ՌԴ-ն չի կատարում Լաչինի միջանցքը վերահսկողության տակ պահելու՝ իր ստանձնած պարտավորությունը. Փաշինյան(տեսանյութ) 12/22/2022   11:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լաչինի միջանցքը փակելու Ադրեբջանի գործողություններն ապօրինի են և կոպտորեն խախտում են իր ստանձնած պարտավորությունները՝ մասնավորապես 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները։ Համաձայն եռակողմ հայտարարության՝ Լաչինի միջանցքը գտնվում է ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո, և Ադրբեջանը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների տեղափոխման անհրաժեշտությունը։ Այս դրույթը, փաստորեն, չի իրագործվում։ Կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Փաստացի ստացվում է, որ եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունը՝ վերահսկողության տակ պահել Լաչինի միջանցքը, չի կատարում նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը։ Ճիշտ է՝ նման բան տեղի է ունեցել Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների հետարևնքով, բայց սրանից իրավիճակը չի փոխվում, քանի որ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայության իմաստը հենց նման ապօրինություններ թույլ չտալն է»,-ասաց Փաշինյանը։

Де-факто выходит, что российские миротворцы не выполняют взятое на себя обязательство по контролю над Лачинским коридором - Пашинян 12/22/2022   11:57  |  Лента новостей
Действия Азербайджана по перекрытию Лачинского коридора незаконны и грубейшим образом нарушают взятые им на себя обязательства, в частности положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг, 22 декабря.
Как напомнил Пашинян, согласно пункту 6 трехстороннего заявления, Лачинский коридор находится под контролем миротворческого контингента РФ, и Азербайджан гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях.
"Это положение фактически не выполняется.  Де-факто выходит, что взятое на себя обязательство по трехстороннему заявлению, в частности, по части сохранения контроля над Лачинским коридором, не выполняет и миротворческий контингент РФ. Правда, это произошло из-за незаконных действий Азербайджана, но от этого ситуация не меняется, поскольку ключевой смысл присутствия миротворческого контингента РФ заключается именно в недопущении подобного рода беззаконий и сохранении контроля над Лачинским коридором в частности", - сказал Пашинян.