ՄԻՊ-ը Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ Պետքարտուղարի Եվրոպական ու Եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնի հետ 12/06/2022   12:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը դեկտեմբերի 5-ին Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ Պետքարտուղարի Եվրոպական ու Եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ-ի գրասենյակից։
«Պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել հայ ռազմագերիների հայրենադարձման ուղղությամբ Պետդեպարտամենտի կողմից գործադրվող ջանքերի համար և ներկայացրել է այն դժվարություններն ու ապրումները, որով անցնում են ընտանիքները՝ նկատի ունենալով նաև տեղեկատվական սադրիչ այն միջավայրը, որը ստեղծվում է ադրբեջանական կողմից։
Փոխտեղակալ Օլսոնը նշել է, որ իրենք շարունակում են աշխատել բազմաթիվ հումանիտար հարցերի լուծման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ռազմագերիների վերադարձի, անհետ կորած անձանց ճակատագրերի պարզման և այլն։
Քրիստիննե Գրիգորյանը փոխտեղակալին ներկայացրել է Պաշտպանի հաստատության արտահերթ զեկույցները, որոնցում փաստագրել ու վերլուծել են սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանական հարձակման ընթացքում ու դրանից հետո տեղի ունեցած մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները, հարձակման ենթարկված համայնքներում ապրող մարդկանց հումանիտար խնդիրները, պատերազմական հանցագործության այն փաստերը, որոնք Պաշտպանի աշխատակազմը հաստատել է հատուկ մեթոդաբանությամբ, ինչպես նաև հայերնադարձված ռազմագերիների վկայությունների հիման վրա կատարված հետևությունները Ադրբեջանում իրենց պահման ընթացում խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի փաստերի մասին։
Պաշտպանը կարևորել է կատարված հանցանքների համար պատասխանատուների պատասխանատվության ու պատժի անխուսափելիության հարցը՝ անկախ նրանից, թե ինչ ազգություն ունի հանցագործը։
Էրիկա Օլսոնը կարևորել է Պաշտպանի հաստատության աշխատանքը և շնորհակալություն հայտնել կարևոր տեղեկությունները ժամանակին ու անաչառ կերպով ներկայացնելու համար»,- նշված է ՄԻՊ տարածած հաղորդագրությունում։
11:13 03/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ ուղերձ է հղել հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրվա առթիվ
14:31 02/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ն ընդունել է Ֆիլիպ Ռիքերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը
13:00 30/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտանեկան բռնության դեմ պայքարում բացակայում է պետական մակարդակով գործողությունների պլան․ ՄԻՊ-ը՝ Ուրուգվայի դեսպանին
16:19 25/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ի միջամտությամբ անձին վճարվել է չվճարված աշխատավարձը
15:34 23/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը պարզաբանումներ կպահանջի ոստիկանությունից՝ բերման ենթարկված անձանց հարցով
10:30 21/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿայացել է ՄԻՊ-ին առընթեր երեխաների և երիտասարդների իրավունքների հարցերով հասարակական խորհրդի անդրանիկ նիստը
20:06 19/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեխաների համաշխարհային օրվան ընդառաջ Հայաստանի բոլոր մարզերի երեխաները բարձրաձայնում են իրենց իրավունքների մասին․ՄԻՊ

Омбудсмен Армении представила представителю Госдепа США доклады, в которых задокументированы факты военных преступлений Баку 12/06/2022 12:50 | Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Кристине Григорян 5 декабря в Вашингтоне провела встречу с заместителем помощника госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Эрикой Олсон. Об этом сообщили в офисе омбудсмена Армении.
Кристине Григорян поблагодарила Госдепартамент за прилагаемые усилия по возвращению на Родину армянских военнопленных, представила сложности и переживания семей пленных, учитывая также ту провокационную информационную среду, которая создается азербайджанской стороной.
Олсон отметила, что они продолжают работать над решением многочисленных гуманитарных вопросов, включая возвращение военнопленных, выяснение судеб пропавших без вести и т. д..
Григорян представила внеочередные доклады омбудсмена, в которых задокументированы и проанализированы продолжающиеся нарушения прав человека, имевшие место во время и после агрессии Азербайджана, гуманитарные проблемы людей, проживающих в подвергшихся атакам общинах, факты военных преступлений, которые аппарат омбудсмена подтвердил по специальной методологии, а также выводы, сделанные на основе свидетельств военнопленных о фактах пыток и бесчеловечного обращения с ними в Азербайджане.
Омбудсмен подчеркнула важность привлечения к ответственности виновных в совершенных преступлениях и неотвратимости наказания, независимо от национальности преступника.
Эрика Олсон отметила важность работы аппарата омбудсмена и поблагодарила за своевременное и беспристрастное представление важных сведений.