Ծանր վիճակում գտնվող 3 հիվանդներ Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ Արցախից տեղափոխվել են Հայաստան 12/28/2022   11:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում բուժում ստացող երեք հիվանդներ՝ «Թոքային արյունահոսություն, արտերիովենոզ մալֆորմացիա», «Պլևրայի մետաստատիկ ախտահարում, ձախակողմյան հիդրոթորաքս, թոքի աբսցես», և «Խոլեդոխոլիթիազ․Լյարդային անբավարարություն» ախտորոշումներով, օրեր շարունակ գտնվում են ծանր վիճակում՝ տեղի բժիշկների վերահսկողության տակ։Այս մասին հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը:
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ հիվանդներն այսօր տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։

Трое тяжелобольных пациентов при посредничестве МККК доставлены в Ереван из Степанакерта 12/28/2022   11:26  |  Лента новостей
В Ереван из Степанакерта были доставлены трое тяжелобольных пациентов. Об этом сообщает Минздрав Республики Арцах.
Сообщается, что из-за блокирования Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, трое пациентов с диагнозами "легочное кровотечение, артериовенозная мальформация", "метастатическое поражение плевры, левосторонний гидроторакс, абсцесс легкого", " холедохолитиаз, печеночная недостаточность", проходящих лечение в Республиканском медцентре республики, находились на протяжении дней находились в тяжелом состоянии под присмотром местных врачей.
"При посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Степанакерта в Ереван сегодня были доставлены трое тяжелобольных граждан", - говорится в сообщении.