելու համար
17:20 07/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն ու Հունգարիան փոխադարձաբար դեսպաններ կնշանակեն. Միրզոյան
17:14 07/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎստահ չեմ, որ մինչեւ տարեվերջ կունենանք պայմանագրի վերջնական տարբերակ. Միրզոյան

Мирзоян призвал страны G20 оказать давление на Баку с целью прекращения бесчеловечной блокады народа Нагорного Карабаха 01/13/2023   16:26  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 12 января выступил с речью на виртуальном саммите «‎Голос глобального юга», проведенного в рамках председательства Индии в G-20. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в своем выступлении министр Мирзоян, в частности, отметил:
«Ваше Превосходительство министр Джайшанкар,
Во-первых, я хотел бы поздравить Индию с началом председательства в G-20 и выразить нашу признательность за приглашение на виртуальный саммит «‎Голос глобального юга».
В прошлом месяце в Нью-Йорке я стал свидетелем лидерства Индии в продвижении единства и прогресса среди государств-членов ООН, направленную на необходимость совместной работы для решения вызовов, с которыми сталкивается наши народы, а также для соблюдения Устава Организации Объединенных Наций и его основных принципов. Отрадно видеть, что Индия с ее жизнеспособной демократией и динамичной экономикой стремительно прогрессирует во многих сферах, и мы ценим стабилизирующую деятельность Индии в эти времена глобальных потрясений.
В мире, где угрозы и вызовы увеличиваются, а тенденции изоляции продолжают расти, нам необходимо исследовать новые пути и каналы инклюзивного партнерства, чтобы смягчить негативные тенденции и задействовать огромный потенциал Глобального юга. В этом плане, приоритеты председательства Индии в G-20- от зеленого развития до технологических преобразований, от инклюзивного и устойчивого роста до развития, возглавляемого женщинами, и многие другие являются предпосылками для свободного, открытого мира, который взаимосвязан, процветающий, безопасный.
Одним из приоритетов создания благоприятной среды для развития стран и народов Глобального юга должна быть взаимосвязанность. Армения как развивающаяся страна, не имеющая выхода к морю, является давним сторонником содействия инклюзивных и справедливых региональных и трансграничных связей в нашем регионе и за его пределами, что позволит разблокировать торговый и транзитный потенциал Южного Кавказа. Эффективное сотрудничество между транзитными странами и странами, не имеющими выхода к морю, а также разблокирование всех региональных транспортных коммуникаций является ключом к устранению политических барьеров на пути свободного передвижения людей, товаров и услуг, в частности, в условиях глобального экономического спада и с точки зрения реализации экономических и социальных прав всех народов.
В этой связи мы заинтересованы в развитии сотрудничества в рамках связи Север-Юг, а также международного транспортного коридора Персидский залив-Черное море. Армения рассматривает потенциал и перспективную роль Индии в этих проектах как весьма значительную.
Пока мы говорим о взаимосвязанности и свободном передвижении людей, уже больше месяца весь мир стал свидетелем грубого нарушения этих принципов: под выдуманными экологическими опасениями группа азербайджанских правительственных агентов заблокировала Лачинский коридор - единственную дорогу жизни, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией и остальным миром. Дискредитируя глобальную экологическую повестку и нарушая право на свободное передвижение, Азербайджан держит в заложниках 120 тысяч армян Нагорного Карабаха, в том числе 30 тысяч детей и несколько тысяч людей с ограниченными возможностями. Из-за незаконной азербайджанской блокады народ Нагорного Карабаха сегодня сталкивается с гуманитарной катастрофой. Ощущается острый дефицит товаров первой необходимости, продуктов питания и медикаментов. Ощутима опасность недоедания, особенно недоедания детей. Сотни семей, оставшихся по разные стороны азербайджанской блокады, остаются разделенными.
В этой ситуации мы высоко ценим однозначные призывы международного сообщества и особенно большинства членов СБ ООН в ходе экстренного заседания СБ ООН, состоявшегося 20 декабря 2022 года, о прекращении блокады и обеспечении доступа в Нагорный Карабах для международных организаций.
Однако непрекращающиеся провокации и агрессивные действия Азербайджана демонстрируют, что отсутствие решительных и надлежащих механизмов ответственности лишь поощряет Азербайджан к дальнейшему испытанию решимости и готовности международного сообщества к действиям. В настоящее время необходимо конкретное давление на Азербайджан со стороны наших международных партнеров, в том числе членов G-20, с целью прекращения бесчеловечной блокады народа Нагорного Карабаха и возвращения за стол переговоров.
Мы также считаем необходимым развертывание международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор для оценки гуманитарной ситуации на местах, а также обеспечения беспрепятственного гуманитарного доступа в Нагорный Карабах для соответствующих органов ООН.