Ուժային կառույցները ներխուժել են ՀՅԴ մի շարք անդամների տներ, խուզարկություններ կատարել, կան բերման ենթարկվածներ. Քրիստինե Վարդանյան 01/11/2023   11:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վաղ առավոտից խուզարկություններ են իրականացվում Երևանում և Արարատում բնակվող ՀՅԴ մի շարք անդամների տներում։ ՀՅԴ անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց տեղեկությունը՝ նշելով, որ ուժային կառույցները ներխուժել են ՀՅԴ մի շարք անդամների տներ, այդ թվում՝ վեց ամիս ապօրինի կալանքի տակ գտնվող Գերասիմ Վարդանյանի տուն, ով վերջերս էր ազատ արձակվել։
«Խոսքն Արարատի մարզի և Երևանի ՀՅԴ մի շարք անդամների տներ ներխուժումների մասին է, կան նաև բերման ենթարկվածներ։ Այս պահին թիվը կոնկրետ և որ գործի շրջանակներում են գործողություններ իրականացվում, պարզ չէ։ «Հայաստան» դաշինքի մի շարք պատգամավորներ արդեն ուղևորվել են այն ուղղություններով, որտեղ գործողություններ են եղել՝ պարզելու բոլոր հարցերը։ Սա բացառապես քաղաքական ենթատեքստ ունի և հերթական գործողություններն է՝ ինչ-որ քաղաքական գնահատականներով պայմանավորված»,- նշեց Վարդանյանը։
Պատգամավորը տեղեկություններ չունի՝ արդյոք իրականացված խուզարկությունների ժամանակ առգրավումներ եղել են, թե ոչ։ Ինչ վերաբերում է Գերասիմ Վարդանյանին, պատգամավորը նշեց, որ նրա՝ բերման ենթարկված լինելու մասին տեղեկություն չունի, այսօր նրան հրավիրել են հարցաքննության։
ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը տեղեկացրել է, որ վարույթը, որի շրջանակներում խուզարկություններ են իրականացվել, նախաձեռնվել է 2022թ օգոստոսին՝ ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով, այն է՝ օրինական կամ անօրինական հավաքին մասնակցելուն հարկադրելն անձի կամ նրա մերձավոր ազգականի կամ մերձավորի նկատմամբ բռնություն գործադրելու, գույքը ոչնչացնելու, վնասելու կամ վերցնելու սպառնալիքով կամ շանտաժի միջոցով։
Աբրահամյանը նշել է, որ դատարանի համապատասխան որոշման հիման վրա իրականացվում են խուզարկություններ մի քանի անձանց առնչվող մի քանի հասցեներում, ինչպես նաև իրականացվում են այլ քննչական գործողություններ։
11:21 11/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԽուզարկում են ՀՅԴ անդամների տները և բերման ենթարկում նրանցից ոմանց. yerkir.am
16:28 30/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ-ն մոմավառություն է կազմակերպում «Եռաբլուրում»
12:27 30/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ-ն ներկայացրել է Հայ դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների աշխատանքների ամփոփագիրը
20:55 27/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրեն Մանուկյանի կալանավորման ժամկետը երկարացվել է ևս երկու ամսով
18:21 21/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի խորհրդակցություն
13:05 21/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ ներկայացուցիչները Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլիի հետ քննարկել են Արցախի ապաշրջափակման հարցը
17:32 16/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀանդիպում ՀՅԴ Հայ դատի համաշխարհային ցանցի և Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչների միջև

В АРФД сообщили об обысках в домах своих соратников 01/11/2023 12:26 | Лента новостей
С раннего утра прошли обыски в домах целого ряда представителей АРФ "Дашнакцутюн", проживающих в Арарате и Ереване. Эту информацию в беседе с "ФактИнфо" подтвердила депутат парламента РА от блока "Армения" Кристине Варданян.
Она отметила, что силовые структуры ворвались в дома ряда представителей АРФД, в том числе в дом находившегося полгода под стражей Герасима Варданяна, который недавно вышел на свободу.
"Есть также подвергнутые приводу. На данный момент их число не известно, также не ясно, в рамках какого дела проводятся действия. Ряд депутатов от блока "Армения" уже направились по тем адресам, где проводились действия по каким-то политическим соображениям", - отметила Варданян.
Депутат не располагает сведениями о том, были ли произведены изъятия в ходе обысков. Что касается Герасима Варданяна, то парламентарий отметила, что у нее нет информации о его задержании; сегодня его вызвали на допрос.
Пресс-секретарь Следственного комитета Армении Гор Абрамян сообщил, что производство, в рамках которого прошли обыски, было инициировано в августе 2022 года в масисском следственном отделе СУ СК РА по Араратской области по признакам части 2 статьи 236 УК РА(принуждение к участию в законном или незаконном собрании с угрозой применения в отношении лица или его близкого родственника или родственника насилия, уничтожения, повреждения или изъятия имущества либо шантажа).
Абрамян отметил, что на основании соответствующего решения суда обыски проводятся по адресам нескольких лиц. Он добавил, что проводятся также другие следственные действия.