Հայաստանի խորհրդարանը չընդունեց Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող հայտարարություն. իշխանությանը և ընդդիմությանը չի հաջողվել համաձայնության գալ 12/02/2022   14:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի խորհրդարանը չընդունեց Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող հայտարարությունը:
Նշենք, որ ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության հեղինակել էր ԱԺ հայտարարության նախագիծ՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022 թվականի նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ: Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը չմասնակցեց քվեարկությանը, ինչի պատճառով հայտարարության նախագիծը չընդունվեց:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանն ավելի վաղ ասել էր, որ նախագծում կան կետեր, որոնց հետ իրենք համաձայն չեն եղել, ուստի որոշ փոփոխություններ էին առաջարկել նախագծում:
Քննարկումների արդյունքում,սակայն, իշխանությանը և ընդդիմությանը չի հաջողվել գոնե այս կարևոր հարցում համաձայնության գալ։
«Հայաստան» խմբակցությունից Իշխան Սաղաթելյանն էլ հայտնել էր, որ ՔՊ-ն ջնջել է Արցախի Հանրապետություն բառակապակցությունն ու գրել Ղարաբաղի հայություն, ինչ իրենց համար անընդունելի է եղել:

Власть и оппозиция не пришли к согласию: парламент Армении не принял заявление с осуждением агрессии Азербайджана 12/02/2022 15:15 | Лента новостей
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в пятницу не приняло заявление, осуждающее агрессию Азербайджана.
Отметим, что оппозиционная фракция "Армения" подготовила проект заявления в связи с заявлением парламента Азербайджана от 8 ноября 2022 года. Правящая фракция "Гражданский договор" не участвовала в голосовании, в результате заявление принять не удалось.
Ранее председатель постоянной комиссии НС по внешним связям Эдуард Агаджанян заявил, что в заявлении есть пункты, с которым они не согласны, поэтому они предложили внести ряд изменений.
По итогам обсуждений, однако, властям и оппозиции не удалось прийти к консенсусу хотя бы по этому важному вопросу.
Депутат от фракции «Армения» Ишхан Сагателян сообщил, что ГД изъяла из заявления словосочетание Республика Арцаха и вписала народ Карабаха, что для оппозиции является неприемлемым.