«Վերածնվող Հայաստան» և «Հայրենիք» կուսակցությունների ԱԺ-ից դուրս գալուց հետո «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներն այլևս գոյություն չունեն. Ղազինյան 12/06/2022 15:18 | Մեկնաբանություն
Ներքաղաքական կյանքը իր օրգանական միջավայր վերադարձնելու համար նախ պետք է արձանագրել, որ «Վերածնվող Հայաստան» և «Հայրենիք» կուսակցությունների ԱԺ-ից դուրս գալուց հետո «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներն այլևս գոյություն չունեն: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը։
«ՀՀ ԱԺ-ում ընդդիմություն են մնացել Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունն ու Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունները, որոնք պետք է ստանձնեն ընդդիմության քաղաքական պատասխանատվությունը, իսկ ԱԺ խմբակցությունները պետք է անվանափոխել այս երկու կուսակցությունների անուններով:
Այն ընդդիմադիր պատգամավորները, որոնք չեն հանդիսանում նշված կուսակցությունների անդամներ կամ չեն ցանկանում պատասխանատվություն ստանձնել նրանց քաղաքական գործունեության համար, կարող են դուրս գալ խմբակցությունից և մնալ անկախ պատգամավորներ, կամ վայր դնեն իրենց պատգամավորկան մանդատները:
Սա անհրաժեշտ է ընդդիմության ինստիտուցիոնալիզացման, ընդդիմադիր գործունեությանը քաղաքական դեմք և պատասխանատվության կոնկրետ հասցեատեր ունենալու համար:
Կլինի՞ սա, անկեղծ չգիտեմ, պետք է՞ սա պետությանը՝ միանշանակ . . .
Հ.Գ. Այս արձանագրումն արտացոլում է առկա քաղաքական իրողությունը, նպատակ ունի բարձրացնել ընդդիմության աշխատանքի արդյունավետությունը, կազմակերպվածությունը, և որևէ կերպ չի վնասում ԱԺ ընդդիմադիր ուժերի վարկանիշին ու հեղինակությանը:
Հ.Հ.Գ. Ես իմ ընտրությունն արել եմ դեռևս հուլիսին և հրաժարվել եմ պատգամավորական մանդատից, քանի որ Դաշնակցության անդամ չեմ և չեմ ցանկացել կիսել «Հայաստան» խմբակցության գործունեության քաղաքական պատասխանատվությունը . . .»,- գրել է Ղազինյանը։

Блоков "Армения" и "Честь имею" отныне не существует - Казинян 12/06/2022   17:23  |  Комментарий
Чтобы вернуть внутриполитическую жизнь в ее органическую среду, прежде всего следует констатировать, что после выхода из Национального собрания партий “Возрождающаяся Армения” и “Отечество” блоков “Армения” и “Честь имею” отныне не существует. Об этом пишет бывший депутат от парламентской фракции "Армения" Артур Казинян.
По его словам, в Национальном Собрании Армении оппозиционными остались  АРФД и РПА. Как указал он, они должны взять на себя политическую ответственность оппозиции, а фракции НС должны быть переименованы и называться как вышеупомянутые две партии.
"Те оппозиционные депутаты, которые не являются членами указанных партий или не хотят брать на себя ответственность за их политическую деятельность, могут выйти из  состава фракции и стать независимыми депутатами, или сложить свой депутатский мандат", - отметил Казинян.
По его словам, это необходимо для институционализации оппозиции, для того, чтобы оппозиционная деятельность имела политическое лицо и конкретного адресата ответственности.
"Получится ли это? Честно говоря, не знаю. Нужно ли это государству? Однозначно…", - отметил он.
По его мнению, это отражает существующие политические реалии, имеет целью повысить эффективность работы оппозиции, организованность и никоим образом не вредит авторитету и рейтингу оппозиционных сил НС.
"Я сделал свой выбор ещё в июле и отказался от депутатского мандата, так как не являюсь членом АРФД и не хотел разделять политическую ответственность за деятельность фракции “Армения”…", - добавил он.