Ով է գնդակահարել հայ ռազմագերիներին և ինչպես դա կանդրադառնա Երևան-Բաքու բանակցությունների վրա. BBC-ի հետաքննությունը 12/12/2022   14:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի դեմ 2022 թվականի սեպտեմբերին կայացած ադրբեջանական ագրեսիայի ժամանակ ադրբեջանցի զինվորականները գնդակահարել են 8 (որոշ տեղեկություններով՝ 9) անզեն հայ զինվորի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ միջադեպն ուսումնասիրել են BBC-ի, Bellingcat հետաքննական խմբի և Human Rights Watch (HRW) միջազգային իրավապաշտպան խմբի լրագրողները։ BBC-ն ուսումնասիրել է նաև, թե ինչպես տեղի ունեցածը կանդրադառնա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցությունների վրա։
«Արևածագի շողերով լուսավորված բլրի գագաթին զինված մարդիկ, որ հենց նոր էին գրավել հակառակորդի մարտական դիրքերը, զենքի սպառնալիքով մի խումբ ռազմագերիների հավաքում են մի վայրում և ստիպում նրանց, ձեռքերը բարձրացրած, նստել գետնին: Հնչում են կրակոցներ: Լսվում է բղավոց ադրբեջաներեն լեզվով՝ «Վուրմա, Վուրմա» (Մի՛ կրակեք)։ Ռազմագերիներն ընկնում են, ընկածների ուղղությամբ կրակոցները որոշ ժամանակ դեռ շարունակվում են», - ներկայացնում է միջադեպը BBC-ն՝ հավելելով, որ բջջային հեռախոսով նկարահանված 40 վայրկյան տևողությամբ տեսահոլովակն արագ տարածվեց սոցիալական ցանցերում և Telegram-ալիքներում։
Հոդվածում նշվում է, որ Հայաստանը Ադրբեջանին մեղադրել է ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի և արտադատական սպանությունների մեջ։ Իսկ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը BBC-ին ասել է, որ այս գործով նյութեր է ուղարկել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ): Հոկտեմբերի սկզբին Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազությունը հայտարարել էր, որ կատարվում է նախաքննություն, և «եթե ենթադրյալ անձանց, զինվորականների մեղքն ապացուցվի», ապա «քրեական պատասխանատվության հարցը կարող է լուծվել»։
Ո՞վ է կրակել և ո՞վ է դարձել զոհ
Այնուհետև BBC-ն ներկայացնում է տեսանյութի իր վերլուծությունը՝ նշելով, որ հրապարակված կադրերում առնվազն 15 զինծառայող շրջապատել է ութ (այլ տվյալներով՝ ինը) անզեն մարդկանց խմբի, որի անդամները կրում են հայկական բանակում օգտագործվող սաղավարտներ և համազգեստ։
BBC-ն համեմատել է այս կամուֆլյաժը հայկական զինված ուժերի նոր համազգեստների և հայկական բանակի կողմից օգտագործվող սաղավարտների հայտնի լուսանկարների հետ։ Իսկ հարձակվող զինվորների համազգեստը համընկնում է ադրբեջանական բանակում կիրառվող համազգեստի հետ: Այնուամենայնիվ, համազգեստի վրայի գրություններից հնարավոր չէ որոշել, թե որ ստորաբաժանումից են հարձակվող զինվորները:
Bellingcat-ի հետաքննիչները եկել են նույն եզրակացության՝ նրանք համազգեստի գույները համեմատել են camopedia.org կայքում տեղադրված նմուշների հետ, որտեղ ներկայացված են տարբեր երկրների զինված ուժերի համազգեստները:
Տեսանյութը հրապարակած ադրբեջանամետ Telegram-ալիքում ասվում է, որ զինծառայողները  Ադրբեջանի ԶՈւ հատուկ նշանակության ուժերից են (XTQ – xüsusi təyinat qüvvələri): BBC-ի, HRW-ի և Bellingcat-ի հետաքննիչները նաև հաստատել են, որ Vurma («Մի՛ կրակեք») արտահայտությունը բղավողի համար ադրբեջաներենը մայրենի լեզու է։
Թե ինչ է հետո լինում գերեվարվածների հետ՝ հայտնի չէ, սակայն Բերքլիի Կալիֆորնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ռոհինի Հաարը, որին վկայակոչում է HRW-ն, կարծում է, որ նման հեռավորությունից ավտոմատ զենքերից կրակելիս ողջ մնալու հնարավորությունը շատ ցածր է։
Ե՞րբ և որտե՞ղ է տեղի ունեցել գնդակահարությունը
Միջադեպի ժամանակը պարզելու համար Bellingcat-ի հետաքննիչները կիրառել են ժամանակագրական տեղորոշման մեթոդներ, այդ թվում՝ արբանյակային պատկերները և արևի դիրքը՝ նկարահանման վայրի նկատմամբ:
«Առկա տվյալները բավարար չեն կրակոցի ամսաթիվը ճշգրիտ որոշելու համար. ըստ հետաքննիչների՝ միջադեպը կարող էր տեղի ունենալ օգոստոսի կեսերից մինչև սեպտեմբերի 13-ի առավոտյան ժամը 6:00-6:30-ն ընկած ժամանակահատվածում: Բայց, հաշվի առնելով, որ սեպտեմբերյան մարտերը հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի են ունեցել սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը, ամենահավանական ժամանակը կարող է լինել սեպտեմբերի 13-ի վաղ առավոտը», - նշվում է հոդվածում։
Արձագանք և փոխադարձ մեղադրանքներ
Հայաստանը Ադրբեջանին մեղադրել է ռազմական հանցագործության մեջ և դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան, որը քննում է պետությունների հայցերը միմյանց դեմ։
Ադրբեջանի իշխանությունները հայտնել են, որ տեսանյութի հայտնվելու հետ կապված «բազմաթիվ քննչական գործողություններ» են իրականացրել և 10 քրեական գործ են հարուցել։ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի առաջին տեղակալ Էլչին Մամեդովը BBC-ի ադրբեջանական ծառայությանը հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ իրավիճակի առնչությամբ՝ վկայակոչելով հետաքննության գաղտնիությունը, սակայն նշել է, որ «տեսանյութում կեղծիքի տարրեր կան»։
Շատ դիտորդներ, հիմնվելով Ադրբեջանի անցյալի փորձի վրա, քիչ հույս ունեն, որ որևէ գործողություն կձեռնարկվի:
«Երբ 2020 թվականին կողմերի միջև ռազմական գործողությունների ավարտից անմիջապես հետո հայտնվեցին հայ զինվորների խոշտանգումների տեսագրությունները, Ադրբեջանի դատախազությունն այն ժամանակ նույնպես խոստացավ գործել, և մի քանի կասկածյալներ ձերբակալվեցին, սակայն հետաքննությունը ձգձգվեց, և ոչ ոք չդատապարտվեց։ 2020 թվականին ձերբակալված զինվորներից առնվազն մեկը 2022 թվականին պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» մեդալով», - eurasia.org-ի հոդվածում հիշեցնում են Ջոշուա Կուչերան, Անի Մեջլումյանը և Ուլքեր Նաթիգիզին։
Հոդվածում նաև նշվում է, որ նոյեմբերի 8-ին Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում իրենց տարած հաղթանակի 2 տարվա առթիվ ունեցած ելույթի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Շուշիում հայտարարել էր, որ սեպտեմբերի իրադարձությունները «դաս պետք է լինեն Հայաստանի համար» և ոչինչ չէր ասել Բաքվի և Երևանի միջև վստահության վերականգնման հնարավոր քայլերի մասին։
«Նախագահ Ալիևի ելույթը, որտեղ նա Հայաստանին անվանում է «թշնամի» և խոսում սեպտեմբերին «տված դասի» մասին, ճնշող զգացողություն է առաջացնում», - թվիթերում գրել է Կարնեգի հիմնադրամի ավագ հետազոտող, Ղարաբաղի մասին գրքի հեղինակ Թոմաս դե Վաալը։
Հոդվածում նշվում է, որ պարբերաբար տեղեկություններ են ստացվում բախումների և զինվորականների մահվան մասին՝ ինչպես Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում՝ ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում։
BBC-ի ռուսական ծառայությունը նաև մեջբերում է քաղաքագետ Տիգրան Գրիգորյանի խոսքերը, ով գտնում է, որ Բաքուն ակտիվորեն ռազմական դիվանագիտության քաղաքականություն է վարում՝ փորձելով Հայաստանին ստիպել խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի համար շահավետ պայմաններով, եթե Երևանը ցանկանում է խուսափել հետագա ռազմական էսկալացիայից:
Հոդվածում նաև մեջբերում են լրագրող և գրող Մարկ Գրիգորյանի խոսքերը, ով նշում է, որ «տեսանյութերը, որոնցում պատկերված են ինքնապաշտպանվելու հնարավորությունից զրկված մարդկանց նկատմամբ վայրագությունները, ուժեղացնում են Հայաստանում չափազանց բացասական կարծրատիպերը (ադրբեջանական) հարևանների նկատմամբ»:
«Ադրբեջանի հանրային տարածքում հազվադեպ են դրական արտահայտվում հարևանների մասին։ Սոցցանցերում արշավ է իրականացվում Հայաստանի վրա ռազմական ճնշումների հետ չհամաձայնողների դեմ՝ «Ճանաչիր դավաճանին» հեշթեգով։ BBC-ի ադրբեջանական ծառայության թղթակիցները ականատես են եղել, թե ինչպես տարրական դպրոցում 5-6 տարեկան երեխաներին սովորեցնում էին միահամուռ բղավել «Ատելություն, ատելություն թշնամու հանդեպ» (մեկ այլ կարգախոսի հետ մեկտեղ՝ «Ղարաբաղն Ադրբեջան է»), - նշված է հոդվածում:
Դիվանագետների կարծիքով՝ չնայած հոռետեսությանը, Բաքուն և Երևանն ամեն դեպքում, թեև դանդաղ, բայց շարժվում են դեպի համաձայնագիր, որը կարող է լինել առաջին նշանակալից քայլը դեպի խաղաղություն՝ 2020 թվականին ստորագրված փաստաթղթից հետո։
«Սակայն սեպտեմբերյան արյունահեղությունը երկու մայրաքաղաքներում այլ կերպ է դիտվում. ոմանց համար դա «խաղաղության պարտադրում» է, ոմանց համար՝ «ուժային ճնշումը գործում է» փաստարկի հաջողությունն է», - նշվում է հոդվածում։
Անցումային արդարադատությո՞ւն
Թեև ադրբեջանական հասարակության մեջ որոշակի քննադատություն եղավ ռազմագերիների հետ կապված տեսանյութի հրապարակումից հետո, սակայն այն լայն քննարկման չարժանացավ։
«Դրա հիմնական պատճառներից մեկն այն էր, որ ո՛չ առաջին, ո՛չ էլ երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմներից հետո պատերազմական հանցագործությունները չեն հետաքննվել կողմերից որևէ մեկի կողմից, և հասարակությունները դա ընկալեցին որպես «նոր իրողություն», - հիշեցնում է BBC-ն միջազգային International Crisis Group կազմակերպության ադրբեջանցի վերլուծաբան Զաուր Շիրիևի խոսքերը։
Հոդվածում նաև նշվում է, որ ազգամիջյան հակամարտությունները նոր երևույթ չեն, բայց այն վայրերում, որտեղ դրանք հաջողությամբ լուծվել են, մեծ դեր է խաղացել անցումային արդարադատության համակարգը:
Ինչպե՞ս բուժել վերքերը
Զաուր Շիրիևը գտնում է, որ անցումային արդարադատության տարրերը խաղաղ բանակցություններում ներդնելու հսկայական անհրաժեշտություն կա, և դա պետք է արտացոլվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրում։ Անցումային արդարադատության մեխանիզմն՝ ընդհանրապես, իսկ իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը և փոխհատուցումները՝ մասնավորապես,  հանրային աջակցության կարիք ունեն։ Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է ակտիվ քաղաքացիական հասարակություն և ազատ մամուլ՝ գործընթացը ղեկավարելու համար:
«Ցավոք, 2020 թվականի պատերազմից հետո մենք նման ակտիվություն չենք տեսնում, և եթե այդ քայլերը չձեռնարկվեն, ապա, ցավոք, մենք ականատես կլինենք նոր պատերազմական հանցագործությունների»,- ասում է Շիրիևը:

Кто расстрелял армянских военнопленных и как это отразится на переговорах между Ереваном и Баку: расследование BBC 12/12/2022   14:48  |  Лента новостей
Во время азербайджанской агрессии против Армении в сентябре 2022 года азербайджанские военные расстреляли 8 (по некоторым данным 9) безоружных армянских военнослужащих. Как сообщает «Арменпресс», инцидент изучили журналисты BBC, группа расследований Bellingcat и международная правозащитная группа «Human Rights Watch» (HRW). BBC также рассмотрела, как этот инцидент может повлиять на мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном.
«На вершине холма, освещенного лучами восхода солнца, вооруженные люди, только что захватившие боевые позиции противника, под дулом автоматов собрали группу военнопленных и заставили их сесть колени с поднятыми руками. Послышались выстрелы и крики на азербайджанском языке: «Вурма, Вурма» (Не стреляйте). Военнопленные упали, стрельба продолжалась еще некоторое время», - сообщает об инциденте ВВС, добавляя, что 40-секундная видеозапись, снятая на мобильный телефон, быстро распространилась в социальных сетях и Telegram-каналах.
В статье говорится, что Армения обвинила Азербайджан в бесчеловечном обращении с военнопленными и внесудебных казнях. Омбудсмен Армении Кристине Григорян сообщила ВВС, что направила материалы по этому делу в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ). В начале октября Генеральная прокуратура Азербайджана заявила, что ведется предварительное расследование, и, «если будет доказана вина подозреваемых лиц, военнослужащих», то «может быть решен вопрос об их уголовной ответственности».
Кто стрелял, и кто были жертвы?
ВВС представила свой анализ видеозаписи, отметив, что на опубликованных кадрах не менее 15 солдат окружили группу из восьми (по другим данным, девяти) безоружных людей, на которых были каски и обмундирование армянской армии.
ВВС сравнила этот камуфляж с новой формой Вооруженных сил Армении и известными фотографиями касок, используемых армянской армией. А форма атакующих солдат совпадает с формой, используемой в азербайджанской армии. Однако по надписям на обмундировании определить, из какой части атакующие солдаты, не представляется возможным.
К такому же выводу пришли исследователи Bellingcat, когда сравнили цвета униформы с образцами, размещенными на сайте camopedia.org, где представлена военная форма разных стран.
В проазербайджанском Telegram-канале, опубликовавшем видео, говорится, что это военнослужащие из спецназа Вооруженных сил Азербайджана (XTQ - xüsusi təyinat qüvvələri). Следователи BBC, HRW и Bellingcat также подтвердили, что азербайджанский язык является родным языком человека, кричащего «Вурма» («Не стреляй»).
Что произошло дальше с пленниками, неизвестно, но профессор Калифорнийского университета Беркли Рохини Хаар, которого цитирует HRW, считает, что шанс выжить при стрельбе из автоматического оружия с такого расстояния очень мал.
Когда и где была сделана запись
Чтобы определить время инцидента, следователи Bellingcat использовали методы хронологии, в том числе спутниковые снимки и положение солнца относительно места съемки.
«Имеющихся данных недостаточно для точного определения даты расстрела. По версии следствия, инцидент мог произойти в период с 6:00 середины августа до 6:30 утра 13 сентября. Но, учитывая, что сентябрьские бои на армяно-азербайджанской границе происходили в ночь с 12 на 13 сентября, наиболее вероятным временем может быть раннее утро 13 сентября», - говорится в статье.
Реакция и взаимные обвинения
Армения обвинила Азербайджан в военных преступлениях и обратилась в Европейский суд по правам человека и в Международный суд ООН, которые рассматривают претензии государств друг к другу.
Власти Азербайджана заявили, что провели «многочисленные следственные действия» в связи с появлением видеозаписи и возбудили 10 уголовных дел. Первый заместитель генпрокурора Азербайджана Эльчин Мамедов отказался комментировать ситуацию азербайджанской службе BBC, сославшись на конфиденциальность расследования, но отметил, что «в видеозаписи есть элементы подделки».
У многих наблюдателей, исходя из прошлого опыта Азербайджана, мало надежды на то, что будут предприняты какие-либо действия.
«Когда в 2020 году вскоре после окончания боевых действий между сторонами появились видеозаписи пыток армянских солдат, азербайджанская прокуратура также пообещала принять меры, и несколько подозреваемых были арестованы, но следствие затянулось, и никто не был осужден. Как минимум один из арестованных в 2020 году солдат был награжден медалью «За заслуги перед Отечеством» в 2022 году», - напоминают в статье, опубликованной на eurasia.org Джошуа Кучера, Ани Меджлумян и Улкер Натигизи.
В статье также упоминается, что 8 ноября во время выступления в Шуши по случаю 2-й годовщины их победы во второй карабахской войне президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что сентябрьские события «должны стать уроком для Армении», и ничего не сказал о доверии между Баку и Ереваном, о возможных шагах восстановления.
«Выступление президента Алиева, в котором он называет Армению «врагом» и говорит об «уроке, полученном» в сентябре, вызывает удручающее чувство», - написал в Twitter старший научный сотрудник Фонда Карнеги Томас де Ваал, автор книги о Карабахе.
В статье упоминается, что регулярно поступают сообщения о столкновениях и гибели военнослужащих, как на границе Азербайджана и Армении, так и в Нагорном Карабахе, в зоне контроля российских миротворцев.
Русская служба BBC процитировала политолога Тиграна Григоряна, заявившего, что Баку активно проводит политику военной дипломатии, пытаясь заставить Армению подписать мирный договор на выгодных для Азербайджана условиях, если Ереван хочет избежать дальнейшей военной эскалации.
В статье также приводятся слова журналиста и писателя Марка Григоряна, который констатирует, что «видеозаписи, изображающие зверства в отношении людей, лишенных возможности защитить себя, укрепляют в Армении крайне негативные стереотипы о  соседях (азербайджанцах)».
«В публичном пространстве Азербайджана о своих соседях говорят положительно очень редко. В социальных сетях хэштегом «Узнай предателя» проводится кампания против тех, кто не согласен с военным давлением на Армению. Корреспонденты азербайджанской службы BBC стали свидетелями того, как в начальной школе 5-6-летних детей наряду с другим лозунгом: «Карабах - это Азербайджан» учили хором выкрикивать «Ненависть, ненависть к врагу», - говорится в статье.
По словам дипломатов, несмотря на пессимизм, Баку и Ереван хоть и медленно, но движутся к соглашению, которое может стать первым значительным шагом к миру после подписанного в 2020 году документа.
«Однако сентябрьское кровопролитие в обеих столицах воспринимается по-разному. Для одних - это «навязывание мира», для других - «аргумент успеха, того, что силовое давление действует», говорится в статье.
09:20 09/12/2022  |  Лента новостейЗавершена идентификация тел 13 армянских военнослужащих – СК Армении